Na ruských silnicích se objeví nová dopravní značka, svědčí o rozumném přístupu k věci

Opěvovat Rusko pro jejich zacházení s vlastními občany nemíníme, ať už to ale zní jakkoli nepravděpodobně, k řidičům zaujímá rozumnější přístup než zbytek Evropy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Na ruských silnicích se objeví nová dopravní značka, svědčí o rozumném přístupu k věci

10.1.2021 | Petr Miler

Na ruských silnicích se objeví nová dopravní značka, svědčí o rozumném přístupu k věci

/

Foto: Sergej Bobylev, TASS

Opěvovat Rusko pro jejich zacházení s vlastními občany nemíníme, ať už to ale zní jakkoli nepravděpodobně, k řidičům zaujímá rozumnější přístup než zbytek Evropy.

I s vědomím toho, že Rusko má mezi Čechy řadu příznivců, nemůžeme nekonstatovat, že svobodná a demokratická země to opravdu není. O to více překvapí, jaký přístup zaujímá řidičům, zejména pak k měření rychlosti na silnicích. Rusové už od roku 2019, zjevně z iniciativy Vladimira Putina, svůj přístup systematicky mění a zavedli pravidla hodlá následování.

Detaily najdete ve výše odkazovaných článcích, ve stručnosti řečeno ale zamezují skrytému měření a sledování prohřešků řidičů vůbec. Putin zastává názor, že více než skryté měření, které ve výsledku vede jen k tomu, že policie na přehledných úsecích rýžuje na nikoli nebezpečných prohřešcích, pomůže otevřené sledování takového chování v místech, která statisticky nebezpečnější než jiná. Nikdy bychom neřekli, že tuto frázi se slovem „Putin” spojíme do jedné věty, ale... mluví nám z duše.

Důkazem budiž chování policie prakticky kdekoli jinde. Však řekněte, kolikrát jste viděli policii měřit rychlost u školy, v centru města, na nepřehledné křižovatce, na jakémkoli podobném místě? Nedělá to prakticky vůbec, protože na takových místech se chová naprostá většina řidičů rozumně a vyhledávat mezi nimi hrstku bezohledných vypadá neefektivně. Právě to ale má být práce policie - vyhledávat a eliminovat těch pár nebezpečných z tisíce. V tabulkách to ale nevypadá dobře, a tak policie raději jezdí s neoznačenými Superby a Octaviemi po dálnicích a silnicích první třídy a pokutuje vesměs zbývající masu řidičů za jízdu o pár desítek km/h nad limit tam, kde taková rychlost neznamená významné riziko.

Říci policii, že by to měla dělat jinak, k úspěchu historicky nevede, a tak se nabízí jen změna pravidel. K té přistoupili v Rusku, kde je možné určité formy sledování řidičů provádět jen tam, kde je to opodstatněno statistikami nehodovosti a na aktivitu je třeba předem upozornit. Protože nachytat řidiče při nebezpečné jízdě nikoho neochrání, lepší je předem zajistit, aby se nebezpečně nechoval.

Také proto Rusové začnou od 1. března používat novou značku viditelnou na fotce níže. Upozorňuje na nahrávání jednání řidičů pomocí fotek nebo videa a vlastně jen rozšiřuje možnosti dříve používané dodatkové tabulky. Tu bylo možné spojit jen s informací o rychlostním limitu či jinými značkami, což pochopitelně omezovalo možnosti dopředného upozornění na měření či třeba sledování průjezdu na červenou. Proto Rusové zavádějí tuto novinku.

Smyslem je tedy rozšířit možnosti upozornění, aby lidé nepáchali přestupky tam, kde je to nebezpečné. Pravidla pro její využití jsou navíc docela striktní - může být nasazena pouze tam, kde nějaký dohled skutečně probíhá (to u nás neplatí a podobné značky zůstávají v místech, kde se dávno neměří), musí provázet pevné i mobilní formy dohledu a v neposlední řadě - musí být umístěna nejméně 150 a nejvíce 300 metrů před místem měření apod. Protože umístění těsně před by opět svádělo k měření formou překvapení a umístění příliš daleko by se míjelo účinkem.

Je to zkrátka rozumné a k dodržování pravidel tam, kde je to opravdu důležité, vedoucí. Proč něco takového nemůže fungovat u nás?


Na ruských silnicích se objeví nová dopravní značka, svědčí o rozumném přístupu k věci - 1 - Nova dopravni znacka Rusko 2021 01
Nová ruská značka dále zpřesňuje povinnosti státních orgánů spojené s prováděním měření rychlosti a dalších forem dohledu. Smyslem je dále zamezit skrytým či jinak překvapivým formám dohledu a co nejvíce přimět řidiče k respektu k pravidlům tam, kde na tom opravdu záleží. Foto: Sergej Bobylev, TASS

Zdroj: TASS

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše