Nová Škoda Octavia III 1,2 TSI je rychlejší než smrt: video

Z médií už asi víte, že nová Octavia je nejlepší auto na světě. Ale ona je více než to. Dovede i věci, které tento svět překračují.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Jízdní dojmy a další testy

Nová Škoda Octavia III 1,2 TSI je rychlejší než smrt: video

21.2.2013 | Autoforum.cz | 41 příspěvků

Nová Škoda Octavia III 1,2 TSI je rychlejší než smrt: video

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Z médií už asi víte, že nová Octavia je nejlepší auto na světě. Ale ona je více než to. Dovede i věci, které tento svět překračují.

Tip: Podívejte se i na naše videa a snímky dokumentující reálnou dynamiku a spotřebu této verze Octavie III.

Tip2: Přečtěte si již kompletní test nové Škody Octavia s motorem 1,2 TSI.

Berte dosud řečené s nadsázkou. Vřelé přijetí české automobilové novinky ze strany domácích médií není nic zavrženíhodného a chvalozpěvné recenze vlastně až tak moc nepřehánějí - nakonec ani my jsme vozu nevystavili vůbec špatné vysvědčení.

Dosud jsme vyzkoušeli verze 2,0 TDI a 1,8 TSI. Zejména ta druhá míří svými kvalitami hodně vysoko, při vší úctě k bankovním účtům potenciálních zákazníků ale nepředpokládáme, že by právě toto provedení patřilo k nejprodávanějším. V žebříčcích popularity budou dozajista více bodovat levnější provedení a špatně si zřejmě nepovede ani to úplně nejdostupnější s motorem 1,2 TSI. Proto jsme pro další test vybrali právě tuto verzi, třebaže ve specifikaci, která si mimo novinářský autopark mnoho slávy si neužije (základní motor, maximální možná výbava).

Upřímně řečeno, nějakou zásadně novou informaci druhá recenze asi nepřinese, obzory si ale dalším testováním rozšířit snažíme. Jednak je to jiné provedení, u nějž může být leccos jinak a pak jde o první tisíce kilometrů ujeté po českých silnicích, které jsou odlišné od těch portugalských samy o sobě a aktuální klimatické podmínky je také staví do trochu jiného světla než takřka letní počasí na jihu Evropy. A tak jsme vůz vytáhli i do hor a zkusili jej na všemožných cestách od úplně zasněžených a namrzlých přes pouze poštěrkované až po ty mokré.

Co všechno jsme se dozvěděli se brzy dočtete v samostatném i srovnávacím testu, něco z příprav bychom tu ale přece jen měli. Nebudeme se vás tedy ptát na to, co byste o tomto autě rádi věděli (to je jasné - všechno, všechno zajímavé, co vás třeba vůbec nenapadne), ani nebudeme tvrdit, jak jej „testujeme online”, protože vás zřejmě nebude zajímat, kolik lidí z redakce zrovna někam s Octavií jede. Jak si vůz vede právě při velmi náročném režimu v dost nehostinných podmínkách vám ovšem ukázat můžeme. A není to úplně nezajímavé.


Nová Škoda Octavia III 1,2 TSI je rychlejší než smrt: video - 1 - Test Skoda Octavia III 12 TSI preview 01Nová Škoda Octavia III 1,2 TSI je rychlejší než smrt: video - 2 - Test Skoda Octavia III 12 TSI preview 02Nová Škoda Octavia III 1,2 TSI je rychlejší než smrt: video - 3 - Test Skoda Octavia III 12 TSI preview 03

Předně je třeba říci, že jízda s Octavií III na sněhu, která ukáže podstatu jejího naladění v plné nahotě, potvrdila už dříve řečené. Auto je navzdory své velikosti neobyčejně mrštné a neprojevuje nedotáčivé tendence. S lehkým motorem 1,2 TSI tíhne - na rozdíl od dříve testovaného 2,0 TDI - i s klikovou zadní nápravou k lehké přetáčivosti a tuze rádo se nechá nasměrovat do zatáčky, jak si zrovna přejete. Za těchto podmínek je navíc velmi příjemná znovu skvělá ovladatelnost. Je to až pozoruhodné, ale v tomto ohledu „O3” jasně poráží souběžně testovaný Golf VII 1,4 TSI, jehož motor, převodovka i řízení jsou ve smyslu poslušnosti o úroveň níže než u Octavie. Jaký to dává smysl, když oba vozy mají do značné míry totožnou výchozí techniku a jeden je „Das Auto”? Asi žádný, ale je to tak, naladění stejných prvků směrem k ovladatelnosti museli v Boleslavi věnovat více pozornosti.

Patrné je to i z videa, které obsahuje řadu záběrů do kabiny. Tedy u řízení nám musíte věřit, u motoru a převodovky se můžete přesvědčit sami. Na jednom z prostřihů můžete spatřit také nejostřejší možné brzdění z rychlosti přes 180 km/h až skoro k 0 nule s odřazením z pětky až na jedničku s meziplyny do nejvyšších otáček. Brzdění je záměrně provedeno až za hranicí zásahu ABS, což je moment, kdy se plynový pedál řady moderních aut stává bůh ví proč prakticky netečným. U Octavie III si můžete i v takovou chvíli dovolit precizní práci s celým autem - pokud vidíte, že je vůz takto poslušný i v tomto momentě, snad nám uvěříte, že je skoro bezvadně poslušný vždy.

Je s ním tedy i zábava? Někdy ano, na sněhu ale ne. Octavie III má stejně jako Golf VII a Leon 2013 jen částečně vypínatelné ESP, takže vší té lehkosti, mrštnosti a ovladatelnosti je vám dovoleno užít si jen částečně. Všechny tyto modely jsou asi obětí koncernové politiky, kdy jen Audi A3 je dostatečně „sportovní”, aby si vypínatelné ESP zasloužilo... Na sněhu jsme toho najezdili spoustu, na videu ale pro ukázku zůstalo jen pár momentek - na začátku můžete vidět, jak lze auto s přehledem kočírovat při brzdění z rychlosti přes 150 km/h na sněhu, pokus rozhoupat si jej do ideálního průjezdu zatáčkou ale skončí jakýmsi pinballem - jen místo pendlování mezi hromadami sněhu jako na švédské rallye si užijete elektronické verze, kdy vás z každého extrému pošle na druhou stranu zásah ESP. S tím se prostě nedá dělat nic jiného, než se s tím pokusit žít a pracovat.

Jízda na mokru už je jiná káva a pokud vozu s pomocí gravitace dopřejete to, co mu přece jen trochu chybí (výkon), stěžovat si nebudete. Polovypnuté ESP už dá při jízdě čistou stopou pokoj a dostupná dynamika už vám dá docela dobře si vychutnat vskutku nečekaně „řidičské” naladění vozu. Za zmínku stojí i prakticky nezdolné brzdy, též slušně dávkovatelné. Ne, se sporťákem jsme si Octavii s motorem 1,2 TSI nespletli, ale není fajn, když i základní motorizace (zde tedy ve výkonnějším provedení se 105 koňmi) něco takového svede? V autě, které se primárně pyšní prostorem autobusu s nákladním přívěsem?

Zkusili jsme pochopitelně i jiné věci, o těch ale zase příště. A jak je to tedy s tou smrtí, vážně ji nová Octavie dokáže přelstít? No, uvidíte sami, na to si video musíte pustit do konce, nebo jej - když vás jinak bude nudit - začít sledovat někdy okolo čtvrté minuty. Pro úplnost jen dodáme, že puštěný zvuk je nutnost a sledování ve vyšším rozlišení na celé obrazovce výhodou, pak uvidíte i aktuální rychlost, otáčky motoru a další detaily...

Autoforum.cz

Diskuze 41 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše