VW Golf už není evropskou prodejní jedničkou, rybník mu vypálil Francouz

Golf je v Evropě prodejně téměř nepřekonatelný a existuje jen hrstka aut, která se mu kdy dokázala dostat na kobylku. Letos se k nim přidává další, Renault Clio.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

VW Golf už není evropskou prodejní jedničkou, rybník mu vypálil Francouz

26.3.2020 | Petr Prokopec

VW Golf už není evropskou prodejní jedničkou, rybník mu vypálil Francouz

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Golf je v Evropě prodejně téměř nepřekonatelný a existuje jen hrstka aut, která se mu kdy dokázala dostat na kobylku. Letos se k nim přidává další, Renault Clio.

Král je mrtev, ať žije král. Výstižněji snad ani nelze popsat situaci, ke které došlo v únoru na evropských trzích. Ty jsou spojené s nemalým poklesem, jak již informovala automobilová asociace ACEA. Nyní tu pro změnu máme data společnosti JATO Dynamics, která nevychází z informací výrobců, ale z centrálních registrů. Jsou tedy o chlup jiná, ale rozhodně ne pozitivnější. K razantnímu pádu totiž došlo fakticky, nicméně některé automobilky a modely jej odskákaly více než ty ostatní.

Než se dostaneme k asi nejpřekvapivější novince, jen dodáme, že dle JATO Dynamics bylo v únoru prodáno 1 063 264 aut, tedy o 7 procent méně než loni ve stejném měsíci. Je přitom nutné poznamenat, že pandemie koronaviru se teprve rozjížděla na propadu prodejů neměla prakticky žádný vliv. O změny se postaral opadávající zájem publika a také skutečnost, že se v některých zemích kvůli daňovým změnám zásobili ještě před Vánoci. Tak či tak je Itálie dole o 8, Španělsko o 5 a Německo o 11 procent.

Výrazný propad německého trhu přitom nemalou měrou zamíchal kartami v pořadí jednotlivých modelů. První příčka totiž již nepatří Volkswagenu Golf, který tak zažívá jednu z mála porážek v historii - prodejně jej historicky překonalo pouhých 5 aut. Nyní mu ji uštědřil Renault Clio, který sice má na kontě jen o necelých dvě stě zaregistrovaných vozů více, na to se však již historie ptát nebude. Francouzi ovšem nejspíše až tak bujaře slavit nebudou, neboť meziroční pokles zaznamenalo jak Clio, tak Renault celkově.

K online přípitkům ale nejspíše dojde u koncernu PSA, neboť zlepšení se dočkal jak třetí Peugeot 208, tak čtvrtý Opel Corsa. Kromě této dvojice šel nahoru ještě pátý Fiat Panda, mimo to Italům dělá radost také pětistovka (+15 %). Zmínit přitom lze ještě úspěch BMW řady 3 (+73 %) a Volkswagenu Passat (+54 %), to jsme se však již dostali na ty nejspodnější příčky nejlepší pětadvacítky.

Přesunout se můžeme ke značkám, kde čelo pelotonu nadále okupuje Volkswagen. Zajímavé je, že Škodu najdeme na sedmé příčce před Fiatem, jakkoliv starší data ACEA naznačovala opak. Na které straně je pravda, však v tuto chvíli zkoumat nebudeme, místo toho jen zmíníme, že nahoru šla pouze čtveřice výrobců, a sice Toyota (+11 %), BMW (+4 %), Kia (+9 %) a Seat (+8 %).

Ve finále už jen dodáme, že v rámci jednotlivých pohonů začíná narůstat podíl elektrifikovaných vozů, a to zejména na úkor těch benzinových. Zájem přitom lidé mají hlavně o hybridy, jejich registrace však vzrostly „pouze“ o 46 procent. Oproti tomu elektromobily si polepšily o 92 a plug-in hybridy dokonce o 153 procent. Lídry jsou pak Toyota Corolla, Renault Zoe a Mitsubishi Outlander.


VW Golf už není evropskou prodejní jedničkou, rybník mu vypálil Francouz - 1 - Prodeje EU 02-2020 JATO 01VW Golf už není evropskou prodejní jedničkou, rybník mu vypálil Francouz - 2 - Prodeje EU 02-2020 JATO 02VW Golf už není evropskou prodejní jedničkou, rybník mu vypálil Francouz - 3 - Prodeje EU 02-2020 JATO 03VW Golf už není evropskou prodejní jedničkou, rybník mu vypálil Francouz - 4 - Prodeje EU 02-2020 JATO 04
Evropské registrace v únoru letěly dolů...

VW Golf už není evropskou prodejní jedničkou, rybník mu vypálil Francouz - 5 - Prodeje EU 02-2020 JATO 05VW Golf už není evropskou prodejní jedničkou, rybník mu vypálil Francouz - 6 - Prodeje EU 02-2020 JATO 06VW Golf už není evropskou prodejní jedničkou, rybník mu vypálil Francouz - 7 - Prodeje EU 02-2020 JATO 07
...přičemž zájem měli zákazníci nakonec více o Renault Clio...

VW Golf už není evropskou prodejní jedničkou, rybník mu vypálil Francouz - 8 - Prodeje EU 02-2020 JATO 08VW Golf už není evropskou prodejní jedničkou, rybník mu vypálil Francouz - 9 - Prodeje EU 02-2020 JATO 09VW Golf už není evropskou prodejní jedničkou, rybník mu vypálil Francouz - 10 - Prodeje EU 02-2020 JATO 10
...než o Volkswagen Golf, který tak po hodně dlouhé době přišel o pozici evropské jedničky

Zdroj: JATO Dynamics

Petr Prokopec

Autobazar

zobrazit vše