Zemřel slavný francouzský designér, autor řady progresivních aut podlehl koronaviru

Nejznámější nemoci současnosti bohužel podlehl i člověk, který většinu svého života spojil hlavně se značkami Citroën a Renault, navrhl ale i Alfu Romeo. Robertu Opronovi bylo 89 let.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Zemřel slavný francouzský designér, autor řady progresivních aut podlehl koronaviru

6.4.2021 | Petr Prokopec

Zemřel slavný francouzský designér, autor řady progresivních aut podlehl koronaviru

/

Foto: Citroën

Nejznámější nemoci současnosti bohužel podlehl i člověk, který většinu svého života spojil hlavně se značkami Citroën a Renault, navrhl ale i Alfu Romeo. Robertu Opronovi bylo 89 let.

Od začátku koronavirové pandemie uplynul již více než rok. Za tu dobu si pandemie vyžádala již 2,86 milionu lidských životů, což opravdu není málo. Jedním z těch, kterým v souvislosti s ní dohořela svíčka osudu, se minulý týden stal i legendární francouzský designér Robert Opron. Ten proslul hlavně svými návrhy pro Citroën, mimo to ovšem pracoval také pro značky jako Renault či Alpine. A aby toho nebylo málo, spojován byl rovněž s Alfou Romeo nebo Fiatem.

Opron byl ostatně světoběžníkem již od dětství, neboť jeho otec sloužil v armádě a rodina se tak často stěhovala, navíc na mnohá exotická místa, jako je Alžír či Mali. Na počátku 50. let minulého století jej uchvátilo letectví, přičemž věnovat se začal i vzdušné akrobatice. A jelikož strávil osm let studiem architektury, umění a sochařiny, nebylo ve výsledku překvapivé, když spojil příjemné s užitečným a začal jako designér pracovat pro letecké firmy.

V roce 1958, když mu bylo teprve 26 let, se ale Opron vrátil z oblak na zem, konkrétně k automobilce Simca. Nicméně vydržel u ní pouhá tři léta, než bylo jeho oddělení zrušeno. Za to sice dostal královské odstupné, zároveň však musel podepsat i konkurenční doložku. Následovala tedy nucená přestávka u produktového designu, než se v roce 1962 mohl upsat Citroënu. O pouhé dva roky později byl již jmenován šéfdesignérem francouzské automobilky.

Opron měl přitom zpočátku na starosti nástupce 2CV, stejně jako facelift Citroënu DS. Poté musel modernizovat ještě několik dalších modelů, než konečně přišel na řadu model SM, jenž mu přinesl největší slávu. Ve stejné době automobilka představila také hatchback GS, na jehož styl svažující se zádě navázala ještě limuzína CX. Ta se začala vyrábět v roce 1974 a o rok později byla vyhlášena Autem roku. Kolotoč dějin to však již nezvrátilo.

V té době totiž Citroën zbankrotoval a francouzská vláda zajistila jeho spojení s Peugeotem. Opron nově budované impérium opustil a následně se po několika měsících nechal najmout Renaultem. Jeho první prací přitom byl Alpine A310, následoval však také Fuego či spolupráce s karosárnou Italdesign, jenž vyústila v modely 21 a 19. Kooperace s Italy se pak Opronovi zjevně zalíbila, a tak v roce 1985 vyměnil Renault za Fiat.

Nejznámějším vozem z tohoto období je experimentální Alfa Romeo SZ, která se zároveň stala i Opronovým posledním velkým sériovým dílem. Rok po ukončení její výroby totiž opustil Fiat a jako dar k jubilejním šedesátínám si nadělil důchod. Následně pak již francouzský designér působil jen jako konzultant, mimo jiné i pro italského výrobců skútrů Piaggio. Minulý týden pak Opron naneštěstí v 89 letech podlehl koronaviru.


Zemřel slavný francouzský designér, autor řady progresivních aut podlehl koronaviru - 1 - Robert Opron a jeho dilo 01Zemřel slavný francouzský designér, autor řady progresivních aut podlehl koronaviru - 2 - Robert Opron a jeho dilo 02Zemřel slavný francouzský designér, autor řady progresivních aut podlehl koronaviru - 3 - Robert Opron a jeho dilo 03Zemřel slavný francouzský designér, autor řady progresivních aut podlehl koronaviru - 4 - Robert Opron a jeho dilo 04Zemřel slavný francouzský designér, autor řady progresivních aut podlehl koronaviru - 5 - Robert Opron a jeho dilo 05Zemřel slavný francouzský designér, autor řady progresivních aut podlehl koronaviru - 6 - Robert Opron a jeho dilo 06Zemřel slavný francouzský designér, autor řady progresivních aut podlehl koronaviru - 7 - Robert Opron a jeho dilo 07Zemřel slavný francouzský designér, autor řady progresivních aut podlehl koronaviru - 8 - Robert Opron a jeho dilo 08Zemřel slavný francouzský designér, autor řady progresivních aut podlehl koronaviru - 9 - Alfa Romeo SZ 1989 04Zemřel slavný francouzský designér, autor řady progresivních aut podlehl koronaviru - 10 - Alfa Romeo SZ 1989 06
Minulý týden bohužel zemřel francouzský designér Robert Opron. Vzpomenout tak můžeme na jeho nejslavnější díla, mezi něž patřily Citroëny SM a CX, stejně jako Alpine A310 či Renault Fugeo. A pochopitelně i Alfa Romeo SZ. Foto: Automobilky

Zdroj: Drive Tribe

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše