VW nechtěně přiznal, že s elektrickým ID.3 má problémy, které nedokáže vyřešit

Už tisíce vyrobených, ale nehotových aut skladovaných po různých odstavných plochách naznačují, že odhodlání Volkswagenu začít v létě prodávat ID.3 má vratké nohy. Teď už je prakticky jisté, že k němu nedojde.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

VW nechtěně přiznal, že s elektrickým ID.3 má problémy, které nedokáže vyřešit

6.4.2020 | Petr Prokopec

VW nechtěně přiznal, že s elektrickým ID.3 má problémy, které nedokáže vyřešit

/

Foto: nextmove@Youtube

Už tisíce vyrobených, ale nehotových aut skladovaných po různých odstavných plochách naznačují, že odhodlání Volkswagenu začít v létě prodávat ID.3 má vratké nohy. Teď už je prakticky jisté, že k němu nedojde.

Nejspíše jste již zaznamenali, že Volkswagen má problémy se svou stěžejní novinkou, jíž není nic jiného než elektrický hatchback ID.3. Němci sice soustavně tvrdí, že dodržen bude původně oznámený letní termín zahájení prodeje, tomu však nejspíše nevěří ani oni sami. Nově totiž sami přišli s důkazem, že prvního člena chystané květnaté rodiny elektrických skutečně ještě nemáme vyhlížet se zadrženým dechem.

Za tímto odhalením stojí německá prodejna a půjčovna elektrických vozů Nextmove, která dostala na světlo světa interní dokument Volkswagenu. V něm se píše, že produkce e-Golfu byla prodloužena až do 45. kalendářního týdne, tedy až do listopadu letošního roku. A poslední objednávky pro evropské zákazníky mají být vyřízeny až na konci toho měsíce. Nextmove pak dodává, že reálně se to může stát až v prosinci.

To je vskutku podstatná změna vůči dříve oznámenému, neboť s Volkswagenem e-Golf jsme se měli rozloučit právě s příchodem nového ID.3. Oba modely vedle sebe tedy neměly v nabídce automobilky koexistovat a nelze předpokládat, že v ní najednou koexistovat budou. Jde zkrátka jen o dočasnou záplatu na problémy spojené s ID.3, na jejichž vyřešení si Němci dali pár měsíců navíc.

Otázkou nicméně je, zda skutečně lze ony machinace svádět pouze na softwarový problém. Stát za nimi může i stávající koronavirová epidemie, která zasáhla celý svět. Nová auta se tedy vyrábí a prodávají jen málokde, což vede k pádu registrací. Ani po uvolnění restrikcí se ovšem nečeká, že by se lidé houfně hnali do showroomů. ID.3 by se tak mohlo potkat s nemalým nezájmem, který by Volkswagenu nehrál do karet.

Aktuálně nicméně Němci mohou zákazníkům toužícím pro elektrickém autě nabídnout jednak e-Golf a jednak modernizovaný e-up!. To by Volkswagenu mohlo stačit ke splnění přísnějších emisních limitů, přičemž zároveň by se s ID.3 nemusel podbízet pomocí nízké ceny. Na něco takového ostatně automobilka nehodlá ve chvíli, kdy kvůli odstávkám tratí 55 miliard korun týdně, ani pomyslet.

V případě e-Golfu však již jde o jinou situaci, minimálně podstatná část vývojových nimiž musela být dávno splacena. I proto VW nyní nabízí štědré slevy a pobídky, díky kterým se již cena na evropských trzích dostala v průměru pod 25 tisíc Eur (cca 690 tisíc Kč). V době příchodu na trh byla přitom elektrická verze k mání za milion korun. Není tak vlastně divu, že v únoru e-Golf svými prodeji překonal v Evropě i Teslu Model 3 (3 695 ks versus 3 481 ks).

Jsme tedy vskutku zvědavi na další týdny a měsíce, v tuto chvíli je ale prakticky jisté, že ID.3 dorazí později, než se očekávalo, ať už budou jeho dodávky na oko zahájeny kdykoli. Z toho důvodu tu s námi ještě nějakou chvíli vydrží e-Golf, který se jako jedna z posledních nabízených variant sedmé generace stále prodává relativně dobře.


VW nechtěně přiznal, že s elektrickým ID.3 má problémy, které nedokáže vyřešit - 1 - VW e-Golf 2020 prodlouzeni vyroby 01
VW v interním dokumentu prozradil...

VW nechtěně přiznal, že s elektrickým ID.3 má problémy, které nedokáže vyřešit - 2 - VW e-Golf 2020 prodlouzeni vyroby 02VW nechtěně přiznal, že s elektrickým ID.3 má problémy, které nedokáže vyřešit - 3 - VW e-Golf 2020 prodlouzeni vyroby 03VW nechtěně přiznal, že s elektrickým ID.3 má problémy, které nedokáže vyřešit - 4 - VW e-Golf 2020 prodlouzeni vyroby 04
...že výroba e-Golfu hned tak neskončí

VW nechtěně přiznal, že s elektrickým ID.3 má problémy, které nedokáže vyřešit - 5 - VW ID.3 2020 zaparkovana auta 01VW nechtěně přiznal, že s elektrickým ID.3 má problémy, které nedokáže vyřešit - 6 - VW ID.3 2020 zaparkovana auta 02VW nechtěně přiznal, že s elektrickým ID.3 má problémy, které nedokáže vyřešit - 7 - VW ID.3 2020 zaparkovana auta 03VW nechtěně přiznal, že s elektrickým ID.3 má problémy, které nedokáže vyřešit - 8 - VW ID.3 2020 zaparkovana auta 04VW nechtěně přiznal, že s elektrickým ID.3 má problémy, které nedokáže vyřešit - 9 - VW ID.3 2020 zaparkovana auta 05VW nechtěně přiznal, že s elektrickým ID.3 má problémy, které nedokáže vyřešit - 10 - VW ID.3 2020 zaparkovana auta 06
Je to logický krok navazující na předchozí problémy. Fyzicky vyrobené exempláře nového modelu ID.3 se automobilce nedaří softwarově dokončit a skladuje je, kde se dá

Zdroj: Zdroj: nextmove@Youtube

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše