Značku tohoto armádního monstra byste neuhodli. I když Čechy dělí na dva tábory

I v dnešní době umí velmi dobře známé automobilky překvapit tím, co všechno dělají. Armádní speciály si spojíte s různými výrobci, ale asi ne s tímto.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Značku tohoto armádního monstra byste neuhodli. I když Čechy dělí na dva tábory

18.9.2018 | Mirek Mazal

Značku tohoto armádního monstra byste neuhodli. I když Čechy dělí na dva tábory

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

I v dnešní době umí velmi dobře známé automobilky překvapit tím, co všechno dělají. Armádní speciály si spojíte s různými výrobci, ale asi ne s tímto.

Jihokorejská Kia si v začátcích svého působení v České republice udělala pověst výrobce sice levných, ale nepříliš nekvalitních automobilů. S touto nálepkou pak musela dlouho složitě bojovat, v posledních letech už ji ale příliš netíží. Dnes jsou produkty asijské firmy srovnatelné s konkurencí a třebaže to někteří stále odmítají akceptovat, skoro 10 tisíc zákazníků to u nás loni vidělo stejně. I díky tomu je Kia jednou z těch značek, které tady vyvolávají vášně - někteří Češi na ni stále hledí optikou problémového korejského výrobce, jiní ji naopak vnímají jako značku nabízející dobrou hodnoto za peníze.

Ať už je váš pohled jakýkoli, uskupení Hyundai-Kia Automotive Group v současnosti zásobuje svět řadou modelů aut všech tříd, z nichž většinu budete znát, i když se u nás třeba ani neprodávají. V Jižní Koreji ale pod hlavičkou Kie vzniká ještě jeden stroj, o kterém jste skoro zaručeně nikdy neslyšeli. Jde o vojenský vůz nápadně podobný americkému Hummeru, který je určený jihokorejské armádě a dalším ozbrojeným složkám.

Celý název tohoto lehkého bojového vozidla je Kia Light Tactical Vehicle (KLTV). Vypadá skutečně jako asijská kopie amerického Humvee z války v Perském zálivu, s americkým strojem ale nemá nic společného. Aktuálně představená verze je již třetí generací svého druhu a stejně jako původní symbol amerického vojenského programu je jeho vzdálený příbuzný postaven na modulární platformě, která umožňuje širokou škálu konfigurací na dvou rozvorech náprav. Může plnit roli víceúčelového vozidla, obrněného průzkumného vozidla, velitelského vozu či vozidla pro komunikační zařízení. Robustní design přináší vysokou mobilitu a schopnost přežití. Zákazník si může vybrat vybavení s užitečným zatížením až sedm tun.

V libovolné konfiguraci je KLTV standardně poháněno turbodieselovým motorem, který prostřednictvím osmistupňové automatické převodovky vysílá na všechna čtyři kola 168 kW (228 koní) a točivý moment 500 Nm. Maximální rychlost dosahuje 130 km/h, dojezd se v rámci možností může dostat až na 600 kilometrů.

Off-road překoná 60procentní stoupání, 40procentní náklon a bez újmy projede řekou hlubokou 76 centimetrů. Nezávislé zavěšení zvyšuje kvalitu jízdy, zesílený systém protiblokovacího brzdění (ABS) by měl dokázat spolehlivě zastavit v každé situaci. V terénu se hodí centrální dofukování pneumatik run-flat, kdyby korekce tlaku nepomohla, je vozidlo volitelně vybaveno navijákem.

Standardně zvládne dopravit na místo určení čtyři vojáky s vybavením, varianta s dlouhým rozvorem přinese místo pro další čtyři členy týmu. Všestranné taktické vozidlo je vhodné pro plnění misí, včetně přepravy, hlídkování, velitelské činnosti, monitorování, průzkumu a logistických operací.

KLTV může být osazen i zbraněmi, jako je kulomet nebo automatický granátomet. Karoserie je vyrobena z kompozitních materiálů a neprůstřelných skel. Balistická úroveň ochrany by měla zvládnout odrazit napadení z ručních palných zbraní, zatímco podlaha slibuje ochranu proti výbuchu. K maskování slouží matný lak karoserie s vybraným vzorem barvy podle místa nasazení.

Za kolik Korejci tento stroj nabízejí, zatím nevíme, u vašeho dealera Kie se na něj ale určitě neptejte. Dost možná ani ten nebude vědět, že jím zastupovaná značka něco takového vyrábí...


Značku tohoto armádního monstra byste neuhodli. I když Čechy dělí na dva tábory - 1 - Kia Light Tactical Vehicle foto prvni 01Značku tohoto armádního monstra byste neuhodli. I když Čechy dělí na dva tábory - 2 - Kia Light Tactical Vehicle foto prvni 02Značku tohoto armádního monstra byste neuhodli. I když Čechy dělí na dva tábory - 3 - Kia Light Tactical Vehicle foto prvni 03Značku tohoto armádního monstra byste neuhodli. I když Čechy dělí na dva tábory - 4 - Kia Light Tactical Vehicle foto prvni 04Značku tohoto armádního monstra byste neuhodli. I když Čechy dělí na dva tábory - 5 - Kia Light Tactical Vehicle foto prvni 05Značku tohoto armádního monstra byste neuhodli. I když Čechy dělí na dva tábory - 6 - Kia Light Tactical Vehicle foto prvni 06Značku tohoto armádního monstra byste neuhodli. I když Čechy dělí na dva tábory - 7 - Kia Light Tactical Vehicle foto prvni 07Značku tohoto armádního monstra byste neuhodli. I když Čechy dělí na dva tábory - 8 - Kia Light Tactical Vehicle foto prvni 08Značku tohoto armádního monstra byste neuhodli. I když Čechy dělí na dva tábory - 9 - Kia Light Tactical Vehicle foto prvni 09Značku tohoto armádního monstra byste neuhodli. I když Čechy dělí na dva tábory - 10 - Kia Light Tactical Vehicle foto prvni 10Značku tohoto armádního monstra byste neuhodli. I když Čechy dělí na dva tábory - 11 - Kia Light Tactical Vehicle foto prvni 11Značku tohoto armádního monstra byste neuhodli. I když Čechy dělí na dva tábory - 12 - Kia Light Tactical Vehicle foto prvni 12Značku tohoto armádního monstra byste neuhodli. I když Čechy dělí na dva tábory - 13 - Kia Light Tactical Vehicle foto prvni 13Značku tohoto armádního monstra byste neuhodli. I když Čechy dělí na dva tábory - 14 - Kia Light Tactical Vehicle foto prvni 14Značku tohoto armádního monstra byste neuhodli. I když Čechy dělí na dva tábory - 15 - Kia Light Tactical Vehicle foto prvni 15
Kdo by to byl řekl, že se díváme na Kiu. Taktické vozidlo je primárně určeno do bojových podmínek

Zdroj: Army technology

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše