Jak funguje manuální převodovka? Názorné ukázky odhalí tajemství

(videa) Převodovky jsou složité věci, i ty manuální. Jak to, že lehkým pohybem měníme rychlost auta?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Jak funguje manuální převodovka? Názorné ukázky odhalí tajemství

29.6.2015 | Marek Bednář | 7 příspěvků

Jak funguje manuální převodovka? Názorné ukázky odhalí tajemství

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(videa) Převodovky jsou složité věci, i ty manuální. Jak to, že lehkým pohybem měníme rychlost auta?

Většina z nás má ve svých autech manuální převodovku. Důvodů může být spousta, ať už protože je člověk nadšenec a baví ho řadit sám a mít díky spojkovému pedálu nad autem co nejlepší kontrolu, nebo protože jsou manuály ve spoustě aut lepší než automatické či automatizované převodovky. A protože jsou také lehčí, obvykle efektivnější a v neposlední řadě levnější.

Jenže pro spoustu lidí, včetně petrolheadů, je převodovka „ta krabice”, ve které jsou nějaké převody a tím to pro ně končí. Vpravdě, rozebírání a servisu převodovek se nevěnuje ani zdaleka každý automechanik, protože je to prostě příliš složité. Pokud tedy patříte k těm, kteří nevědí, jak fungují synchrony a k čemu v převodovce vůbec jsou, dobrou ilustraci poskytne přiložené video Learn Engineering ilustrující, jak převodovka ve skutečnosti funguje.

Jistě, začíná to pohybem řadicí páky a končí pohybem vozu, ale mezi tím proběhne v převodovce spousta změn, různě se pohnou různé součástky, které nějakým způsobem upraví rychlost výstupní hřídele, napojené na diferenciál, poloosy a konečně kola. Rychlost motoru zůstává stále stejná, ta je vidět na otáčkoměru na přístojové desce, zatímco rychlost auta se mění - právě díky převodovce.

Videa můžeme nabídnout dvě, to první má asi šest minut, druhé okolo čtyřiadvaceti. Obě v podstatě ukazují to stejné, jen trochu jinou perspektivou - zatímco první je spíše schematické, na tom druhém se můžeme podívat na reálné vnitřnosti reálné převodovky. V obou případech to je převodovka u vozu s motorem vpředu a pohonem zadní nápravy a v obou případech jsou dopředné rychlosti plně synchronizovány.

Videa neopomíjejí ani zpátečku, jejíž funkce může být spoustě lidem také záhadou. Motor se najednou samozřejmě nezačne točit opačným směrem, nýbrž jedno ozubené kolo navíc stojí za tím, že auto couvá, místo aby jelo dopředu. Zastáváte-li tedy názor, že člověk by se měl každý den dozvědět něco nového, tohle je zrovna vynikající příležitost.


Jak funguje manuální převodovka? Názorné ukázky odhalí tajemství - 1 - jak funguje manual videa 01Jak funguje manuální převodovka? Názorné ukázky odhalí tajemství - 2 - jak funguje manual videa 02Jak funguje manuální převodovka? Názorné ukázky odhalí tajemství - 3 - jak funguje manual videa 03Jak funguje manuální převodovka? Názorné ukázky odhalí tajemství - 4 - jak funguje manual videa 04Jak funguje manuální převodovka? Názorné ukázky odhalí tajemství - 5 - jak funguje manual videa 05Jak funguje manuální převodovka? Názorné ukázky odhalí tajemství - 6 - jak funguje manual videa 06Jak funguje manuální převodovka? Názorné ukázky odhalí tajemství - 7 - jak funguje manual videa 07Jak funguje manuální převodovka? Názorné ukázky odhalí tajemství - 8 - jak funguje manual videa 08Jak funguje manuální převodovka? Názorné ukázky odhalí tajemství - 9 - jak funguje manual videa 09Jak funguje manuální převodovka? Názorné ukázky odhalí tajemství - 10 - jak funguje manual videa 10
Funkce manuální převodovky může být pro mnohé záhadou. Tohle video ji krásně osvětlí

Marek Bednář

Diskuze 7 příspěvků