Rychlost zabíjí? Australané chtějí tu povolenou zvýšit, aby snížili počet nehod

Souvislost mezi nejvyšší povolenou rychlostí a množstvím dopravních nehod není tak přímočará, jak se tvrdí. A vědí to kupodivu i někteří politici.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Rychlost zabíjí? Australané chtějí tu povolenou zvýšit, aby snížili počet nehod

13.9.2018 | Mirek Mazal

Rychlost zabíjí? Australané chtějí tu povolenou zvýšit, aby snížili počet nehod

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Souvislost mezi nejvyšší povolenou rychlostí a množstvím dopravních nehod není tak přímočará, jak se tvrdí. A vědí to kupodivu i někteří politici.

Zástupci regionu spravující dálnici Hume Highway v australském Novém Jižním Walesu stupňují tlak na zvýšení maximální povolené rychlosti na 140 km/h. Politik Tim Quilty uvedl, že současné maximum 110 km/h je pouhým nástrojem pro výběr peněz a přispělo k nehodám způsobeným unavenými řidiči. Zastánce svobodnějšího přístupu si myslí, že jednoduchým řešením k napravení situace je uvolnění předpisů.

Politik obhajuje svůj názor rozumně. „Je to příliš má. Každý, kdo tudy pravidelně jezdí, ví, že je to dobrá silnice. Omezení je jen cesta ke zvýšení příjmů z pokut. Většina z nás ví, jak řídit a ne každý musí jet rychlostí 140 km/h. Jedná se o silnici se dvěma pruhy v každém směru. Dostanete se přes ni rychleji, únava se zmenší a ubude úrazů,“ říká Quilty. Slova s největší pravděpodobností najdou pochopení veřejnosti, ne všichni ale souhlasí.

Není překvapením, že protistrany jako australská lékařská asociace nebo odborníci z dopravy argumentují opačným způsobem. Po odsouzení návrhu opozice dodala, že vysoká rychlost povede k vyššímu nebezpečí. Jejich slova ale nejsou ničím podložená a ani zkušenosti přímo z Austrálie jim nedávají zapravdu.

Mnohé rychlostní limity v Austrálii zůstávají nezměněné od sedmdesátých let. Není to poprvé, co vlivné osoby lobují za větší svobodu na cestách, ale faktické úpravy záleží na vládnoucí straně. Severní teritorium přišlo o neomezené úseky po nástupu labouristů, ačkoliv se po dobu volného ježdění nestala jediná smrtelná nehoda spojena s neomezenou rychlostí. Mimochodem, když se v roce 2006 pod rukama této levicové partaje nahradila svoboda na silnicích za striktní dodržování 130 km/h, zemřelo více lidí než dřív během stejného sledovaného období. Co víc jako důkaz, že rychlost prostě nezabijí?

Radary omezení vymáhající ovšem mají u protinožců svůj nezastupitelný ekonomický efekt. Mezi léty 2016 a 2017 vydělal přes 1,1 miliardy australských dolarů (17,3 miliardy českých korun). V nejnovější zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj týkající se úmrtí na silnicích se Austrálie řadí na 14. místo z celosvětově sledovaných 32 zemí. Mimochodem, ještě výše je Německo, kde na dvou třetinách dálnic - s mnohem vyšším provozen, než je ten australský - není maximální rychlost omezena vůbec.


Rychlost zabíjí? Australané chtějí tu povolenou zvýšit, aby snížili počet nehod - 1 - Australane chteji zvysit povolenou rychlost 01Rychlost zabíjí? Australané chtějí tu povolenou zvýšit, aby snížili počet nehod - 2 - Australane chteji zvysit povolenou rychlost 02Rychlost zabíjí? Australané chtějí tu povolenou zvýšit, aby snížili počet nehod - 3 - Australane chteji zvysit povolenou rychlost 03Rychlost zabíjí? Australané chtějí tu povolenou zvýšit, aby snížili počet nehod - 4 - Dalnice Australie neomezena rychlost 04Rychlost zabíjí? Australané chtějí tu povolenou zvýšit, aby snížili počet nehod - 5 - Australane chteji zvysit povolenou rychlost 05Rychlost zabíjí? Australané chtějí tu povolenou zvýšit, aby snížili počet nehod - 6 - australie neomezena rychlostRychlost zabíjí? Australané chtějí tu povolenou zvýšit, aby snížili počet nehod - 7 - Dalnice Australie neomezena rychlost 01Rychlost zabíjí? Australané chtějí tu povolenou zvýšit, aby snížili počet nehod - 8 - Dalnice Australie neomezena rychlost 03 Rychlost zabíjí? Australané chtějí tu povolenou zvýšit, aby snížili počet nehod - 9 - Dalnice Australie neomezena rychlost 02
V Austrálii s nejvyšší omezenou rychlostí experimentovali vícekrát, vždy úspěšně. Odstranění limitů dokonce znamenalo pokles smrtelných nehod na nulu za několik let, přesto tento stav do dnešních dnů nevydržel

Zdroj: Motoring

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše