Škoda během dvou let odhalí 30 novinek, přijde nová Fabia i útok na Ameriku

Portfolio škodovky se v posledních letech rychle rozrůstalo a zjevně v tom bude dále pokračovat. Vedle nových generací stálic překvapí expanze produkční Škody Vision IN.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda během dvou let odhalí 30 novinek, přijde nová Fabia i útok na Ameriku

4.2.2020 | Petr Prokopec

Škoda během dvou let odhalí 30 novinek, přijde nová Fabia i útok na Ameriku

/

Foto: Auto Express

Portfolio škodovky se v posledních letech rychle rozrůstalo a zjevně v tom bude dále pokračovat. Vedle nových generací stálic překvapí expanze produkční Škody Vision IN.

Škoda loni dodala zákazníkům 1,24 milionu aut, zůstala tak kousek za firemním rekordem. Důvodem byl strádající čínský trh a také zhoršení situace v Indii. V Říši středu je budoucí vývoj otázkou, na indický problém už má značka řešení. Záchranou pro tento trh bude produkční verze konceptu Vision IN, jež má přijít ve druhé půli letošního roku. Tamní prodeje tedy letos ovlivní jen částečně, příští rok by to však již mohlo lepší, zvláště když dorazí i spřízněný sedan.

Právě rozsáhlá modelová expanze má značce napomoci ke splnění opravdu ambiciózního cíle. Škoda chce do konce dekády začít prodávat dva miliony aut ročně. Znamená to tedy, že ročně bude muset udat o 750 tisíc aut více. Něco takového však jeden či dva modely nezvládnou, leda by byly stejně úspěšné jako Octavia, která má za loňský rok na kontě 363 700 registrací. Něco takového se ale nejeví příliš reálně, ostatně druhá Fabia se 172 800 prodanými vozy zásadně způsobem ztrácí.

Značka proto chystá rozšíření nabídky, do roku 2022 bude představeno hned 30 novinek. „Půjde o mix nových modelů a derivátů, přičemž deset z nich bude částečně nebo plně elektrifikováno. A po roce 2022 nehodláme přestat, místo toho budeme s expanzí pokračovat,“ potvrdil danou skutečnost šéf značky Bernhard Maier. Ten zároveň i jmenoval některé novinky a naznačil, kdy bychom se jich mohli dočkat.

Nejstěžejnějšími vozy budou nové generace modelů Fabia a Superb, z nichž první bychom se měli dočkat již v příštím roce. Půjde o zásadní změnu, neboť malý hatchback/kombík dostane do vínku platformu MQB A0. To bude znamenat definitivní konec atmosférických jednotek, litrový tříválec tak bude už jen s turbem, případně doplněný o mild-hybridní techniku. Kromě toho se ukáže i 1,5litrový čtyřválec, jehož 150 koní bude pro vůz vrcholem.

Nový Superb pak čekáme v roce 2022, Škoda tak nadále jede v sedmiletých životních cyklech. Výjimkou je samozřejmě Citigo, které v podstatě „přesluhuje“. I proto, že se nástupce již nedočká. Do jisté míry to platí i pro elektrickou variantu, na které automobilka aktuálně hodně prodělává. Maier totiž brzký příchod levného elektromobilu vyloučil, neboť dle něj chybí dostupné technologie a trh není připraven.

„Stále jsou tu značné rozdíly v infrastruktuře. Např. v Nizozemsku je dobíjecí stanice každé tři kilometry, v Německu je to ale každých 20 kilometrů.“ Dle šéfa Škody tedy ještě doba elektrická nenastala a je otázkou, kdy se tak stane. Nicméně s ohledem na zpřísnění emisních limitů značka nemá jinou možnost, než poslat alternativy na trh. Dorazí tedy jak dvě verze elektrického SUV, tak plug-in hybridní Octavia RS.

Závěrem již lze zmínit jen jednu relativně překvapivou novinku, která se týká onoho nového konceptu. Produkční Škoda Vision IN totiž nemá zamířit pouze na indický trh, ale také na mexický. A vyloučena není dokonce ani Evropa, jakkoliv ve zmiňovaném časovém horizontu bychom na levné SUV měli zapomenout. Zda se tak ale stane, není jisté. Nicméně návrat do Ameriky je zjevně velmi brzkou jistotou.


Škoda během dvou let odhalí 30 novinek, přijde nová Fabia i útok na Ameriku - 1 - Skoda Vision IN 2020 prvni oficialni sada 01Škoda během dvou let odhalí 30 novinek, přijde nová Fabia i útok na Ameriku - 2 - Skoda Vision IN 2020 prvni oficialni sada 02Škoda během dvou let odhalí 30 novinek, přijde nová Fabia i útok na Ameriku - 3 - Skoda Vision IN 2020 prvni oficialni sada 03Škoda během dvou let odhalí 30 novinek, přijde nová Fabia i útok na Ameriku - 4 - Skoda Vision IN 2020 prvni oficialni sada 04Škoda během dvou let odhalí 30 novinek, přijde nová Fabia i útok na Ameriku - 5 - Skoda Vision IN 2020 prvni oficialni sada 05Škoda během dvou let odhalí 30 novinek, přijde nová Fabia i útok na Ameriku - 6 - Skoda Vision IN 2020 prvni oficialni sada 06Škoda během dvou let odhalí 30 novinek, přijde nová Fabia i útok na Ameriku - 7 - Skoda Vision IN 2020 prvni oficialni sada 07Škoda během dvou let odhalí 30 novinek, přijde nová Fabia i útok na Ameriku - 8 - Skoda Vision IN 2020 prvni oficialni sada 08Škoda během dvou let odhalí 30 novinek, přijde nová Fabia i útok na Ameriku - 9 - Skoda Vision IN 2020 prvni oficialni sada 09Škoda během dvou let odhalí 30 novinek, přijde nová Fabia i útok na Ameriku - 10 - Skoda Vision IN 2020 prvni oficialni sada 10Škoda během dvou let odhalí 30 novinek, přijde nová Fabia i útok na Ameriku - 11 - Skoda Vision IN 2020 prvni oficialni sada 11Škoda během dvou let odhalí 30 novinek, přijde nová Fabia i útok na Ameriku - 12 - Skoda Vision IN 2020 prvni oficialni sada 12
Škoda se ještě letos pochlubí produkční verzí konceptu Vision IN. Ta nakonec nebude k mání jen na indickém trhu, ale zamířit má i do Mexika

Škoda během dvou let odhalí 30 novinek, přijde nová Fabia i útok na Ameriku - 13 - Skoda Fabia 2021 neoficialni ilustrace 01Škoda během dvou let odhalí 30 novinek, přijde nová Fabia i útok na Ameriku - 14 - Skoda Fabia 2021 neoficialni ilustrace 02
Škoda během dvou let odhalí 30 novinek, přijde nová Fabia i útok na Ameriku - 15 - Skoda Fabia 2021 neoficialni ilustrace 03Škoda během dvou let odhalí 30 novinek, přijde nová Fabia i útok na Ameriku - 16 - Skoda Fabia 2021 neoficialni ilustrace 04
Nová Fabia dorazí v roce příštím, přičemž již nepočítá s atmosférickou verzí tříválce. A nepřekvapivě ani s diesely

Zdroje: Auto Express, Škoda Auto

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše