Jak rychle je třeba jet v autě bez střechy, aby člověk ani za deště nezmoknul?

Roadstery a kabriolety se zdají být za deště nepoužitelné, tedy alespoň se sundanou střechou. Že do nich prší, je pravda, ale jen do určité chvíle, za jízdy lze déšť pokořit aerodynamikou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Jak rychle je třeba jet v autě bez střechy, aby člověk ani za deště nezmoknul?

17.5.2019 | Mirek Mazal

Jak rychle je třeba jet v autě bez střechy, aby člověk ani za deště nezmoknul?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Roadstery a kabriolety se zdají být za deště nepoužitelné, tedy alespoň se sundanou střechou. Že do nich prší, je pravda, ale jen do určité chvíle, za jízdy lze déšť pokořit aerodynamikou.

Jízda v kabrioletu nebo roadsteru je zdrojem docela odlišných pocitů na hony vzdálených svezení v autě s uzavřenou karoserií. Otevřené nebe nad hlavou přináší neopakovatelnou atmosféru, ovšem jen pokud vyjde počasí. V dešti je absence zastřešení k vzteku, znamená to ale, že střechu nelze sundat bez rizika promáčení posádky a celého interiéru?

Ne nutně, praktickým trikem je udržovat rychlost, při níž se s dostatečnou intenzitou projevuje laminární a turbulentní proudění. První jmenované se vyznačuje rovnoběžnými proudnicemi, které se nemísí. Částice kapaliny se v tomto případě pohybují vedle sebe ve vrstvách pomalým nízkotlakým způsobem. Proti tomu rychlý vysokotlaký turbulentní proces doprovází promíchávání proudnic vedoucí ke vzniku virů. Dvojí rozdělení aerodynamického proudu pak brání dopadu dešťových kapek do interiéru, i když jej fyzicky nic nechrání.

Každé auto rozráží vzduch přední částí karoserie, přes kapotu vede proudění k čelnímu sklu a na vrcholu předního okna se nachází hraniční bod laminárních a turbulentních sil. Od vrchní hrany okna se odráží vzduch za automobil a podle rychlosti na tachometru vzniká pomyslná střecha nad kabrioletem. Přidáním plynu se může zvýšit rychlost proudění vzduchu od přední části vozu k zadním partiím. Proudící vzduch pak působí jako provizorní deštník, protože dokáže ochránit otevřenou kabinu před dopadem dešťových kapek na sedadla, jak je vidět na přiložených záběrech.

Doporučená rychlost v dešti se odvíjí od úhlu předního prosklení. Běžně stačí udržovat tempo přesahující 70 km/h. Například Mazda MX-5 má poměrně kolmé okno, kterému stačí rychlosti okolo 71 km/h a vyšší k ochraně posádky před mokrým oblečením. Více zkosené provedení Ferrari vyžaduje přidat, aby se řidič vyhnul studené sprše.

Některé modely mají zabudované deflektory určené k eliminaci průvanu a hluku. Sériové ofuky jsou určené rovněž k ochraně před deštěm, aby efekt aerodynamické ochrany před přeháňkou fungoval v legálně přípustných rychlostech. Až tedy uvidíte někoho v dešti dráždit kabriolet se sundanou střechou, nemusí to být takový blázen, jak se zdá. I udržování běžných rychlostí do 90 km/h obvykle stačí k tomu, aby interiér zůstával suchý, i když venku jako by se čerti ženili. Horší to bude, až dotyčný bude muset výrazně zpomalit, nebo dokonce zcela zastavit...


Jak rychle je třeba jet v autě bez střechy, aby člověk ani za deště nezmoknul? - 1 - Jak rychle jezdit s kabrioletem v desti 01Jak rychle je třeba jet v autě bez střechy, aby člověk ani za deště nezmoknul? - 2 - Jak rychle jezdit s kabrioletem v desti 02Jak rychle je třeba jet v autě bez střechy, aby člověk ani za deště nezmoknul? - 3 - Jak rychle jezdit s kabrioletem v desti 03Jak rychle je třeba jet v autě bez střechy, aby člověk ani za deště nezmoknul? - 4 - Jak rychle jezdit s kabrioletem v desti 04Jak rychle je třeba jet v autě bez střechy, aby člověk ani za deště nezmoknul? - 5 - Jak rychle jezdit s kabrioletem v desti 05Jak rychle je třeba jet v autě bez střechy, aby člověk ani za deště nezmoknul? - 6 - Jak rychle jezdit s kabrioletem v desti 06Jak rychle je třeba jet v autě bez střechy, aby člověk ani za deště nezmoknul? - 7 - Jak rychle jezdit s kabrioletem v desti 07Jak rychle je třeba jet v autě bez střechy, aby člověk ani za deště nezmoknul? - 8 - Jak rychle jezdit s kabrioletem v desti 08Jak rychle je třeba jet v autě bez střechy, aby člověk ani za deště nezmoknul? - 9 - Jak rychle jezdit s kabrioletem v desti 09Jak rychle je třeba jet v autě bez střechy, aby člověk ani za deště nezmoknul? - 10 - Jak rychle jezdit s kabrioletem v desti 10
V kabrioletu se dá jezdit se suchou hlavou i za deště, jen je potřeba alespoň trochu přidat plyn

Zdroj: Drivetribe@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše