Top Gear vybral nejlepší výkonná auta roku, absolutní vítěz spoustu Čechů překvapí

Britové do finále poslali pětici novinek, mezi nimiž nechyběly stroje jako BMW M3, Ferrari SF90 a Porsche 911 GT3. Že vítězem musel být některý z nich? Omyl, nejvyšší příčky brali zdánliví outsideři a tu úplně první u nás podceňované Hyundai.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Top Gear vybral nejlepší výkonná auta roku, absolutní vítěz spoustu Čechů překvapí

2.11.2021 | Petr Prokopec

Top Gear vybral nejlepší výkonná auta roku, absolutní vítěz spoustu Čechů překvapí

/

Foto: Hyundai

Britové do finále poslali pětici novinek, mezi nimiž nechyběly stroje jako BMW M3, Ferrari SF90 a Porsche 911 GT3. Že vítězem musel být některý z nich? Omyl, nejvyšší příčky brali zdánliví outsideři a tu úplně první u nás podceňované Hyundai.

Vybrat nejlepší auto roku rozhodně není procházka růžovým sadem. Zvláště pokud hledáte takové, které by mělo nejlépe uspokojit nadšené řidiče. Top Gear nicméně hozenou rukavici zdvihá opakovaně a ani letošek nebyl výjimkou. Britové kvůli tomu museli prověřit hned šestadvacet aut, mezi nimi nechyběly ani novinky od Ferrari, Porsche či Bentley. I proto celé klání, jehož se zúčastnilo neskutečných 12 440 koní, rozdělil do několika kol.

Prvním sítem přitom neprošly vozy jako Continental GT Speed či Lamborghini Huracán STO, stejně jako BRX Hunter nebo Caterham 170R. Britové totiž nehledali jen nejrychlejší auto v přímce a na okruhu, stejně jako dodávají, že ideálem není ten nejkomfortnější nebo naopak nejextrémnější zástupce. Místo toho musí vítěz oslnit hned v několika kategoriích, kdy jízdní dynamiku doplňuje také praktičnost, spotřeba, pohodlí i případná každodenní použitelnost.

Do finále tedy nakonec zamířilo BMW M3, Ferrari SF90 Stradale, Hyundai i20N, Peugeot 205 GTI upravený firmou Tolman Engineering a Porsche 911 GT3. Vzpínající se koník z Maranella skončil na páté příčce, na kterou ho pasovalo jeho hybridní ústrojí, u kterého se zdá, že přední elektromotory si příliš nerozumí se spalovacím V8. Čtvrté Porsche pak pro změnu dojelo na to, že je možná až příliš dokonalé a tím pádem poněkud odtažité.

Problémem BMW pak nejsou ani tak jeho bobří zuby, které nahradily tradiční ledvinky, nýbrž spíše cena. Pokud se totiž při objednávce rozjedete, skončíte pomalu na úrovni větší M5. Jinak ovšem Britové chválí fenomenální motor i skvělý podvozek. Stejně jako si na modernizovaném Peugeotu cení de facto analogových vlastností. Díky tomu si budete užívat každou sekundu za volantem, jakkoliv za to i tentokráte musíte patřičně zaplatit.

Tím se dostáváme k letošnímu králi, jímž se překvapivě stává nejlevnější vůz z dané pětice, který nese pro spoustu Čechů kontroverzní značku. Za Hyundai i20N totiž zaplatíte 599 990 Kč, tedy o nějakých 750 tisíc korun méně než za zmíněný upravený Peugeot. Pod kapotou nicméně můžete počítat s 204 koňmi, zatímco u francouzského hatchbacku byl výkon zvýšen jen na 130 koní. Nebyla to nicméně pouze cena či stádo koní pod kapotou, co Brity oslovilo.

Jacky Rix totiž dodává, že vůz sice není až tak zábavný jako Ford Fiesta ST, nicméně oproti němu nabízí neskutečnou individualizaci v rámci nastavení. Uzpůsobit si můžete prakticky vše, přičemž svou volbu následně můžete uložit do palubního systému. Přirovnání k BMW M3 není od věci, což ostatně má i své opodstatnění - šéfem divize N u Hyundai je Albert Biermann, někdejší hlava mnichovského M GmbH.

Když přitom Biermann před lety tvrdil, že skutečná sportovní auta již nedělá BMW, ale právě Hyundai, jen málokdo mu věřil. Povětšinou se myslelo, že jde pouze o chválu nového chlebodárce. Nyní se ale ukazuje, že šéf divize N mohl mít pravdu. Ostatní výrobci by se tak měli chytit za nos, neboť takovýto výprask jistě neočekávali.


Top Gear vybral nejlepší výkonná auta roku, absolutní vítěz spoustu Čechů překvapí - 1 - Hyundai i20N 2021 auto roku TG 01Top Gear vybral nejlepší výkonná auta roku, absolutní vítěz spoustu Čechů překvapí - 2 - Hyundai i20N 2021 auto roku TG 02Top Gear vybral nejlepší výkonná auta roku, absolutní vítěz spoustu Čechů překvapí - 3 - Hyundai i20N 2021 auto roku TG 03Top Gear vybral nejlepší výkonná auta roku, absolutní vítěz spoustu Čechů překvapí - 4 - Hyundai i20N 2021 auto roku TG 04Top Gear vybral nejlepší výkonná auta roku, absolutní vítěz spoustu Čechů překvapí - 5 - Hyundai i20N 2021 auto roku TG 05Top Gear vybral nejlepší výkonná auta roku, absolutní vítěz spoustu Čechů překvapí - 6 - Hyundai i20N 2021 auto roku TG 06
Hyundai i20N se stalo sportovním králem Top Gearu. Na trůn jej dostala jak jeho pohonná jednotka, tak možnosti nastavení a v neposlední řadě i vzhled a cena. Za 600 tisíc korun jde o bombu, jejíž exploze si budete užívat každou sekundu. Foto: Hyundai

Zdroj: Top Gear

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.