Ukrajinci nabídnou SUV jako žádné jiné, ženám patrně neučaruje

Pokud vám moderní SUV přijdou poněkud zženštilá, ostatně je také ženy dost často řídí, nový osmiválcový stroj z Ukrajiny můžete vnímat jako spásu. Jemnější klon armádního speciálu bude pořád chlapský až běda.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ukrajinci nabídnou SUV jako žádné jiné, ženám patrně neučaruje

6.2.2020 | Mirek Mazal

Ukrajinci nabídnou SUV jako žádné jiné, ženám patrně neučaruje

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokud vám moderní SUV přijdou poněkud zženštilá, ostatně je také ženy dost často řídí, nový osmiválcový stroj z Ukrajiny můžete vnímat jako spásu. Jemnější klon armádního speciálu bude pořád chlapský až běda.

Kyjevská firma Ukrajinskaja branětechnika zabývající se výrobou obrněných vozů upřesnila svůj záměr poslat prodeje pošle civilní verzi armádního speciálu zvaného Novator. Vojenský obrněnec vzniká již dva roky v malých sériích na základech amerického pick-upu Ford F-550. Nikterak drobný dárce orgánů dodal rám a podvozek, na který Ukrajinci dodělali originální neprůstřelné tělo s agresivním tvarováním.

Doposud byl Novator dodáván výhradně vojákům nebo policii doma i v zahraničí. Poptávka po civilní formě donutila vedení promyslet výrobu umírněného typu pro zákazníky ze soukromé sféry. „V posledních měsících jsme obdrželi velké množství žádostí o koupi civilní verze Novatoru. V tomto ohledu se společnost rozhodla tuto možnost nabídnout,“ ujasňuje stěžejní důvody automobilka. Výsledkem by mělo být SUV jako žádné jiné, třebaže o pár civilních verzích podobných vojenských strojů už víme.

Civilní varianta bude nést označení Novator-CV (Civilian Vehicle). Navenek bude vypadat totožně, jen sleví na balistické ochraně. Stejně jako bojový obrněnec bude nový CV vybaven 6,7litrovým turbodieselem Ford Power Stroke s výkonem 300 koní (221 kW) a točivým momentem 895 Nm. Výkon motoru poputuje přes šestistupňový automat na obě hnané nápravy schopné rozhýbat terénní kola do rychlosti 180 km/h.

Umírněnější verze drsného SUV si zachová schopnost překonat stoupání v maximálním úhlu 60 stupňů, nebude vadit ani voda hluboká 70 centimetrů. Novator-CV uveze dvě tuny dodatečného zatížení pomocí nastavitelného vzduchového odpružení. Mimo běžné situace bude raději připraven elektrický naviják s délkou lana 30 metrů, jinak se řidič může spolehnout na doplňky jako noční vidění, hasicí systém, centrální dofuk pneumatik, vyhřívané čelní sklo a zrcátka nebo střešní okno. Z běžné výbavy nechybí elektrické zásuvky, rádio či klimatizace.

Ukrajinci počítají s malosériovou produkcí v kategorii terénních vozidel s dvouřadou čtyřdveřovou kabinou. Délka, šířka a výška budou 5 800, 2 405 a 2 164 milimetrů. Vymodlená verze bez přímých ambicí řešit světový mír bude k dispozici na konci příštího roku za zatím neznámou cenu, do boje se ale zapojí nepřímo - výtěžek z prodeje Novatoru-CV půjde na vývoj moderních zbraní ukrajinské armády pro boj proti Rusku.


Ukrajinci nabídnou SUV jako žádné jiné, ženám patrně neučaruje - 1 - Novator obrneny vuz z Ukrajiny foto 01Ukrajinci nabídnou SUV jako žádné jiné, ženám patrně neučaruje - 2 - Novator obrneny vuz z Ukrajiny foto 02Ukrajinci nabídnou SUV jako žádné jiné, ženám patrně neučaruje - 3 - Novator obrneny vuz z Ukrajiny foto 03Ukrajinci nabídnou SUV jako žádné jiné, ženám patrně neučaruje - 4 - Novator obrneny vuz z Ukrajiny foto 04Ukrajinci nabídnou SUV jako žádné jiné, ženám patrně neučaruje - 5 - Novator obrneny vuz z Ukrajiny foto 08Ukrajinci nabídnou SUV jako žádné jiné, ženám patrně neučaruje - 6 - Novator obrneny vuz z Ukrajiny foto 09
Vojenský Novator bude výchozí verze pro civilní zhotovení s přídomkem CV, která se v prodeji objeví ještě letos

Zdroj: Ukrajinskaja branětechnika

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše