Nové SUV Fordu dostalo zvláštní rychlostní stupeň C. Expert popsal, k čemu slouží

1, 2, 3, 4, 5, 6 a R, tyto rychlostí jsou dnes obvykle vyobrazeny na hlavicích řadicích pák současných manuálních převodovek. Novinka Fordu dostala navíc i rychlost označenou Ce, k čemu slouží?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Nové SUV Fordu dostalo zvláštní rychlostní stupeň C. Expert popsal, k čemu slouží

25.7.2020 | Petr Prokopec

Nové SUV Fordu dostalo zvláštní rychlostní stupeň C. Expert popsal, k čemu slouží

/

Foto: Engineering Explained@Youtube

1, 2, 3, 4, 5, 6 a R, tyto rychlostí jsou dnes obvykle vyobrazeny na hlavicích řadicích pák současných manuálních převodovek. Novinka Fordu dostala navíc i rychlost označenou Ce, k čemu slouží?

Novou generaci Fordu Bronco jsme si přiblížili pomalu do posledního šroubku. Nejspíše tedy víte, že vůz bude k mání nejen s desetistupňovým automatem, ale také s manuálem se sedmi dopřednými rychlostmi a zpátečkou. Snímky odhalující řadicí páku této verze ovšem až dosud mohly nezasvěceným udělat v hlavě pořádný zmatek, neboť číslo 7 byste v jejich případě hledali marně. Místo toho se v levé části skrývá písmeno C, jenž je onou chybějící sedmou resp. celkově osmou rychlostí. Tu bychom hezky česky mohli označit jakou Courák, neboť vám neumožní jet extrémně rychle či zběsile, ale naopak doslova hlemýždím tempem.

Na „Céčko“ se nejnověji zaměřil Jason Fenske z Engineering Explained, dle kterého Ford tímto způsobem jen chrání spojku. Zároveň automobilka s modrým oválem ve znaku také vrhá nepříznivé světlo na Teslu, o tom však až později. Nejprve se totiž zaměříme na onu ochranu, která spočívá v extrémně krátkém zpřevodování (94,75:1), s nímž můžete počítat ve chvíli, kdy zařadíte právě C. V tu chvíli totiž vůz automaticky přepřáhne na redukční převodovku, díky čemuž se může pohybovat rychlostmi i pod 2 kilometry v hodině bez prokluzu spojky.

Pokud se ptáte, k čemu je něco takového dobré, pak jste zjevně ještě nikdy nebyli v náročném terénu. Bronco totiž dokáže snadno překonávat i ty největší nástrahy jako spadlé kmeny či velké kameny. Zatímco však v klasickém off-roadu byste museli nízké tempo potřebné k jejich zdolání udržovat za pomoci spojky, což by nevyhnutelně vedlo ke zkrácení její životnosti, zde jednoduše zařadíte speciální převodový stupeň a chytrá elektronika již obstará zbytek.

Fenske dále zdůrazňuje, že extrémně krátké zpřevodování vede rovněž k vyššímu točivému momentu na kolech. Ten může vystoupat až na neskutečných 40 000 Nm, což je čtyřikrát vyšší hodnota, než jakou se svého času chlubil Elon Musk v případě druhé generace Tesly Roadster. Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že Ford stvořil absolutní zázrak, který se nezastaví před jakýmkoliv povrchem a ještě navíc patří k nejrychlejším vozům historie.

Jak ale nejspíše již tušíte, realita je trochu jiná. Za vším stojí násobení točivého momentu na motoru díky převodovce. Neznamená to nicméně, že by Bronco bylo ve stejné dynamické lize jako Roadster. Jeho pneumatiky ostatně zvládnou přenést maximálně 6 800 Nm, navíc nejvyšší možné tempo v případě „Céčka“ bylo omezeno na přibližně 8 km/h, řadit byste jej tedy skutečně měli jen v terénu.


Nové SUV Fordu dostalo zvláštní rychlostní stupeň C. Expert popsal, k čemu slouží - 1 - Ford Bronco 2020 crawler gear videoscreen 01Nové SUV Fordu dostalo zvláštní rychlostní stupeň C. Expert popsal, k čemu slouží - 2 - Ford Bronco 2020 crawler gear videoscreen 02Nové SUV Fordu dostalo zvláštní rychlostní stupeň C. Expert popsal, k čemu slouží - 3 - Ford Bronco 2020 crawler gear videoscreen 03Nové SUV Fordu dostalo zvláštní rychlostní stupeň C. Expert popsal, k čemu slouží - 4 - Ford Bronco 2020 crawler gear videoscreen 04
Nový Ford Bronco je v terénu suverén hlavně díky speciálnímu rychlostnímu stupni, jehož funkčnost osvětlil Jason Fenske. Foto: Engineering Explained@Youtube

Zdroj: Engineering Explained@Youtube

Petr Prokopec