Škoda s cenou Octavie možná přetáhla strunu, na dalším trhu ztrácí půdu pod nohama

Nová Octavia zamířila s cenami výrazně nahoru, až jsme se obávali o její další prodejnost. Nakonec se zdálo, že o zájem nebude mít nouzi, po České republice se ale její odbyt výrazně propadá i v klíčovém Rusku.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda s cenou Octavie možná přetáhla strunu, na dalším trhu ztrácí půdu pod nohama

7.11.2020 | Petr Miler

Škoda s cenou Octavie možná přetáhla strunu, na dalším trhu ztrácí půdu pod nohama

/

Foto: Škoda Auto

Nová Octavia zamířila s cenami výrazně nahoru, až jsme se obávali o její další prodejnost. Nakonec se zdálo, že o zájem nebude mít nouzi, po České republice se ale její odbyt výrazně propadá i v klíčovém Rusku.

Za čtyři dny uběhne přesně rok od chvíle, kdy Škoda odhalila novou Octavii. Byl to tehdy velký úspěch, neboť auto ohromilo svým designovým pojetím i řešením interiéru a okamžitě bylo přirovnáváno k Mercedesu či Audi. O pár týdnů později ale přišla studená sprcha v podobě prvních cen, které ukázaly, že vůz jako Audi nejen trochu vypadá, ale i trochu stojí.

I když nechceme zpochybňovat fakt, že škodovka zamířila s klíčovou novinkou podstatně výše, posun v cenách se nám zdál až příliš ambiciózní. Za peníze, za které šlo v případě třetí generace vozu koupit vrcholné RS s velmi slušnou výbavou, dnes nedostanete ani model ze středu nabídky. Rozdíly v cenách srovnatelných specifikací jsou statisícové, což je za nějakých sedm let obrovský skok.

Měli jsme tehdy pochopitelně obavy, jak na tuto změnu zareagují zákazníci, které jen umocnil příchod koronavirové krize a ekonomické problémy z ní pramenící. Přesto se dlouho zdálo, že problém neexistuje - Octavii se na poměry letošního roku vedlo velmi dobře u nás i v zahraničí, což si šlo vysvětlit několika způsoby. Buď o ní jako o novinku byl tak velký zájem, že zůstal relativně velký i po jeho částečném umírnění, nebo je auto tak zajímavé, že prostě vyšší cenu ospravedlňuje a nebo v těžších časech možná ztratilo část svých zákazníků, ale přetáhlo jiné, kteří si dříve kupovali třeba Volkswageny či levnější BMW a nová Octavie je rázem výhodnější náhradou.

Ať už ale byly důvody jakékoli, nezdá se, že by byly dále relevantní. Možná polevil zájem o novinku a vyčerpaly se objednávky z dřívějších měsíců, možná už škodovka nedokáže oslovovat nové zákazníky, možná... cokoli. Faktem ale je, že zájem o ni výrazně klesá.

Když se to stalo v říjnu u nás, kdy Octavie neobvykle padala rychleji než celý trh (o skoro 30 %), bylo to varovné, neboť toto se běžně nestává. Ale dobře, může jít o krátkodobý výkyv, třebaže i ten je neobvyklý. Data z Ruska, kam auto dorazilo nedávno, ale poukazuje na totéž.

Rusko je navíc specifické tím, že tamní trh roste. V říjnu se meziročně prodalo o 7 % více aut než loni, Octavie ale ztratila 38,5 procenta, přišla o 1 312 zákazníků a prodalo se jí jen 2 092 kusů. To z ní dělá až 24. nejprodávanější auto na trhu, spadla za Karoq, Kodiaq a především Rapid, kterému se naopak daří stále lépe, je už nejprodávanější Škodou v Rusku a desátým nejprodávanějším autem v Rusku. Ani to se dříve nestalo.

Je tedy nakonec skutečně možné, že Škoda s cenou nové Octavie prostě přetáhla strunu, a to v nejnevhodnější možný moment. Až další měsíce ukážou, zda nejde jen o krátkodobý výpadek dodávek a jde-li o aspoň střednědobý trend, ale popravdě bychom se nedivili, kdyby byl. Zdražit klíčový model značky vnímané jako té, která nabízí vysokou hodnotu za peníze, takovým způsobem v roce, kdy podstatné části lidí nutně začnou docházet peníze, nám nepřijde šťastné. Bylo by tedy spíše překvapivé, kdyby se to pro škodovku obešlo bez následků.


Škoda s cenou Octavie možná přetáhla strunu, na dalším trhu ztrácí půdu pod nohama - 1 - Skoda Octavia RS 2020 benzin diesel 09Škoda s cenou Octavie možná přetáhla strunu, na dalším trhu ztrácí půdu pod nohama - 2 - Skoda Octavia RS 2020 benzin diesel 04Škoda s cenou Octavie možná přetáhla strunu, na dalším trhu ztrácí půdu pod nohama - 3 - Skoda Octavia RS 2020 benzin diesel 06Škoda s cenou Octavie možná přetáhla strunu, na dalším trhu ztrácí půdu pod nohama - 4 - Skoda Octavia RS 2020 benzin diesel 10Škoda s cenou Octavie možná přetáhla strunu, na dalším trhu ztrácí půdu pod nohama - 5 - Skoda Octavia RS 2020 benzin diesel 08Škoda s cenou Octavie možná přetáhla strunu, na dalším trhu ztrácí půdu pod nohama - 6 - Skoda Octavia RS 2020 benzin diesel 12Škoda s cenou Octavie možná přetáhla strunu, na dalším trhu ztrácí půdu pod nohama - 7 - Skoda Octavia RS 2020 benzin diesel 20Škoda s cenou Octavie možná přetáhla strunu, na dalším trhu ztrácí půdu pod nohama - 8 - Skoda Octavia RS 2020 benzin diesel 21Škoda s cenou Octavie možná přetáhla strunu, na dalším trhu ztrácí půdu pod nohama - 9 - Skoda Octavia RS 2020 benzin diesel 22Škoda s cenou Octavie možná přetáhla strunu, na dalším trhu ztrácí půdu pod nohama - 10 - Skoda Octavia RS 2020 benzin diesel 23Škoda s cenou Octavie možná přetáhla strunu, na dalším trhu ztrácí půdu pod nohama - 11 - Skoda Octavia RS 2020 benzin diesel 24Škoda s cenou Octavie možná přetáhla strunu, na dalším trhu ztrácí půdu pod nohama - 12 - Skoda Octavia RS 2020 benzin diesel 26
Nová Škoda Octavia jako RS snadno přijde na milion korun, i když v předchozí generaci stála ve srovnatelné specifikaci o statisíce méně. Bylo by podivné, kdyby to na odbyt nemělo vliv, zvlášť v této době. A nyní se zdá, že má, prodeje padají v ČR i v Rusku, dvou z největších evropských trhů automobilky. Foto: Škoda Auto

Zdroj: Avtostat

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.