Škoda už v Rusku přišla téměř o všechno, na vyklizené pole se s gustem ženou konkurenti

Není vše jen černé, i odstíny šedé ale tentokrát vypadají hodně tmavě. Škoda poznává cenu exodu ze svého druhého největšího trhu, naopak někteří soupeři si mnou ruce, zejména pak ti z Číny.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda už v Rusku přišla téměř o všechno, na vyklizené pole se s gustem ženou konkurenti

14.5.2022 | Petr Miler

Škoda už v Rusku přišla téměř o všechno, na vyklizené pole se s gustem ženou konkurenti

/

Foto: Škoda Auto

Není vše jen černé, i odstíny šedé ale tentokrát vypadají hodně tmavě. Škoda poznává cenu exodu ze svého druhého největšího trhu, naopak někteří soupeři si mnou ruce, zejména pak ti z Číny.

Šéf koncernu Volkswagen se před pár dny dost odvážně vyjádřil k situaci na Ukrajině, když vyzval ke snahám o diplomatické ukončení konfliktu. Něco takového se dnes nenosí, zvláště když Herbert Diess vyzval v prvé řadě Ukrajince. Podle hlavy VW Group bude pokračující válkou - tou obchodní nevyjímaje - trpět celý svět, hlavně pak Evropa.

Následky nakonec cítí nejlépe sám. Koncern VW je jednou z nejvíce zasažených automobilek, pokud jde o omezení na straně výroby, málokdo se potýká s až takovými výpadky. Trpí ale také omezením vlastních aktivit v Rusku, neboť tamní působení Volkswagenu a přidružených značek bylo velmi významné. Platí to nakonec i o Škodě, pro níž byli Rusové dosud druhou největší skupinou zákazníků na celém světě.

Škoda v Rusku momentálně nic nevyrábí, dovoz aut neprobíhá, a tak prodeje nemohou padat jinam než ke dnu. I když se tedy v dubnu během jednoho týdne vyšvihla nahoru patrně díky nakupenému prodeji skladových zásob, celková bilance české značky je tristní. V dubnu přišla meziročně o masivních 89 % prodejů a klesala podstatně rychleji než celý trh, když lidem dodala jen 1 104 aut. To i Česko je najednou s 4 226 prodanými vozy megatrh.

Dokud se bude válčit, může být jen hůř, z 8 nejprodávanějších značek je na tom škodovka ale i tak nejhůř. Srovnatelné jsou jen výpadky VW a Toyoty, naopak největší soupeři z řad korejských značek, které na Rusko zcela nezanevřely, klesají pomaleji než trh. A Kia si s Riem drží pozici nejžádanějšího zahraničního modelu v zemi - 1 660 prodaných vozů znamená, že s jedním modelem jasně překonává všechny škodovky.

Nepřekvapivě nejméně jsou ale zasaženi Číňané, třebaže i oni vesměs klesají. Luxusně koncipovaný Cheryexeed ovšem nepatří mezi takové, když naopak dál intenzivně roste a v dubnu se 403 prodanými vozy zaznamenal dokonce 102% meziroční růst. Jistému zoufalství Herberta Diesse se tak nelze divit, toto bude pro VW velmi, velmi drahé, zvláště když všechny své ruské zaměstnance dál drží ve střehu s dvoutřetinovým platem. Obáváme se ale, ze situace se v dohledné době nemá šanci zlepšit.


Škoda už v Rusku přišla téměř o všechno, na vyklizené pole se s gustem ženou konkurenti - 1 - Skoda Octavia IV Rusko 2021 foto ceny 02Škoda už v Rusku přišla téměř o všechno, na vyklizené pole se s gustem ženou konkurenti - 2 - Skoda Octavia IV Rusko 2021 foto ceny 06Škoda už v Rusku přišla téměř o všechno, na vyklizené pole se s gustem ženou konkurenti - 3 - Skoda Octavia IV Rusko 2021 foto ceny 09Škoda už v Rusku přišla téměř o všechno, na vyklizené pole se s gustem ženou konkurenti - 4 - Skoda Octavia IV Rusko 2021 foto ceny 19Škoda už v Rusku přišla téměř o všechno, na vyklizené pole se s gustem ženou konkurenti - 5 - Skoda Octavia IV Rusko 2021 foto ceny 24Škoda už v Rusku přišla téměř o všechno, na vyklizené pole se s gustem ženou konkurenti - 6 - Skoda Octavia IV Rusko 2021 foto ceny 26
Škoda je v Rusku třemi slovy zralá na ručník, prodeje spadly téměř o 90 procent a zlepšit se nemají jak. Foto: Škoda Auto

Škoda už v Rusku přišla téměř o všechno, na vyklizené pole se s gustem ženou konkurenti - 7 - Chery Exeed VX 2021 prvni 02Škoda už v Rusku přišla téměř o všechno, na vyklizené pole se s gustem ženou konkurenti - 8 - Chery Exeed VX 2021 prvni 04Škoda už v Rusku přišla téměř o všechno, na vyklizené pole se s gustem ženou konkurenti - 9 - Chery Exeed VX 2021 prvni 06Škoda už v Rusku přišla téměř o všechno, na vyklizené pole se s gustem ženou konkurenti - 10 - Chery Exeed VX 2021 prvni 10Škoda už v Rusku přišla téměř o všechno, na vyklizené pole se s gustem ženou konkurenti - 11 - Chery Exeed VX 2021 prvni 12Škoda už v Rusku přišla téměř o všechno, na vyklizené pole se s gustem ženou konkurenti - 12 - Chery Exeed VX 2021 prvni 14
Do lepší pozice dostává situace Číňany, Cheryexeed dokonce roste více jak dvojnásobně. Foto: Chery

Zdroj: Avtostat

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.