Tesle teče do bot, přes obrovský nárůst prodejů a tržeb zůstává v hluboké ztrátě

Nebývale velká skepse zavládla mezi investory po oznámení výsledků Tesly za druhý letošní kvartál. Ani rekordní odbyt a tržby nedostaly automobilku z obřích ztrát a akcie šly rázem dolů o 11 procent.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Tesle teče do bot, přes obrovský nárůst prodejů a tržeb zůstává v hluboké ztrátě

25.7.2019 | Petr Prokopec

Tesle teče do bot, přes obrovský nárůst prodejů a tržeb zůstává v hluboké ztrátě

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nebývale velká skepse zavládla mezi investory po oznámení výsledků Tesly za druhý letošní kvartál. Ani rekordní odbyt a tržby nedostaly automobilku z obřích ztrát a akcie šly rázem dolů o 11 procent.

Letošní hospodaření Tesly rozhodně nepřipomíná procházku růžovou zahradou. Kalifornská automobilka dosáhla v loňském čtvrtém čtvrtletí konečně zisku, přičemž Elon Musk přislíbil, že tak tomu bude i nadále. Nicméně již o tři měsíce jsme mohli hovořit o ztrátě, a nejinak tomu bude dnes. Značka totiž představila své finanční výsledky za druhý letošní kvartál, kdy dosáhla rekordních prodejů a její obrat vzrostl o 47 procent na 5,2 miliardy dolarů (cca 119,09 mld. Kč), nicméně i tak firma vygenerovala obří ztrátu ve výši 408 milionů dolarů (9,34 mld. Kč).

Pokud přitom tuto ztrátu rozpočítáme na akcii, pak na jedné jejich majitelé tratili 1,12 dolaru (25,65 Kč). To je ovšem třikrát vyšší suma, než s jakou počítali analytici. V minulosti ve stejných momentech následovalo jen ticho po pěšině, neboť „Tesla” a „ztráta” jsou něco jako synonyma, teď už ale přestávají věřit i optimističtí investoři. Hodnota akcií Tesly na burze tak jen v dodatečném obchodování po uzavření burzy zamířila bleskově dolů - o 11 procent neboli 29,18 dolaru (668,30 Kč). Smazán byl tedy veškerý růst za uplynulý měsíc, pročež hodnota firmy znovu klesla na úroveň srovnatelnou s únorem 2014, kdy automobilka vůbec poprvé pokořila hranici 220 dolarů (5 038,57 Kč) za akcii.

Je přitom otázkou, co se bude dít dále. Investoři si kladou otázku, kdy jindy by se Telsa měla dostat do ziskových vod, když ne v kvartálu s rekordními prodeji? Stále více okolností je proti ní, zejména pak neklesající ceny vstupů potřebných pro výrobu akumulátorů. Nejde ale jen o to, blíží se vážná konkurence, jsou tu neustále se redukující dotace ve Spojených státech, které ještě ke konci loňského roku činily 7 000 USD (160 318 Kč) na vůz, nyní jsou však již jen na čtvrtině.

Ze ztráty, která za letošek činí již 1,1 miliardy dolarů (25,19 mld. Kč), se tak firma jen stěží vymaní. Nakonec ani neslibuje opak - v dopisu zaslaném akcionářům firma zmiňuje, že už jen „cílí“ na zisk. Ten tedy nebyl na rozdíl od minulosti ani přislíben. Suma sumárum má tedy automobilka za sebou rekordní období, během kterého prodala 95 356 vozů, ale zůstává hluboko v minusu a podle všeho potvrzuje dřívější slova skeptiků o tom, že čím více aut prodá, tím dále od černých čísel bude. Snad ještě nikdy dříve ji neteklo do bot tak moc, jako teď.


Tesle teče do bot, přes obrovský nárůst prodejů a tržeb zůstává v hluboké ztrátě - 1 - Tesla akcie 2019 07 tab
Akcie Tesly se po oznámení výsledků za druhý letošní kvartál razantně propadly i po uzavření burzy během dodatečného obchodování

Tesle teče do bot, přes obrovský nárůst prodejů a tržeb zůstává v hluboké ztrátě - 2 - Tesla Model 3 2019 nova sada 01Tesle teče do bot, přes obrovský nárůst prodejů a tržeb zůstává v hluboké ztrátě - 3 - Tesla Model 3 2019 nova sada 02Tesle teče do bot, přes obrovský nárůst prodejů a tržeb zůstává v hluboké ztrátě - 4 - Tesla Model 3 2019 nova sada 03Tesle teče do bot, přes obrovský nárůst prodejů a tržeb zůstává v hluboké ztrátě - 5 - Tesla Model 3 2019 nova sada 04Tesle teče do bot, přes obrovský nárůst prodejů a tržeb zůstává v hluboké ztrátě - 6 - Tesla Model 3 2019 nova sada 05Tesle teče do bot, přes obrovský nárůst prodejů a tržeb zůstává v hluboké ztrátě - 7 - Tesla Model 3 2019 nova sada 06Tesle teče do bot, přes obrovský nárůst prodejů a tržeb zůstává v hluboké ztrátě - 8 - Tesla Model 3 2019 nova sada 07Tesle teče do bot, přes obrovský nárůst prodejů a tržeb zůstává v hluboké ztrátě - 9 - Tesla Model 3 2019 nova sada 08Tesle teče do bot, přes obrovský nárůst prodejů a tržeb zůstává v hluboké ztrátě - 10 - Tesla Model 3 2019 nova sada 09Tesle teče do bot, přes obrovský nárůst prodejů a tržeb zůstává v hluboké ztrátě - 11 - Tesla Model 3 2019 nova sada 10
Rekordní prodeje Modelu 3 firmu z červených čísel zdaleka nedostaly

Zdroje: Tesla, Google Finance

Petr Prokopec

Autobazar

zobrazit vše