Škoda chystá nový sportovní model, který by navázal na kupé 110 R. A ne, není apríl

Škoda teď nabízí jediné RS a rozšíření nabídky se nezdá být prioritou. Zpráva o sportovním kupé přichází z ničeho nic a není to jen spekulace.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda chystá nový sportovní model, který by navázal na kupé 110 R. A ne, není apríl

21.5.2017 | Petr Miler | 34 příspěvků

Škoda chystá nový sportovní model, který by navázal na kupé 110 R. A ne, není apríl

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Škoda teď nabízí jediné RS a rozšíření nabídky se nezdá být prioritou. Zpráva o sportovním kupé přichází z ničeho nic a není to jen spekulace.

Octavia RS, tak se jmenuje jediný sportovně laděný model Škody, který automobilka v tuto chvíli nabízí a na jehož budoucí existenci se snad lze spolehnout. Možná jednou dorazí další, hovoří se o budoucím Karoqu RS a stejné označeném Superbu či Kodiaqu, přes tyto informace se ale nezdá, že by škodovka považovala jízdně ambicióznější auta za svou prioritu. Natož aby nabídla model, který bude mířit hlavně tímto směrem. Přesto má právě takový vůz za lubem.

Možná si ťukáte na čelo a kontrolujete datum v kalendáři, ale není to hloupost a není 1. duben. S touto informací přichází kolegové z britského Auto Expressu a ani v jejich případě nejde o jednu z těch informací od „zaručeně spolehlivého zdroje blízkého automobilce”. Rozpovídal se o tom sám šéf vývoje Škody Christian Strube a to není člověk, kterého lze v těchto záležitostech brát na lehkou váhu.

„Zvěsti, že Škodu zajímá jen funkce, nejsou pravdivé. Škoda má 120letou historii a je plná emocí,” řekl nejprve trochu tajuplně Strube s odkazem na model 110 R ze sedmdesátých let minulého století jako důkaz pestrosti a vzrušení, které jsme dříve mohli vidět v nabídce automobilky. Toho jsme si pochopitelně vědomi a jistě bychom našli i několik dalších případů podobně zajímavých, třeba soutěžních aut, ale co to má společného s dnešní Škodou?

Strube, sám majitel 110 R, byl tedy tázán, zda Škoda vůbec ještě někdy může postavit podobné auto, na což odpověděl velmi překvapivě: „Ano, ale elektrické.” Možná vám představa „moderní elektrické 110 R” nepřijde být zase tak zajímavá, ale pokud se v budoucnu opravdu naplní dnešní předpoklady, že automobilový průmysl jinou než elektrickou cestou nezamíří (ať už dobrovolně nebo ne), pak nemusíme řešit způsob pohonu, ale jen zbývající podstatu samotného auta. A ta by u takového vozu nebyla nezajímavá.

Šéf škodováckého vývoje sice odmítl upřesnit, kdy by se něco podobného mohlo stát realitou, připomněl ale flexibilitu nové koncernové platformy MEB, která dovoluje i použití jediného elektromotoru vzadu pohánějícího výlučně zadní nápravu. Právě tak by se zrodil nástupce 110 R - použil by techniku viděnou v konceptu Škoda Vision E a i když by neměl její výkon a pohon a 4x4, byl by i svou jednoduchostí blízko myšlence někdejšího „eRka”.

Proto také Strube hovoří o pouze elektrické cestě vedoucí ke stvoření takového vozu. Platforma MEB je ještě větší „skládačka” než dnešní MQB pro konvenční modely a dává tvůrcům neobvyklou svobodu při volbě základní koncepce - není tu žádný kardan, motorový prostor zabírající třetinu vozu ani nic podobného. Škodě by tedy, s nadsázkou řečeno, stačilo zabalit jinak hotovou techniku do hávu kupé se zadním pohonem a nová 110 R může být na světě.

Jak moc intenzivně na něčem podobném automobilka v tuto chvíli pracuje, je otázkou, zmínka tak vysoce postaveného člověka v hierarchii automobilky před médii ale naznačuje, že Škoda musí o takové věci minimálně vážně uvažovat. Termín potenciálního zrodu je skutečně nejasný, značka chce nejprve uvést na trh pětici konvenčněji laděných elektrických modelů, s čímž má začít už v roce 2019. Jako možný, skutečně jen možný čas, kdy by vzniknout „nová 110 R”, je zmiňován rok 2025. Tak uvidíme - jsou to mlhavé plány ale jsou to plány...


Škoda chystá nový sportovní model, který by navázal na kupé 110 R. A ne, není apríl - 1 - skoda 110r na prodej praha 01Škoda chystá nový sportovní model, který by navázal na kupé 110 R. A ne, není apríl - 2 - skoda 110r na prodej praha 02Škoda chystá nový sportovní model, který by navázal na kupé 110 R. A ne, není apríl - 3 - skoda 110r na prodej praha 03Škoda chystá nový sportovní model, který by navázal na kupé 110 R. A ne, není apríl - 4 - skoda 110r na prodej praha 04Škoda chystá nový sportovní model, který by navázal na kupé 110 R. A ne, není apríl - 5 - skoda 110r na prodej praha 05
Zachovalé 110 R přežily až dodnes, vidět je na silnici je ale raritou a v prodeji též. Když se v něm objeví, nestojí zrovna drobné - tento kus stál půl milionu už před dvěma léty...

Škoda chystá nový sportovní model, který by navázal na kupé 110 R. A ne, není apríl - 6 - Ceny priplatku Skoda 1974 a dalsi 23Škoda chystá nový sportovní model, který by navázal na kupé 110 R. A ne, není apríl - 7 - Ceny priplatku Skoda 1974 a dalsi 24Škoda chystá nový sportovní model, který by navázal na kupé 110 R. A ne, není apríl - 8 - Ceny priplatku Skoda 1974 a dalsi 25Škoda chystá nový sportovní model, který by navázal na kupé 110 R. A ne, není apríl - 9 - Ceny priplatku Skoda 1974 a dalsi 26Škoda chystá nový sportovní model, který by navázal na kupé 110 R. A ne, není apríl - 10 - Ceny priplatku Skoda 1974 a dalsi 27Škoda chystá nový sportovní model, který by navázal na kupé 110 R. A ne, není apríl - 11 - Ceny priplatku Skoda 1974 a dalsi 30Škoda chystá nový sportovní model, který by navázal na kupé 110 R. A ne, není apríl - 12 - Ceny priplatku Skoda 1974 a dalsi 31Škoda chystá nový sportovní model, který by navázal na kupé 110 R. A ne, není apríl - 13 - Ceny priplatku Skoda 1974 a dalsi 32Škoda chystá nový sportovní model, který by navázal na kupé 110 R. A ne, není apríl - 14 - Ceny priplatku Skoda 1974 a dalsi 33Škoda chystá nový sportovní model, který by navázal na kupé 110 R. A ne, není apríl - 15 - Ceny priplatku Skoda 1974 a dalsi 34Škoda chystá nový sportovní model, který by navázal na kupé 110 R. A ne, není apríl - 16 - Ceny priplatku Skoda 1974 a dalsi 35Škoda chystá nový sportovní model, který by navázal na kupé 110 R. A ne, není apríl - 17 - Ceny priplatku Skoda 1974 a dalsi 36Škoda chystá nový sportovní model, který by navázal na kupé 110 R. A ne, není apríl - 18 - Ceny priplatku Skoda 1974 a dalsi 37Škoda chystá nový sportovní model, který by navázal na kupé 110 R. A ne, není apríl - 19 - Ceny priplatku Skoda 1974 a dalsi 38Škoda chystá nový sportovní model, který by navázal na kupé 110 R. A ne, není apríl - 20 - Ceny priplatku Skoda 1974 a dalsi 39Škoda chystá nový sportovní model, který by navázal na kupé 110 R. A ne, není apríl - 21 - Ceny priplatku Skoda 1974 a dalsi 40
Škoda 110 R v dobových katalozích

Zdroj: Auto Express

Petr Miler

Diskuze 34 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.