Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Sporťák BMW a Toyoty se posunul do fáze konceptu, vše prý běží podle plánu
7.11.2014 | Adam Šrámek | Přidat příspěvek
Dílo německo-japonské spolupráce prý prošlo úvodním procesem projektů a nyní se tak staví první prototyp. BMW by ho mohlo naservírovat jako Z5.
Společný projekt, na jehož konci by měl stát námi přezdívaný „Toyobavor“, se podle posledních informací ve svém vývoji posunul kupředu. Ať už se bavíme o nové Supře, nebo o malém sporťáku s technikou BMW řady 1, spolupráce oběma automobilkám evidentně klape a těší se z ní obě strany. Potvrzují to konec konců také poslední informace z věrohodných zdrojů.
Ty totiž hovoří o posunu ve vývoji, který pokročil od úspěšně vypracované studie technické proveditelnosti ke skutkům, vše jde údajně přesně podle plánu. Někde ve vývojovém středisku tak začínají dost možná pozvolna vznikat první koncepční kusy, se kterými se v následujících letech budeme postupně seznamovat.
Zatím sice není zcela jasné, co z toho nakonec „vyleze“, protože Toyota zarytě mlčí, ale spekulativně se hovoří o nástupci mnichovského modelu Z4, který by mohl dostat název Z5. Počítá se u něho s použitím karbonového monokoku podobnému konstrukci hybridních modelů i3 a i8. Navíc se také proslýchá, že se s touto novinkou mnichovští znovu vrátí ke klasické plátěné střeše a že pro fandy kupátek nabídnou posléze i jeho odvozenou variantu s pevnou střechou.
Nepotvrzené zůstávají nadále pohonné jednotky, třebaže jako velmi pravděpodobné se jeví dvoulitrové přeplňované čtyřválce s výkonem 190, 245 a 270 koní. Někdy v delším časovém horizontu bychom mohli teoreticky očekávat také verzi Z5 M, která bude ctít oturbené šestiválce a výkonem dosáhne až na 425 koní. Jak by mohl vypadat si prohlédněte na přiložené fotce. Od Toyoty se zase dá velmi podobný vůz inspirovaný koncepčním supersportem FT-1. První plody společného vývoje, zřejmě osazené hybridní technikou, by mohly být k vidění v roce 2017. Do té doby se ale ještě může ledacos změnit.

Společný vůz BMW a Toyoty pokročil z fáze zkoumání technický řešení směrem k sériové výrobě. Další fází bude tvorba prototypů
Zdroj: Bloomberg
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
BMW za pár dnů definitivně skončí se svým dosavadním logem, srovnejte si ho s náhradou
včera
Absurdita moderních aut nezná mezí. Obyčejná výměna vzduchového filtru u Porsche Panamera je tak složitá, že musíte sundat půl přídě
28.1.2026
Majitel vzácného extrémního Lamborghini, které se nikdy nemělo dostat na silnice, popsal, jak se s ním jezdí po silnicích
26.1.2026
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
VW potají nacpal motor W16 do Lamborghini Diablo, tehdy nikdo nemohl netušit, proč to dělá
před 5 hodinami
Automobilka, do které VW nasypal 14 miliard, teď začíná v Evropě prodávat levnější konkurenty jeho vlastních aut
před 6 hodinami
Maserati začalo na své elektrické propadáky nabízet slevy, jaké svět ještě neviděl, za cenu jednoho auta můžete mít dvě
před 8 hodinami
Jen jedna automobilka mohla za rok 2025 prodat historicky rekordní počet aut. Elektromobily se na tom podílely z 1,7 procenta
před 9 hodinami
Asi nejkrásnější francouzské auto posledních dekád se dá pořád koupit nejeté, nádherné a v téměř dokonalé specifikaci
před 11 hodinami
Živá témata na fóru
- BMW Divize 01.31. 19:17 - Vrooom
- Elektromobily a vse kolem nich 01.31. 18:35 - HondaMan
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 01.31. 14:31 - pavproch
- Rychlodotazy 01.31. 00:15 - Kavis
- Řidiči, co to mají v ruce... 01.30. 18:44 - Truck Daškam
- Fiat a vše kolem nich 01.30. 17:03 - pavproch
- Onboard videa 01.30. 15:24 - řidičBOB
- Detektory policejních radarů 01.30. 13:45 - řidičBOB
