Televizní hvězdy odsoudili za podvody s diesely, musí zaplatit skoro 50 milionů Kč

Účinkování v televizním pořadu se nezdá být aktivitou, která by mohla skončit tak tvrdým rozsudkem, opak je ale realitou. Skupina Diesel Brothers z obřích pick-upů dolovala příliš.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Televizní hvězdy odsoudili za podvody s diesely, musí zaplatit skoro 50 milionů Kč

13.3.2020 | Petr Prokopec

Televizní hvězdy odsoudili za podvody s diesely, musí zaplatit skoro 50 milionů Kč

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Účinkování v televizním pořadu se nezdá být aktivitou, která by mohla skončit tak tvrdým rozsudkem, opak je ale realitou. Skupina Diesel Brothers z obřích pick-upů dolovala příliš.

V roce 2016 odstartovala televizní stanice Discovery novou show zvanou Diesel Brothers. Hlavními protagonisty byla skupinka přátel z Utahu operující pod tímtéž názvem. Předmětem jejich podnikání se staly opravy a především úpravy mohutných pick-upů. Pořad byl úspěšný, i díky tomu, že se v jedné z epizod objevil dokonce Chuck Norris, po kterém byl jeden z modifikovaných speciálů pojmenován. Vlastně tak nebylo až tak překvapivé, že stanice loni ohlásila šestou sérii show, jež se začala vysílat v prosinci.

Momentálně se Diesel Brothers znovu dostávají do centra dění, radost z toho nicméně čtveřice společníků může mít jen stěží. David „Heavy D“ Sparks, David „Diesel Dave“ Kiley, Joshua Stuart a Keaton Hoskins totiž musí z rozhodnutí soudce Roberta Shelbyho zaplatit pokutu 851 451 USD (cca 19,8 milionu Kč). Důvodem je skutečnost, že jimi upravené pick-upy porušují zákon o ochraně ovzduší. Aby totiž lépe „táhly“, měly se dočkat deaktivace či odstranění prakticky všech antiemisních systémů.

Zajímavé je, že žaloba na Diesel Brothers byla podána již v roce 2016, tedy v podstatě ihned poté, co byla show spuštěna. Za jejím sepsáním stojí právnická skupina Utah Physicians for Healthy Environment, jež upozorňovala především na hustý černý kouř linoucí se z výfuků upravovaných aut. To byl dle skupiny jasný důkaz o porušování zákona, ke kterému navíc docházelo opakovaně. Aby právníci nezůstali jen u tvrzení, od Sparkse jeden modifikovaný pick-up koupili.

Vůz následně zamířil do laboratoří organizace pro ochranu životního prostředí EPA, kde bylo zjištěno, že produkuje 36násobné množství emisí a 21násobné množství pevných částic, než jaké by bylo spojeno se standardní verzí osazenou veškerými továrními prvky. A jelikož něco takového je v USA považováno pomalu za hrdelní zločin, logicky následovala ona žaloba. V roce 2018 proběhlo předběžné líčení, kde Diesel Brothers opravdu byli shledáni vinnými.

Hlavní proces odstartovalo až letos a jednoznačně nebralo v potaz někdejší Sparksův argument, že vozy upravoval pouze pro použití mimo veřejné silnice. Soudce ale byl nemilosrdný a prohlásil, že skupinka opětovně překračovala legální meze jen kvůli vlastnímu obohacení. Nyní proto musí zaplatit 761 451 USD (17 683 180 Kč) americké vládě a 90 tisíc dolarů (2,09 mil. Kč) okresu Davis County.

Nejde přitom o jediný trest, neboť soudce Shelby (jak ironické jméno v podobné kauze...) rovněž umožnil žalující straně, aby po Diesel Brothers požadovala uhrazení veškerých právních výloh, jež se vyšplhaly na dalších 1,2 milionu dolarů (27,87 mil. Kč). To je dohromady skoro 50 milionů Kč. Kromě toho má skupina doživotní zákaz jakkoliv operovat s antiemisními systémy a v žádném případě již nesmí prodávat vozy bez nich. Pokud to poruší, půjde o pohrdání soudem, načež následovat již bude nejen další pokuta, ale hlavně vězení.

Je paradoxní, že rozsudek přichází ve chvíli, kdy byl Sparks osloven společností Nikola, aby jí pomohl doladit a dotáhnout do konce její elektrický pick-up Badger. Firma již soudní verdikt zaznamenala a uvedla, že dle jejího názoru hodlají Diesel Brothers přejít od spalovacích motorů k alternativnímu pohonu. A s tím jim Nikola hodlá pomoci. Jak je tedy vidno, od podfukářů ve Státech nedávají ruce pryč ani po odsouzení, zvláště když dojde na „elektrickou nápravu”. Ostatně takový Volkswagen by mohl vyprávět...


Televizní hvězdy odsoudili za podvody s diesely, musí zaplatit skoro 50 milionů Kč - 1 - Diesel Brothers 01Televizní hvězdy odsoudili za podvody s diesely, musí zaplatit skoro 50 milionů Kč - 2 - Diesel Brothers 02
Televizní hvězdy odsoudili za podvody s diesely, musí zaplatit skoro 50 milionů Kč - 3 - Diesel Brothers 03Televizní hvězdy odsoudili za podvody s diesely, musí zaplatit skoro 50 milionů Kč - 4 - Diesel Brothers 04
Televizní hvězdy odsoudili za podvody s diesely, musí zaplatit skoro 50 milionů Kč - 5 - Diesel Brothers 05Televizní hvězdy odsoudili za podvody s diesely, musí zaplatit skoro 50 milionů Kč - 6 - Diesel Brothers 06
Diesel Brothers na své dieselové období asi nebudou vzpomínat s láskou, soud je totiž uznal vinné z překračování zákona o ochraně ovzduší

Zdroj: The Salt Lake City Tribune

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše