Home > Rubriky a sekce > Technika > Článek
Korejci odhalili detaily k novému typu motoru, může oddálit nástup elektromobilů
11.9.2020 | Mirek Mazal
Korejci věří, že spalovací motory mají větší budoucnost, než jim řada jiných věští a už 9 let vyvíjí nový motor CVVD. Teď se konečně můžeme detailněji podívat na to, jak funguje.
Zkraje letošního roku jsme vás informovali o snahách automobilky Hyundai oddálit nástup elektrických aut novým spalovacím motorem. Korejci se přidali do tandemu za Mazdu a poprvé představili potenciálně převratnou techniku zvanou Continuously Variable Valve Duration (CVVD). Dosud nepoznaný způsob ovládání ventilů má přinést o 4 % vyšší výkon, pětiprocentní snížení spotřeby a o 12 % méně vypuštěných emisí, to vše současně.
Základním principem fungování CVVD je schopnost přizpůsobit se aktuální jízdní situaci. Při jízdě víceméně konstantní rychlostí vůz vyžaduje relativně málo energie, a tak korejský agregát nechává sací ventil otevřený až do poloviny kompresního zdvihu a snížením odporu stlačování pístu se zlepší účinnosti pohonu, respektive se sníží spotřeba pohonných hmot. Po sešlápnutí plynu či jiné potřebě výkonu se sací ventil uzavře hned na začátku kompresního procesu, a to maximalizuje množství vzduchu použitého při spalovací fázi vedoucí ke zlepšení točivého momentu.
CVVD umí na rozdíl od stávajících technologií měnit všechny podstatné parametry ventilového profilu, tedy okamžik otevření, zdvih i čas zavření. Všechny vzájemně závislé jevy u Hyundai správně nastavují nepropojené části rozdělené částí vačkové hřídele. Vtip je v tom, že hřídel se může pohybovat odděleně od vaček.
Fungování teoreticky složitého konceptu si nyní můžeme upřesnit. Hodí se připomenout, že dosud používané systémy používají pevné vačkové hřídele a variabilitu do hry přináší buď nastavitelné přídavné páky přenášející profil vačky na ventil nebo změna natočení celé hřídele vůči klikové hřídeli. CVVD je založeno na volném uložení vaček na hřídeli. Přenos pohybu hřídele na samotnou vačku zajišťuje proměnná soustava, která poměrně jednoduchým mechanismem mění relativní úhlovou rychlost vačky vůči hřídeli. Část otáčky se vačka pohybuje rychleji, část pomaleji, čímž dochází k nastavování ventilového profilu. Nastavení zmíněného mechanismu má na starosti pomocná hřídel ovládaná elektrickým aktuátorem.
Způsob přesouvání ovladače nasazeného na pohyblivém jezdci je skutečně pozoruhodný. Jednotlivé komponenty dovolující variabilitu ventilů jsou přesně tak důmyslně sladěné, jak by mohly být za devět let aktivního vývoje převratného pohonu. Nový motor plný nových drážek, dílů, zářezů, ozubených kol a otvorů by měl garantovat výdrž 10 let a nejméně 160 tisíc kilometrů bez závad. Fascinuje stoprocentní spoleh nového řešení na mechaniku, jelikož CVVD nedoprovází žádná elektronika potenciálně náchylná k poruchám. Chystanou novinku je potřeba hlavně správně mazat, poté prý může přežít i celý zbytek auta.
Prvním sériovým autem s novým motorem se stalo Hyundai Sonata modelového roku 2020 s novým motorem 1,6 T-GDI o výkonu 132 kW (160 koní). Výkonově tedy motor oproti současnosti do bůhvíjakých výšin nezamíří, to ale není jeho primární úkol - chce být efektivnější ve smyslu zachování slušného výkonu při citelně menší spotřebě, větší „čistotě” a vysoké spolehlivosti. Jaká bude realita, ukáže ve všech ohledech až čas.







Motor Continuously Variable Valve Duration (CVVD) od Hyundai odhalil další své přednosti, není jich málo. Foto: Hyundai
Zdroj: Hyundai
Bleskovky
Nejostřejší BMW M2 historie zvládlo nejnáročnější okruh světa v působivém čase, slova o rekordu jsou ale diskutabilní
před 6 hodinamiČínskému SUV Ferrari za cenu Škody začaly při ostré jízdě hořet brzdy, výrobce říká, že je to úplně normální
2.7.2025Až budete páchat něco ilegálního, možná bude dobré držet se základní poučky týkající se volby auta
1.7.2025
Nejnovější články
Nejostřejší BMW M2 historie zvládlo nejnáročnější okruh světa v působivém čase, slova o rekordu jsou ale diskutabilní
před 6 hodinamiSliby převratných baterek s bleskovým dobíjením berte s nadhledem, reálně auta pořád používají baterie pro notebooky z roku 1985
před 7 hodinamiPrvní tunignová firma se pokusila napravit vzhled nových SUV BMW, míru její úspěšnosti posuďte sami
před 9 hodinamiPorsche chce po fiasku elektrického Macanu vrátit spalovacích motory i přímo jemu, je s tím ale zoufale pomalé
před 10 hodinamiVědci popsali, proč se tolika lidem dělá z elektrických aut fyzicky špatně
dnes
Živá témata na fóru
- Řidiči, co to mají v ruce... 07.04. 20:15 - M.Z.
- Cyklistické vlákno 07.04. 13:49 - HondaMan
- Dříve M135i, nyní ///M2 07.04. 13:31 - Vrooom
- Výběr navigace do auta 07.04. 11:40 - Josef1
- Policejní kontroly a měření 07.03. 16:53 - řidičBOB
- VZKAZY 07.03. 16:38 - řidičBOB
- BMW Divize 07.03. 12:13 - pavproch
- Onboard videa 07.02. 22:43 - řidičBOB