Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
VW nechtěně přiznal, že s elektrickým ID.3 má problémy, které nedokáže vyřešit
6.4.2020 | Petr Prokopec
Už tisíce vyrobených, ale nehotových aut skladovaných po různých odstavných plochách naznačují, že odhodlání Volkswagenu začít v létě prodávat ID.3 má vratké nohy. Teď už je prakticky jisté, že k němu nedojde.
Nejspíše jste již zaznamenali, že Volkswagen má problémy se svou stěžejní novinkou, jíž není nic jiného než elektrický hatchback ID.3. Němci sice soustavně tvrdí, že dodržen bude původně oznámený letní termín zahájení prodeje, tomu však nejspíše nevěří ani oni sami. Nově totiž sami přišli s důkazem, že prvního člena chystané květnaté rodiny elektrických skutečně ještě nemáme vyhlížet se zadrženým dechem.
Za tímto odhalením stojí německá prodejna a půjčovna elektrických vozů Nextmove, která dostala na světlo světa interní dokument Volkswagenu. V něm se píše, že produkce e-Golfu byla prodloužena až do 45. kalendářního týdne, tedy až do listopadu letošního roku. A poslední objednávky pro evropské zákazníky mají být vyřízeny až na konci toho měsíce. Nextmove pak dodává, že reálně se to může stát až v prosinci.
To je vskutku podstatná změna vůči dříve oznámenému, neboť s Volkswagenem e-Golf jsme se měli rozloučit právě s příchodem nového ID.3. Oba modely vedle sebe tedy neměly v nabídce automobilky koexistovat a nelze předpokládat, že v ní najednou koexistovat budou. Jde zkrátka jen o dočasnou záplatu na problémy spojené s ID.3, na jejichž vyřešení si Němci dali pár měsíců navíc.
Otázkou nicméně je, zda skutečně lze ony machinace svádět pouze na softwarový problém. Stát za nimi může i stávající koronavirová epidemie, která zasáhla celý svět. Nová auta se tedy vyrábí a prodávají jen málokde, což vede k pádu registrací. Ani po uvolnění restrikcí se ovšem nečeká, že by se lidé houfně hnali do showroomů. ID.3 by se tak mohlo potkat s nemalým nezájmem, který by Volkswagenu nehrál do karet.
Aktuálně nicméně Němci mohou zákazníkům toužícím pro elektrickém autě nabídnout jednak e-Golf a jednak modernizovaný e-up!. To by Volkswagenu mohlo stačit ke splnění přísnějších emisních limitů, přičemž zároveň by se s ID.3 nemusel podbízet pomocí nízké ceny. Na něco takového ostatně automobilka nehodlá ve chvíli, kdy kvůli odstávkám tratí 55 miliard korun týdně, ani pomyslet.
V případě e-Golfu však již jde o jinou situaci, minimálně podstatná část vývojových nimiž musela být dávno splacena. I proto VW nyní nabízí štědré slevy a pobídky, díky kterým se již cena na evropských trzích dostala v průměru pod 25 tisíc Eur (cca 690 tisíc Kč). V době příchodu na trh byla přitom elektrická verze k mání za milion korun. Není tak vlastně divu, že v únoru e-Golf svými prodeji překonal v Evropě i Teslu Model 3 (3 695 ks versus 3 481 ks).
Jsme tedy vskutku zvědavi na další týdny a měsíce, v tuto chvíli je ale prakticky jisté, že ID.3 dorazí později, než se očekávalo, ať už budou jeho dodávky na oko zahájeny kdykoli. Z toho důvodu tu s námi ještě nějakou chvíli vydrží e-Golf, který se jako jedna z posledních nabízených variant sedmé generace stále prodává relativně dobře.
VW v interním dokumentu prozradil...


...že výroba e-Golfu hned tak neskončí






Je to logický krok navazující na předchozí problémy. Fyzicky vyrobené exempláře nového modelu ID.3 se automobilce nedaří softwarově dokončit a skladuje je, kde se dá
Zdroj: Zdroj: nextmove@Youtube
Bleskovky
Skutečné Bugatti vyzvalo na souboj dvacetkrát levnější „Bugatti pro chudé”. Opravdu to nemělo dělat
včera
Nejošklivější nové auto týdne, měsíce i roku schytává těžkou bídu od jinak nekritických kolegů, je leda parodií na 8 let starého předchůdce
24.5.2026
Audi pro rok 2026 vážně chystá nový model s technikou, která byla zastaralá už v roce 2019
21.5.2026
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
Aukci této krásně specifikované, sotva jeté legendy zdevastoval překlep za miliony, zmatení kupci láteří
před 9 hodinami
BMW postavilo svou první vlastní Alpinu na základech mrtvého modelu. A nejspíš to má jiný důvod, než nám šéfdesignér zkouší namluvit
před 11 hodinami
Majitele elektrických Porsche dál ničí brutální pokles hodnoty, tento přišel skoro o 2 miliony za 8 měsíců. Nezájem dokonce zastavil výrobu
včera
Ferrari ukázalo nové pojetí svých showroomů. Připomínají haly sběratelů exkluzivních aut, to nebude náhoda
včera
Už i Mazda odpískala chystané elektromobily, její „plán B” by měl být varováním hlavně pro EU
včera
Živá témata na fóru
- Onboard videa 05.25. 23:08 - abgx1
- Řidiči, co to mají v ruce... 05.25. 22:28 - řidičBOB
- S větrem ve vlasech.... 05.25. 16:20 - pavproch
- Dříve M135i, nyní ///M2 05.25. 14:06 - Vrooom
- VZKAZY 05.25. 14:04 - pavproch
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 05.24. 20:37 - řidičBOB
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 05.23. 21:01 - řidičBOB
- Chlubítko univerzální 05.22. 22:20 - HondaMan
