Škoda Octavia Scout a RS po faceliftu: ještě lepší

Provedení RS a Scout oslovují v modelové řadě Octavia specifickou klientelu. Po loňské modernizaci Octavie muselo logicky dojít i na tyto výjimečné verze a my jsme se s nimi krátce projeli v okolí Budapešti.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Jízdní dojmy a další testy

Škoda Octavia Scout a RS po faceliftu: ještě lepší

7.6.2009 | Jaroslav Vavera | Přidat příspěvek

Škoda Octavia Scout a RS po faceliftu: ještě lepší

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Provedení RS a Scout oslovují v modelové řadě Octavia specifickou klientelu. Po loňské modernizaci Octavie muselo logicky dojít i na tyto výjimečné verze a my jsme se s nimi krátce projeli v okolí Budapešti.

Přehled kapitol

Tip: Specifikace a ceny modelu Octavia RS

Octavia RS

V pořadí již třetí generace výrazně sportovně laděné verze Škody Octavie. Vyvážené vlastnosti modelu Octavia RS podpořila modernizace, mezi jejíž hlavní znaky patří výraznější design přední části s novými prvky světelné techniky, upravená nabídka kol z lehké slitiny a exteriérových barev karoserie. K novinkám uvnitř vozu patří dekor RS, čalounění nazvané RS Supreme a vylepšení klimatizace Climatronic. V neposlední řadě došlo také k posílení dynamických parametrů díky snížení hmotnosti. Octavia RS si od svého uvedení na trh v roce 2000 našla na 60 tisíc majitelů, z nichž 70 % zvolilo karosářskou verzi kombi.

Při pohledu zepředu upoutá nově tvarovaná maska chladiče s logem RS, na niž navazují větší, výraznější světlomety. Ty mohou být ve verzi RS nově osazeny xenonovými výbojkami s natáčecím modulem. V nově tvarovaném nárazníku s širším a výraznějším nasávacím otvorem nabízí Octavia RS další dvě novinky z oblasti světelné techniky. Vedle mlhových světlometů s Corner funkcí jsou poprvé u vozu značky Škoda k dispozici i LED světla pro denní svícení s celkovou spotřebou pouze 50 W. Inovovány byly také sdružené kryty zadních svítilen, vedle nichž je nově provedený štítek s názvem modelu. Škoda Octavia RS má světlou výšku nižší o 13 mm oproti běžné verzi, Combi RS pak o 12 mm. Jako alternativa k základním 17“ kolům Zenith z lehké slitiny jsou nově v nabídce na přání dodávaná kola Neptune 7,5J×18“.

Pohon předních kol se podle nás nejlépe hodí zážehový motor 2,0 TSI o výkonu rovných 200 koní (147 kW) při 5100-6000 1/min. Jeho „naftový“ sourozenec 2,0 TDI se vstřikovacím systémem common-rail a filtrem pevných částic poskytuje sice nižší výkon 170 koní (125 kW), ale největší točivý moment, velmi slušných 350 N.m dosahuje v rozmezí 1750-2500 otáček za minutu. Kombinovanou spotřebou nafty 5,7 l/100 km pak dovede tento agregát překvapit zejména vaší kapsu.

Výkonnostním a ekologickým parametrům napomáhá i snížení pohotovostní hmotnosti o 20 kg u zážehového provedení, respektive 15 kg u turbodieselu, dosažené mimo jiné nahrazením rezervního kola sadou na opravu pneumatik. Mírně zlepšené hodnoty koeficientu součinitele odporu vzduchu se rovněž příznivě projevily zvýšením maximální rychlosti, ale také pružnosti a zrychlení. A tak zatímco „maximálka“ je u obou verzí nad dvousetkilometrovou hranicí, zrychlení z 0 na 100 km/h se odehraje během 7,2 s , resp. 8,3 s (TDI). Základní cena liftbacku s motorem 2,0 TSI je 704 900 Kč, praktičtější kombi je se stejnou motorizací o čtyřicet tisíc dražší.


Škoda Octavia Scout a RS po faceliftu: ještě lepší - 1 - OctaviaRS1Škoda Octavia Scout a RS po faceliftu: ještě lepší - 2 - OctaviaRS2Škoda Octavia Scout a RS po faceliftu: ještě lepší - 3 - OctaviaRS3Škoda Octavia Scout a RS po faceliftu: ještě lepší - 4 - OctaviaRS4Škoda Octavia Scout a RS po faceliftu: ještě lepší - 5 - OctaviaRS5Škoda Octavia Scout a RS po faceliftu: ještě lepší - 6 - OctaviaRS7

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.