Žádné Volvo vás brzy nenechá jet rychleji než 180 km/h. A omezování tím neskončí

Ačkoli Volva nejsou určena pro zrovna špatně situované lidi, od kterých lze očekávat dostatek rozumu a odpovědnosti, Švédové se rozhodli myslet za ně. Omezí je tak v řadě věcí, které lze jinak s auty dělat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Žádné Volvo vás brzy nenechá jet rychleji než 180 km/h. A omezování tím neskončí

4.3.2019 | Petr Prokopec

Žádné Volvo vás brzy nenechá jet rychleji než 180 km/h. A omezování tím neskončí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ačkoli Volva nejsou určena pro zrovna špatně situované lidi, od kterých lze očekávat dostatek rozumu a odpovědnosti, Švédové se rozhodli myslet za ně. Omezí je tak v řadě věcí, které lze jinak s auty dělat.

V roce 2008 automobilka Volvo oznámila, že s příchodem nové dekády hodlá zredukovat počet vážných či fatálních zranění v souvislosti se svými vozy na nulu. Něco takového se však nezdálo být příliš reálné i přes skutečnost, že řeč je o výrobci jedněch z nejbezpečnějších aut na světě. Nicméně před deseti lety automobilky měly bezmeznou víru v autonomní technologie a jejich brzký příchod. Nic z toho ale již dnes neplatí, Volvo tak již svůj někdejší závazek raději změnilo na vizi, které by se rádo přiblížilo.

Švédové tedy již nedají ruku na špalek za to, že od roku 2020 se kdokoliv v jejich voze vrátí z cesty v pořádku. Neznamená to však, že by od svých snah úplně upustili. O navýšení bezpečnosti se snaží i nadále, jejich nejnovější krok je ale hodně kontroverzní. Volvo oznámilo, že s koncem této dekády elektronicky omezí rychlost ve svých vozidlech na 180 km/h. Značka je přesvědčena, že vysoké tempo za volantem zabíjí.

Dle automobilky jednoduše v určitých rychlostech již jakékoliv elektronické berličky typu detekce chodců, cyklistů nebo zvířat přestávají fungovat. Lidé ovšem i přesto nepolevují v tlaku na plynový pedál, dle americké organizace NHTSA monitorující bezpečnost na silnicích tak jen v roce 2017 připadlo 25 procent obětí ze všech dopravních nehod na přílišnou rychlost. Zajímalo by nás, kolik z nich mělo jet rychleji než 180 km/h a kolik z nich mělo Volvo, ale to nyní nechme stranou.

Záměry švédské značky ale neskončí jen u omezování maximálky. Do budoucna její vozy mají být osazeny i automatickým systémem, který na základě dat navigace sníží rychlost poblíž nemocnic či škol. Na tom samozřejmě na první pohled není nic špatného, a jakožto rodiče bychom z takového záměru měli mít jen radost, jenže tak jednoduché to není.

Problémem je, že elektronika nedokáže zvážit všechny okolnosti a rozhodovat se stejně kvalifikovaně jako člověk. Krizovou situaci tak lze v některých situacích vyřešit nikoliv zabrzděním, ale i akcelerací. K tomu vám ovšem Volvo nedá příležitost, počítat tedy bude třeba s haváriemi i v těch situacích, jimž byste se momentálně vyhnuli. Takové scénáře ale Švédové ani nepřipouští.

Automobilka místo toho hodlá pozvolna přitahovat otěže až na takovou úroveň, že nakonec ještě budeme rádi za příchod automatického řízení. Volvo se totiž dále hodlá vypořádat s problémy, jež jsou způsobeny ovlivněním řidiče alkoholem či drogami, stejně jako jeho nepozorností.

Docela by nás zajímalo, co na to říkají zákazníci značky, které tím Volvo nepřímo označuje za nesvéprávné, i když k tomu nevidíme mnoho důvodů - spatřit na silnici rychle či agresivně jedoucího „volvistu” je velká rarita, sama filosofie značky přitahuje jinak uvažující řidiče. Přesto vás do budoucna švédské vozy budou omezovat. Není to náhodou tím, že v ní hlavní slovo mají Číňané?


Žádné Volvo vás brzy nenechá jet rychleji než 180 km/h. A omezování tím neskončí - 1 - Volvo XC40 2017 oficialni sada 62Žádné Volvo vás brzy nenechá jet rychleji než 180 km/h. A omezování tím neskončí - 2 - Volvo XC40 2017 oficialni sada 63Žádné Volvo vás brzy nenechá jet rychleji než 180 km/h. A omezování tím neskončí - 3 - Volvo XC40 2017 oficialni sada 64Žádné Volvo vás brzy nenechá jet rychleji než 180 km/h. A omezování tím neskončí - 4 - Volvo XC40 2017 oficialni sada 65Žádné Volvo vás brzy nenechá jet rychleji než 180 km/h. A omezování tím neskončí - 5 - Volvo XC40 2017 oficialni sada 66Žádné Volvo vás brzy nenechá jet rychleji než 180 km/h. A omezování tím neskončí - 6 - Volvo XC40 2017 oficialni sada 67Žádné Volvo vás brzy nenechá jet rychleji než 180 km/h. A omezování tím neskončí - 7 - Volvo XC40 2017 oficialni sada 68Žádné Volvo vás brzy nenechá jet rychleji než 180 km/h. A omezování tím neskončí - 8 - Volvo XC40 2017 oficialni sada 69Žádné Volvo vás brzy nenechá jet rychleji než 180 km/h. A omezování tím neskončí - 9 - Volvo XC40 2017 oficialni sada 70
Pro Volvo je bezpečnost prioritou, nejnovější kroky značky jsou však značně kontroverzní. A vlastně ve výsledku bezpečnost ani nemusí navýšit

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše