Souboj nejnovějšího hypersportu s Bugatti Veyron ukázal, jak moc i tahle auta zrychlila

Před dekádou a Bugatti zničilo vše, co se mu postavilo do cesty. Stalo se tak nastavenou laťkou na dlouho dopředu, ne ale navěky. Takřka dvakrát výkonnější americká novinka hraje ještě jinou ligu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Souboj nejnovějšího hypersportu s Bugatti Veyron ukázal, jak moc i tahle auta zrychlila

28.9.2020 | Petr Prokopec

Souboj nejnovějšího hypersportu s Bugatti Veyron ukázal, jak moc i tahle auta zrychlila

/

Foto: The Stradman@YouTube

Před dekádou a Bugatti zničilo vše, co se mu postavilo do cesty. Stalo se tak nastavenou laťkou na dlouho dopředu, ne ale navěky. Takřka dvakrát výkonnější americká novinka hraje ještě jinou ligu.

James Neese je známější pod přezdívkou The Stradman, kterou odvodil od Ferrari F430 Stradale. Sportovním vozům, zejména pak těm z Maranella, totiž americký Youtuber doslova propadl. A co více, již v mladém věku se rozhodl, že jej budou živit. Po ukončení studií si tak koupil Audi TT, které začal natáčet a informovat o životě s ním. Bohužel vůz se zakrátko porouchal, přičemž oprava v autorizovaném servisu by stála prakticky více, než byla zůstatková hodnota. Stradman tedy nakonec musel přiložit ruku k dílu, aby jeho sen zůstal stále naživu.

Nakonec však o jeho osudu rozhodlo spíše štěstí, respektive jeho současný nejlepší přítel Nick, který mu nabídl práci ve své firmě. Stradman si nakonec vydělal tolik, že mohl čtyři kruhy vyměnit za ojeté Lamborghini Gallardo. V té chvíli si jej začalo všímat i více lidí na Youtube, což mu otevřelo dveře do mnoha garáží majitelů exkluzivních hypersportů. A jelikož jeho sláva stoupala vskutku raketově, nakonec se stal jedním z nich, neboť po mnoha Lamborghini či Fordu GT si pořídil Bugatti Veyron.

Do jisté míry jde o splnění amerického snu, který si Stradman nyní jaksepatří užívá. A jako majitel hypersportu z Molsheimu má rázem ještě lepší možnosti. Vlastně tak není překvapivé, že se mu povedlo uspořádat vůbec první srovnávací souboj nového amerického hypersportu SSC Tuatara. Soupeřem se samozřejmě stal jeho Veyron, za jehož volant logicky usedl sám James. Mnohem zajímavější je ale pohled do kokpitu Tuatary, neboť vůz řídí jeho tvůrce Jerod Shelby.

Než ovšem došlo na srovnání těchto hypersportů, nastoupila proti Bugatti Toyota Camry. To na první pohled může vypadat jako hodně zvláštní volba, zvláště když šlo o sériové provedení a nikoliv tuningový kousek, jenž by disponoval několika tisíci koňmi. Stradman však pro tento předkrm měl podstatný důvod. Na srovnání běžného vozu a hypersportu z Molsheimu chtěl totiž demonstrovat, jak Veyron stále dokáže být rychlý, i když je již dekádu a půl starý.

Proč? Jednoduše proto, aby vynikl náskok, jakého nyní dosahuje Tuatara. Ta totiž zašlapala Bugatti do země podobný způsobem, jako tomu bylo v případě Toyoty. Jakkoliv tedy Veyron sice bude již navždy zapsán do historie jako technologický milník a někdejší nejrychlejší vůz světa, od doby jeho příchodu na trh se mnohé změnilo. Dorazil totiž nejen nástupce v podobě Chironu, ale také celá řada soupeřů, mezi něž Tuatara stoprocentně patří.

Lze přitom už jen dodat, že zatímco na straně Bugatti je čtyřikrát přeplňovaný osmilitrový šestnáctiválec s tisícovkou koní a pohonem všech čtyř kol, SSC zaměstnává 5,9litrový osmiválec twin-turbo, jenž byl naladěn na 1 750 koní. A jakkoliv výkon míří pouze dozadu, síly by Tuatara měla měřit spíše s Chironem Super Sport 300+ či Koenigseggem Jesko. Vůbec bychom se ale nedivili, kdyby Stradman již na takovém souboji pracoval.


Souboj nejnovějšího hypersportu s Bugatti Veyron ukázal, jak moc i tahle auta zrychlila - 1 - Bugatti Veyron versus SSC Tuatara 2020 videoscreen 01Souboj nejnovějšího hypersportu s Bugatti Veyron ukázal, jak moc i tahle auta zrychlila - 2 - Bugatti Veyron versus SSC Tuatara 2020 videoscreen 02Souboj nejnovějšího hypersportu s Bugatti Veyron ukázal, jak moc i tahle auta zrychlila - 3 - Bugatti Veyron versus SSC Tuatara 2020 videoscreen 03Souboj nejnovějšího hypersportu s Bugatti Veyron ukázal, jak moc i tahle auta zrychlila - 4 - Bugatti Veyron versus SSC Tuatara 2020 videoscreen 04Souboj nejnovějšího hypersportu s Bugatti Veyron ukázal, jak moc i tahle auta zrychlila - 5 - Bugatti Veyron versus SSC Tuatara 2020 videoscreen 05Souboj nejnovějšího hypersportu s Bugatti Veyron ukázal, jak moc i tahle auta zrychlila - 6 - Bugatti Veyron versus SSC Tuatara 2020 videoscreen 06
Youtuber, který si říká The Stradman, si již dokázal svými videy vydělat na Bugatti Veyron. To nyní poslal do souboje s novým SSC Tuatara, aby ukázal, kam se posunul vývoj za necelé dvě dekády. Foto: The Stradman@YouTube

Zdroj: The Stradman@YouTube

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.