Tato chytrá věcička umí levně odstranit jedno z největších rizik zničení auta

Z hlediska vyhlídek automobilu na další existenci neexistuje nic horšího než jeho požár. Když vůz vzplane, obvykle je těžké s tím něco dělat, tohle chytré zařízení si s ním ale umí poradit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Tato chytrá věcička umí levně odstranit jedno z největších rizik zničení auta

13.10.2018 | Mirek Mazal

Tato chytrá věcička umí levně odstranit jedno z největších rizik zničení auta

/

Z hlediska vyhlídek automobilu na další existenci neexistuje nic horšího než jeho požár. Když vůz vzplane, obvykle je těžké s tím něco dělat, tohle chytré zařízení si s ním ale umí poradit.

Automobilový požár je relativně vzácný jev, následky pro auto jsou ale v případě jeho vzplanutí obvykle fatální. Musí se s tím počítat, proto někteří instalují do interiéru hasicí přístroje. Problém je v tom, že než člověk zareaguje, obyčejný hasičák bývá často málo. Čas hraje velkou roli, nejlepší by bylo zabojovat okamžitě při vůbec prvním náznaku problému s ohněm. Tímto směrem se snaží jít vynález, který vám dnes představíme.

Ty červené věcičky si říkají Auto Fireman (Automobilový nebo Automatický hasič) a jsou novinkou v oblasti požární bezpečnosti aut. Zařízení kulatého tvaru je pokusem o levný, samočinný hasicí přístroj drobných rozměr, který detekuje požár v oblasti pohonného ústrojí vozu a automaticky plameny udusí.

Dvě červené krabičky se magneticky přidělají kamkoliv pod kapotu na vybrané pozice s kovovým podkladem. Mezi oběma jednotkami se zapojí drát citlivý na teplo a protáhne se kolem hořlavých oblastí. Požární systém se aktivuje v případě detekce nenadálé zvýšení teploty na 600°C vlivem vzniklého požáru. Červená skříňka s dírkami v takovém případě uvolňuje plyn, který potlačí další hoření.

Vynález Scottyho Kilmera by měl dokázat účinně zakročit do 30 sekund. Půlminutová hranice se týká menších zahoření, na která stačí směs uvnitř hasicích krabiček. Záchranný plyn je podle výrobce netoxický a nezávadný k životnímu prostředí. Jednoduchý Auto Fireman by možná mohl být efektivní, tedy pokud při prudkých manévrech neuletí neznámo kam.

Mluvili jsme o nízké ceně, v USA se prodává za 299 dolarů (6 700 Kč). Samozřejmě, hasicí přístroj do auta koupíte u čerpací stanice za zlomek této ceny, jak jsme ale už zmínili, obvykle se beztak stane jen zátěží navíc. Auto Fireman má vzhledem ke svému fungování větší šanci na úspěch a na poměry automatických systémů je opravdu dostupný.


Tato chytrá věcička umí levně odstranit jedno z největších rizik zničení auta - 1 - Auto Fireman hasici system motoru 01Tato chytrá věcička umí levně odstranit jedno z největších rizik zničení auta - 2 - Auto Fireman hasici system motoru 02Tato chytrá věcička umí levně odstranit jedno z největších rizik zničení auta - 3 - Auto Fireman hasici system motoru 03Tato chytrá věcička umí levně odstranit jedno z největších rizik zničení auta - 4 - Auto Fireman hasici system motoru 04Tato chytrá věcička umí levně odstranit jedno z největších rizik zničení auta - 5 - Auto Fireman hasici system motoru 05Tato chytrá věcička umí levně odstranit jedno z největších rizik zničení auta - 6 - Auto Fireman hasici system motoru 06Tato chytrá věcička umí levně odstranit jedno z největších rizik zničení auta - 7 - Auto Fireman hasici system motoru 07Tato chytrá věcička umí levně odstranit jedno z největších rizik zničení auta - 8 - Auto Fireman hasici system motoru 08
Auto Fireman za půl minuty zachrání motor v plamenech. Stejně dlouho má trvat instalace požárního zařízení

Zdroj: Chen Kim@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše