VW odhalil hned dvě „lidová” SUV-kupé, i s dlouho očekávaným šestiválcovým turbem

Návrat motoru VR6 v plné přeplňované parádě nebyl jen toužebným přáním, nový velké SUV-kupé Volkswagenu jej má pod kapotou. Minimálně s tímto motorem jej v Evropě nečekejme, menší Tiguan Coupe ano.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

VW odhalil hned dvě „lidová” SUV-kupé, i s dlouho očekávaným šestiválcovým turbem

15.4.2019 | Petr Prokopec

VW odhalil hned dvě „lidová” SUV-kupé, i s dlouho očekávaným šestiválcovým turbem

/

Návrat motoru VR6 v plné přeplňované parádě nebyl jen toužebným přáním, nový velké SUV-kupé Volkswagenu jej má pod kapotou. Minimálně s tímto motorem jej v Evropě nečekejme, menší Tiguan Coupe ano.

V minulém týdnu jsme psali o závislosti automobilek na Číně. Platí to zejména v případě Volkswagenu, který na největším trhu světa prodává 40 procent své globální produkce. Sice se tak stal tamní jedničkou, ovšem o to více musí řešit problémy, které se této země aktuálně týkají. Registrace celého trhu posledních osm měsíců nepřetržitě klesaly a pokud tento trend bude pokračovat, nepochybně to ohrozí pozici VW jako světové jedničky - nejbližší konkurenti na Číně až tak závislí nejsou.

Není tedy překvapivé, že Němci začínají odhalovat stále více novinek zaměřených primárně na čínský trh. A jelikož se blíží autosalon v Šanghaji, bude jejich kadence ještě zběsilejší. Ostatně již nyní si můžeme představit hned dva vozy, které se na výstavě objeví. Jeden z nich je prezentován jako koncept, ovšem podle fotek bude v podstatě představen v téměř produkční formě.

Daleko více však víme o sériovém voze, ostatně jsme si jej částečně mohli představit již o víkendu, kdy se na světlo světa dostaly špionážní fotografie nemaskovaného vozu. Nyní se VW Teramont X představuje oficiálně, i když prozatím pouze zvenčí. Dostal novou záď v podobě SUV-kupé, také zbytek karoserie byl přemodelován. Kapota motoru má nové ventilační mřížky, čelní světla odlišnou grafiku a čelní nárazník najel na vlnu agresivnějšího vzezření.

Jen u toho samozřejmě nezůstalo, přesunout se můžeme na boky, kde je jasně patrná svažující se linie střechy. I kvůli tomu došlo na redukci prosklené plochy, navíc zadní okno společně s koncovým sloupkem dostaly zcela odlišný tvar. Ten následně proměnil záď k nepoznání, neboť tu máme rovněž seseknutější zadní okno, výraznější střešní spoiler či nárazník s atrapou difuzoru. Opomenout nesmíme ani v tomto případě úpravu světel, neměnila se však jen grafika, ale i celkový jejich tvar.

Souběžně s touto vizuální proměnou došlo také na úpravu proporcí, s délkou 4 905 milimetrů je verze X o poznání kratší než standardní VW Teramont. Při 1,72metrové výšce je také o poznání nižší, rozvor 2,98 metru však již zůstal zachován. To je dobrá zpráva pro cestující, a to i přes snížení střešní linie. Na velkorysé ploše se však sveze maximálně pět cestujících, kteří se mohou těšit na enormní prostor hlavně pro nohy.

Nabídka motorů zůstává shodná s Teramontem, najdeme zde čtyřválec 2,0 TSI a 2,5litrový šestiválec. První produkuje buď 186 koní a 320 Nm točivého momentu nebo 220 koní a 350 Nm. Daleko působivějšími parametry je ale ozdoben zbrusu nový přeplňovaný šestiválec o objemu 2,5 litru, který vznikl spárováním turbodmychadla a legendárního motoru VR6 se zmenšeným objemem. Pod kapotou SUV dává k dobru 300 koní a 500 Nm, očekávat tak lze působivou dynamiku.

Přesunout se můžeme ke druhé novince. Ta zatím nemá produkční název, na autosalonu bude odhalena pouze jako SUV Coupe Concept. Již na první pohled je však jasné, že jde o stylovější provedení modelu Tiguan. Jeho čelní partie působí ještě sportovněji než u většího sourozence, přitom však stále relativně sériově. To samé lze říci o bocích, ačkoliv zde již je jasně patrná výrazně se svažující střecha.

Právě zadní partie možná budou oblastí, kde dojde na několik drobných úprav, přeci jen dva výrazné spoilery asi zrovna Volkswagen do výroby nepošle. A stejně tak dojde na proměnu světlometů. Zbytek by ale již mohl být zachován, včetně označení 330 TSI, jež naznačuje, že v tomto případě bude motorovým vrcholem přeplňovaný dvoulitr s 220 koňmi. Ty bude přenášet sedmistupňové DSG pouze na všechna čtyři kola. Teramont X ale bude i předokolkou.

Jak jsme již zmínili, větší SUV-kupé je primárně čínskou záležitostí a jeho budoucnost v Evropě je nejasná, třebaže o úspěchu nepochybujeme- pro takový vůz tu prakticky neexistuje konkurent. Vozy jako BMW X6 se totiž prodávají výrazně dráže, Teramont X by tak zaujmout mohl - i když by tak stoprocentně činil pouze se čtyřválcem pod kapotou.

Naopak počítat lze s Tiguanem Coupe, který by do Evropské nabídky VW zapadl velmi snadno. Nakonec, Volkswagen o takovém autě mluví již hezkých pár let. Kauza Dieselgate a s ní spojené pokuty pak sice plány značky na čas pozdržely, nyní však nejspíše přichází ideální příležitost. Dá se tedy předpokládat, že s tímto konceptem se ještě setkáme, nejspíše však již u toho budou lehce modifikované tvary bližší sériové výrobě, pokud už nepůjde rovnou o produkční provedení.


VW odhalil hned dvě „lidová” SUV-kupé, i s dlouho očekávaným šestiválcovým turbem - 1 - VW Teramont X a SUV Coupe Concept 2019 prvni foto 01VW odhalil hned dvě „lidová” SUV-kupé, i s dlouho očekávaným šestiválcovým turbem - 2 - VW Teramont X a SUV Coupe Concept 2019 prvni foto 02VW odhalil hned dvě „lidová” SUV-kupé, i s dlouho očekávaným šestiválcovým turbem - 3 - VW Teramont X a SUV Coupe Concept 2019 prvni foto 03VW odhalil hned dvě „lidová” SUV-kupé, i s dlouho očekávaným šestiválcovým turbem - 4 - VW Teramont X a SUV Coupe Concept 2019 prvni foto 04VW odhalil hned dvě „lidová” SUV-kupé, i s dlouho očekávaným šestiválcovým turbem - 5 - VW Teramont X a SUV Coupe Concept 2019 prvni foto 05
Volkswagen Teramont X zůstane zasvěcený pouze Číně...

VW odhalil hned dvě „lidová” SUV-kupé, i s dlouho očekávaným šestiválcovým turbem - 6 - VW Teramont X a SUV Coupe Concept 2019 prvni foto 06VW odhalil hned dvě „lidová” SUV-kupé, i s dlouho očekávaným šestiválcovým turbem - 7 - VW Teramont X a SUV Coupe Concept 2019 prvni foto 07
...Tiguan Coupe odhalený v podobě konceptu by ale nakonec do Evropy dorazit mohl

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše