Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy

(živé foto) Balzám pro staromilce, kteří nejsou posedlí výkony, turby či stratosférickou rychlostí. Tohle je hot hatch ve své nejčistší podobě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy

12.9.2011 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(živé foto) Balzám pro staromilce, kteří nejsou posedlí výkony, turby či stratosférickou rychlostí. Tohle je hot hatch ve své nejčistší podobě.

Suzuki jako kdyby ukazovalo, že downsizing s přeplňováním není nutnost, ale spíše ústupek evropských značek vůči EU nad rámec povinností. Dá se nějak lépe vysvětlit jejich záměr pokračovat v instalaci atmosférické šestnáctistovky do nové generace Swiftu Sport vycházející ze studie Swift S-Concept?

Čtyřválec M16A vychází z motoru, jímž byl poháněný také předchůdce. Aby Suzuki vylepšilo jeho parametry ve všech směrech, konstruktéři použili proměnné nasávání, pozměnili variabilní časování sacích ventilů a zvětšili jejich zdvih. Výsledkem je zvýšení výkonu ze 125 koní při 6 800 otáčkách na 136 koní při 6 900 ot./min. Stoupl rovněž maximální točivý moment ze 148 na 160 newtonmetrů a o skvělé práci vývojářů svědčí fakt, že toho dosáhli při nižších otáčkách (4 800 vs. 4 400 ot./min).

Chválit nepřestaneme, ani pokud jde o spotřebu. Ta spadla z průměrných 7,1 na 6,4 l/100 km, což odpovídá snížení emisí ze 165 na 147 g/km. O zlepšení apetitu se ale nezasloužila pouze modifikovaná pohonná jednotka, ale rovněž nová šestistupňová manuální převodovka s posílenou synchronizací na prvním a druhém stupni, která vystřídala původní pětikvalt.

Suzuki Swift Sport měří na délku 3 890 mm, šířka činí 1 695 mm a výška 1 510 mm. Rozvor tohoto kompaktu je 2 430 mm a jezdí na 17" kolech a pneumatikách o rozměru 195/45 R17. Ačkoli se může zdát, že hliníkové sedmnáctky jsou pro tak malý vůz zbytečnost, ve skutečnosti je každé kolo oproti tomu původnímu o 1 kg lehčí, a to není v případě neodpružené hmoty málo. Také z této drobnosti si můžete udělat obrázek, jakým způsobem Suzuki přistupovalo k jízdním vlastnostem.

Bohužel zatím chybí údaje o dynamice, ale můžeme posloužit alespoň některými detailnějšími informacemi o úpravách na podvozku. Kupříkladu zadní náprava má decentně zvýšenou rozbíhavost, zvětšené příklony, pevnější silentbloky a větší ložiska kol - vše v zájmu zvýšení stability při vysokých rychlostech v zatáčkách. Tužší jsou rovněž pružiny na obou nápravách, přičemž ty přední mají mírně prodloužený zdvih. Další modifikace mají za sebou převodka řízení, pomocný rám přední nápravy a stejně tak ložiska vpředu. Suzuki slibuje lepší ovladatelnost, odolnost vůči náklonům a ostřejší odezvu podvozku v zatáčkách.

Vnější úpravy jsou velmi decentní. Najdete tu hlubší přední nárazník a nižší prahy omezující množství vzduchu vstupující pod vůz a tím redukující vztlak, výrazné lamely kolem mlhovek, dvě koncovky výfuku nebo výrazný spoiler prodlužující střechu a pomáhající omezit turbulence kolem zádi. Fotky interiéru prozrazují, že v kabině jsou nová sportovní sedadla, tříramenný volant čalouněný perforovanou kůží a přístrojový panel s pěticí analogových budíků.

Součástí standardní výbavy je sedm airbagů včetně kolenního, nebo standardně ESP, což je ale podmínka EU a ne iniciativa Suzuki. Swift Sport dorazí na některé vybrané trhy již v říjnu, jinde pak počátkem příštího roku.

Chcete vědět víc? Sledujte naše online zpravodajství z Frankfurtu, zítra budeme v plné síle přímo na výstavišti.


Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 1 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 01Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 2 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 02Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 3 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 03Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 4 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 04Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 5 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 05Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 6 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 06Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 7 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 07Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 8 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 08Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 9 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 09Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 10 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 10Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 11 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 11Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 12 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 12Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 13 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 13Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 14 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 14Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 15 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 15Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 16 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 16Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 17 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 17Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 18 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 18Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 19 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 19Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 20 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 20Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 21 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 21Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 22 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 22Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 23 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 23Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 24 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 24Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 25 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 25Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 26 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 26Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 27 - Suzuki Swift Sport zive dalsi 27
Živé fotky Swiftu Sport z Frankfurtu

Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 28 - Suzuki Swift Sport 01Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 29 - Suzuki Swift Sport 02Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 30 - Suzuki Swift Sport 03Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 31 - Suzuki Swift Sport 04Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 32 - Suzuki Swift Sport 05Suzuki Swift Sport: ostrý hatchback jako ze staré školy - 33 - Suzuki Swift Sport 06
Suzuki Swift Sport se pořád drží atmosférické šestnáctistovky

Miro Mihálik

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše