Další nové SUV Škody plně odhaleno, na levný model je překvapivě noblesní

Škody si s nízkými cenami už nějaký ten pátek netykají, ale to platí v České republice. Dalším novým modelem škodovka reaguje na potřeby indického trhu, který si žádá dřevo či kůži, ovšem co nejlevněji.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Další nové SUV Škody plně odhaleno, na levný model je překvapivě noblesní

3.2.2020 | Petr Prokopec

Další nové SUV Škody plně odhaleno, na levný model je překvapivě noblesní

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Škody si s nízkými cenami už nějaký ten pátek netykají, ale to platí v České republice. Dalším novým modelem škodovka reaguje na potřeby indického trhu, který si žádá dřevo či kůži, ovšem co nejlevněji.

Na indickém trhu bylo loni prodáno 1,81 milionu nových aut. Ve srovnání s rokem 2018 jde o propad o 19 %, který navíc nemusí být definitivní. Země je stižena nemalými ekonomickými problémy, jež navíc roztáčí nepříjemnou spirálu. V automobilovém průmyslu zde pracuje hned 35 milionů lidí, přičemž daný sektor se stará o polovinu místní výroby. Nicméně ve spojitosti s poklesem prodejů se dá počítat s propouštěním, které kupní sílu obyvatelstva ještě sníží. A to povede jen k dalšímu zhoršení prodejů nových aut.

Koncern VW Group nicméně stále vidí v Indii nemalý potenciál, proto před rokem a půl odstartoval projekt India 2.0. V jeho čele stojí Škoda, která byla pověřena vývojem rodiny nových a hlavně levných aut. Její předobraz byl nyní odhalen v podobě konceptu Vision IN, jenž si střihne živou premiéru na Auto Expo v Novém Dillí. Pokud ovšem nechcete utrácet za letenku, absence na této show až tak moc litovat nemusíte. Zmíněná studie totiž do značné míry připomíná nám velmi dobře známý Kamiq.

Vizuální rozdíly mezi produkčním SUV a konceptem nejsou až tak rozsáhlé, nicméně i těch pár detailů stačí k tomu, aby Kamiq působil tuctovějším a nudnějším dojmem, zatímco do Vision IN se spíše zakoukáte. Stojí za tím nejen použitý oranžový lak, ale hlavně ony drobnosti. Mezi ně patří chromové lamely čelní masky, robustněji působící ochranný kryt motoru či jinak stylizovaná spodní část světel. Kromě toho tu máme i boční „kapsy“ sání, které sice nebudou funkční, ale vizuální přitažlivosti přispějí.

Zvýrazněné boční prahy sahající do stran mají pro změnu za úkol zvětšit šířku, což koneckonců platí také pro spodní světelnou lištu na zádi. Přitom ta je spolu s odlišným krytem podvozku a o trochu větším střešním křídlem pomalu jediným lišícím prvkem v této oblasti. Ovšem i tak málo stačilo k tomu, aby Vision IN nepůsobil tak vysoce jako Kamiq. Tím můžeme exteriér opustit, jakkoliv v souvislosti s použitou technikou se k němu ještě na malý skok vrátíme.

Koncepční novinka totiž jako první vůz Škody dostala do vínku novou verzi modulární platformy MQB-A0-IN. Ta vychází z možností indických subdodavatelů značky, což bylo pro koncern stěžejní. Umožňuje to rychle a pružně reagovat na změny nálad trhu. Pro nás je ale v tuto chvíli podstatné hlavně to, že zatímco s délkou 4 256 milimetrů je novinka o 15 mm delší než Kamiq, rozvorem 2 671 mm je evropské SUV překonáno o rovné 2 centimetry.

Znamená to tedy, že prostor mezi nápravami se natáhl, stejně jako došlo na lehčí zkrácení převisů. Právě z toho důvodu působí koncept mnohem dynamičtěji i při pohledu z boku. Další výhodou je nárůst prostoru uvnitř, kvůli čemuž Škoda mohla využít inovativní zadní lavici. Ta je za normálních okolností třímístná, ovšem prostředek lze jednoduchým pohybem sklopit a vytvořit tak jen dvě křesla separovaná vystouplou středovou konzolí.

Je samozřejmě otázkou, zda se toto řešení dostane do výroby, Škoda nicméně mluví o přímých reakcích na požadavky indických zákazníků. Proto nechybí ani dekorační lišty z pravého dřeva či čalounění ze skutečné kůže. Kolik zákazníků si něco takového pořídí, je samozřejmě nyní ve hvězdách, ovšem jelikož v Indii jsou odlišné hlavně bezpečnostní standardy, mohla si značka dovolit někde ubrat, aby následně v interiéru přidávala.

Interiér se dále pyšní virtuálním kokpitem, 12,3palcovou dotykovou obrazovkou multimédií či snahou o ochranu životního prostředí. Proto je ona kůže činěná extraktem z rebarbory či z plodů dubu. Koberce jsou pak z materiálu Piňatex, který se získává z listů ananasu.

Zmínit pak už lze jen užití 1,5litrového benzinového motoru o výkonu 150 koní, který byl spárován se sedmistupňovým automatem DSG. Výkon míří pouze na přední 19palcová litá kola a vozu umožňuje zrychlit z klidu na stovku za 8,7 sekundy. Nejvyšší rychlost pak byla omezena na 195 km/h, o spotřebě či emisích se Škoda nezmiňuje. Možná i proto, že v Indii začnou od jara platit nové standardy, na které je třeba teprve zareagovat.


Další nové SUV Škody plně odhaleno, na levný model je překvapivě noblesní - 1 - Skoda Vision IN 2020 prvni oficialni sada 01Další nové SUV Škody plně odhaleno, na levný model je překvapivě noblesní - 2 - Skoda Vision IN 2020 prvni oficialni sada 02Další nové SUV Škody plně odhaleno, na levný model je překvapivě noblesní - 3 - Skoda Vision IN 2020 prvni oficialni sada 03Další nové SUV Škody plně odhaleno, na levný model je překvapivě noblesní - 4 - Skoda Vision IN 2020 prvni oficialni sada 04Další nové SUV Škody plně odhaleno, na levný model je překvapivě noblesní - 5 - Skoda Vision IN 2020 prvni oficialni sada 05Další nové SUV Škody plně odhaleno, na levný model je překvapivě noblesní - 6 - Skoda Vision IN 2020 prvni oficialni sada 06Další nové SUV Škody plně odhaleno, na levný model je překvapivě noblesní - 7 - Skoda Vision IN 2020 prvni oficialni sada 07Další nové SUV Škody plně odhaleno, na levný model je překvapivě noblesní - 8 - Skoda Vision IN 2020 prvni oficialni sada 08Další nové SUV Škody plně odhaleno, na levný model je překvapivě noblesní - 9 - Skoda Vision IN 2020 prvni oficialni sada 09Další nové SUV Škody plně odhaleno, na levný model je překvapivě noblesní - 10 - Skoda Vision IN 2020 prvni oficialni sada 10Další nové SUV Škody plně odhaleno, na levný model je překvapivě noblesní - 11 - Skoda Vision IN 2020 prvni oficialni sada 11Další nové SUV Škody plně odhaleno, na levný model je překvapivě noblesní - 12 - Skoda Vision IN 2020 prvni oficialni sada 12
Koncept Škoda Vision IN bude v druhé půli roku přeměněn v produkční verzi, jenž chce vzít ztečí indický trh, od této předprodukční studie se má lišit minimálně, jakkoli předpokládáme, že bude působit méně okázale

Zdroj: Škoda Auto

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše