Víme více o novém McLarenu F1. Bude rychlejší než P1, vzniknout měl jen jeden

Projekt BP23 byl původně unikátní stavbou, velký zájem ale přiměl Brity k navýšení celkové produkce na 106 kusů. Proč, není těžké pochopit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Víme více o novém McLarenu F1. Bude rychlejší než P1, vzniknout měl jen jeden

17.3.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Víme více o novém McLarenu F1. Bude rychlejší než P1, vzniknout měl jen jeden

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Projekt BP23 byl původně unikátní stavbou, velký zájem ale přiměl Brity k navýšení celkové produkce na 106 kusů. Proč, není těžké pochopit.

V polovině loňského roku obletěly celý svět spekulace o návratu McLarenu F1. Tedy o zcela nové generaci, jíž má britská automobilka vyvíjet a která stejně jako originál dostane do vínku neobvyklé uspořádání interiéru 1+2. Řidič tedy opětovně bude sedět přesně uprostřed vozu, zatímco dvojice cestujících se posadí za jeho zády po stranách. S oficiálním potvrzením těchto zvěstí si McLaren dal načas, nakonec však před závěrem roku dorazilo.

Nyní si o projektu můžeme říci trochu více, byť detailní pohled kupříkladu pod kapotu nečekejte. Tento prostor je i nadále zahalen tajemstvím, ačkoliv s ohledem na nový McLaren 720S se dá předpokládat, že zde najdeme spíše nový čtyřlitrový osmiválec než předchozí 3,8litrovou pohonnou jednotku. I když vše samozřejmě závisí na míře vývoje, která proběhla, než osud projektu s kódovým označením BP23 prošel razantní změnou.

Původně měl být nástupce McLarenu F1 pouze speciálem pro jednoho nejmenovaného sběratele, který dílem pověřil divizi MSO. Jelikož ale žijeme v digitální době, kde se již nic neutají, zamířily krátce po zadání objednávky na internet ony spekulace. Díky tomu britská automobilka dostala druhou objednávku na identický vůz, přičemž divize MSO odsouhlasila i jeho stavbu.

Zájem ale začal ještě více narůstat a ze dvou objednávek bylo nejprve 12 a posléze 46, až z toho byla 106kusová edice. Toto číslo je ale již finální a bylo McLarenem vybráno záměrně, neboť odkazuje na počet vyrobených kusů původního modelu, který byl vyráběn v letech 1992 až 1998. Veškeré exempláře přitom budou kupátky, otevřená verze byla automobilkou kategoricky zamítnuá, což má své opodstatnění.

Šéf značky Mike Flewitt totiž nově zmínil, že projekt BP23 bude vůbec nejrychlejším a nejvýkonnějším vozem, jaký kdy automobilka vyrobila. Nedostane proto žádné přebytečné spoilery a enormní křídla, místo toho byla maximalizována aerodynamika, aby bylo dosaženo co nejnižšího koeficientu odporu vzduchu. S tímto zadáním by se přitom odnímatelné střešní panely neslučovaly.

Kromě toho Flewittova zmínka o výkonu naznačuje, že osmiválec asi bude 3,8litrový, neboť doprovázet jej mají také elektromotory. Tuto kombinaci přitom McLaren použil u modelu P1, který byl poháněn méně objemným agregátem než nové kupé 720S. Na druhou stranu, Britové počítají s nemalou hybridizací svého portfolia a toto by mohla být první vlaštovka z nového hejna.

O motoru ale již déle nespekulujme, místo toho se vrátíme zpátky do kabiny. Ta bude luxusně vybavena, neboť model se má soustředit na překonávání dlouhých vzdáleností. Z toho důvodu je vyroben jako striktně silniční provedení, které nebude následovat varianta GTR určená okruhovému využití. Ačkoliv zrovna u McLarenu bychom nikdy neměli říkat nikdy.

Ve finále dodáme, že projekt BP23 by měl v sériovém provedení dorazit v roce 2019 a celá produkce již byla zamluvena. Cena každého kusu startovala na 1,9 milionech liber (cca 59,07 mil. Kč), přičemž zhruba 30 exemplářů by mělo zamířit do Spojených států. Zde si je ale zákazníci až tak moc neužijí, neboť vůz byl vyňat z bezpečnostních a emisních regulí.

Na silnice dle výjimky zvané Show or Display tak sice může, jeho roční nájezd na veřejných komunikacích je ovšem limitován 2 500 mílemi (4 022 km). To ale nejspíše nikomu z vlastníků vadit nebude, nástupce McLarenu F1 totiž rozhodně nebude jejich jediným dopravním prostředkem.


Víme více o novém McLarenu F1. Bude rychlejší než P1, vzniknout měl jen jeden - 1 - McLaren F1 2019 oficialni ilustrace lepsi 01
Nástupce McLarenu F1 se ukázal na oficiální ilustraci, která jasně deklaruje koncepci interiéru 1+2

Víme více o novém McLarenu F1. Bude rychlejší než P1, vzniknout měl jen jeden - 2 - McLaren F1 GT 2018 prvni render 01Víme více o novém McLarenu F1. Bude rychlejší než P1, vzniknout měl jen jeden - 3 - McLaren F1 GT 2018 prvni render 02
Víme více o novém McLarenu F1. Bude rychlejší než P1, vzniknout měl jen jeden - 4 - McLaren F1 GT 2018 prvni render 03Víme více o novém McLarenu F1. Bude rychlejší než P1, vzniknout měl jen jeden - 5 - McLaren F1 GT 2018 prvni render 04Víme více o novém McLarenu F1. Bude rychlejší než P1, vzniknout měl jen jeden - 6 - McLaren F1 GT 2018 prvni render 05
Posloužit ovšem můžeme i předchozími neoficiálními retušemi

Zdroj: Autoblog

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.