Volkswagen představil dva nové motory. Jeden je jeho jasná budoucnost

VW ani letos nechybí na motorovém symposiu ve Vídni a i když zdánlivě nepřivezl žádnou velkou novinku, jedna z těch menších je klíčová.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Volkswagen představil dva nové motory. Jeden je jeho jasná budoucnost

28.4.2017 | Petr Prokopec | 20 příspěvků

Volkswagen představil dva nové motory. Jeden je jeho jasná budoucnost

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

VW ani letos nechybí na motorovém symposiu ve Vídni a i když zdánlivě nepřivezl žádnou velkou novinku, jedna z těch menších je klíčová.

Na přelomu dubna a května se ve Vídni tradičně pořádá sympozium věnované pohonným jednotkám. Loni zde byly představeny především motory aut sportovních značek, ať již šlo o šestnáctiválec Bugatti, osmiválec Porsche či načtyřikrát přeplňovaný dieselový šestiválec BMW. Letos si prozatím musíme vystačit se skromnějšími díly, neboť Volkswagen zatím aktuálně vyrukoval jen s litrovým tříválcem, který byl uzpůsoben spalovaní zemního plynu, a mikrohybridní jedna-pětkou. Právě ta je ale důležitější, než se na první pohled může zdát.

Začněme ale u motoru spalujícího zemní plyn. O tom se občas hovoří jako o palivu budoucnosti, které by mohlo nahradit ropu. Wolfsburg s auty na CNG koketuje již od roku 2002, naposledy nás obdařil jedna-čtyřkou a tento čtyřválcový agregát teď doplňuje novinka 1,0 TGI. Zpočátku má pohánět hlavně vozy nabízené na jihoamerickém trhu, tedy třeba Volkswagen Gol. Posléze by ovšem měla být k dostání také u evropských modelů Polo či up!.

Agregát vychází z již známého tříválce 1,0 TSI, dostal ale nové vnitřnosti. Klíčovým prvkem pro snížení emisí je co nejrychlejší ohřátí katalyzátoru a následné udržení optimální teploty. Z toho důvodu Volkswagen zavedl speciální provozní mód, ve kterém motor v jednom z válců spaluje chudou směs hořící při vyšších teplotách.

Lambda sonda má navíc elektrické vyhřívání, svou regulační funkci tedy může zahájit již deset sekund od studeného startu, a to dokonce i za předpokladu, že výfuk je stále studený a dochází v něm ke kondenzaci vodních par. Výsledkem má být nebývalá ohleduplnost k životnímu prostředí, konkrétní hodnoty ovšem značka nezmiňuje. Pouze dodává, že tříválec produkuje 66 kW (90 koní).

Volkswagen se přitom snaží nebrat na lehkou váhu celý proces mobility, tedy nikoliv jen pohonnou jednotku, ale také palivo. Tím může být zemní plyn, jehož spalování samo o sobě ve srovnání s jízdou na benzín snižuje emise CO2. Další možností je provoz na biometan produkovaný z ze zemědělského odpadu, tam jsou absolutní emise ještě nižší. VW této syntetické směsi říká e-gas a popisuje ji jako ideální, neboť vychází ze znovuobnovitelných zdrojů a snadno se skladuje.

Zatím nebylo řečeno, kdy se 1,0 TGI dočká prvního reálného nasazení. Nicméně nové Polo čeká živý debut v září ve Frankfurtu, verze na zemní plyn by tak mohla dorazit někdy na počátku příštího roku. Ještě před tím by ale Volkswagen měl novým tříválcem osadit auta na jihoamerickém trhu, hovořit tedy můžeme ještě o letošku.

Přesunout se můžeme k motoru 1,5 TSI Evo, který zdánlivě nový není. Sám o sobě nikoli, nyní byl ale doplněn automatem DSG DQ200 a kompaktní lithium-iontovou baterií. Právě ta posouvá možnosti vozu dále, neboť slouží pro obsluhu mikrohybridního systému, který dovolí další zvýšení provozní efektivity.

Systém jednak funguje tak, že zcela vypíná motor při vyřazení na neutrál (tzv. plachtění), čímž činí aktuální spotřebu zcela nulovou i bez brzdění motorem. Toto řešení funguje při rychlostech do 130 km/h, přičemž k deaktivaci 1,5litrového čtyřválce dochází okamžitě ve chvíli, kdy dá řidič nohu z plynového pedálu (je tu automatická převodovka, takže na neutrál si systém vyřadí sám). Dle Volkswagenu má jen tato funkce zredukovat spotřebu paliva o 0,4 l/100 km při běžném, každodenním ježdění. Jakmile je pak fáze plachtění ukončena, motor se připojí pomocí startéru či spojek.

Novince pak nechybí malý elektromotor sloužící jako startér i generátor, který dokáže zajistit vyšší míru rekuperace kinetické energie při deceleraci a také pomalý pohyb například v kolonách jen na elektrický pohon. Systém dále umí pomoci při akceleraci zejména v z nízkých otáček, kdy spalovací motor podává jen omezený výkon.

Bližší podrobnosti automobilka k agregátu nedodává, tedy až na fakt, že debutovat bude pod kapotou Volkswagenu Golf TSI BlueMotion, v prvé řadě zřejmě jen s možností vypínání motoru při vyřazení na neutrál, možnost pomalé jízdy na čistě elektrický pohon se přidá až později.

VW nicméně o mikrohybridech hovoří jako o jasné budoucnosti a už příští Golf jej má dostat standardní řešení pohonu, přinejmenším v některých verzích. To samé by se mělo týkat i nové Octavie a dalších koncernových aut - jednou zkrátka má přijít den, kdy „nemikrohybridní” Volkswagen skoro nebude existovat. Jako předstupeň další „elektrifikace”, pochopitelně...


Volkswagen představil dva nové motory. Jeden je jeho jasná budoucnost - 1 - VW 10 TGI 15 TSI Evo1 micro hybrid 2017 01
Nová pohonná jednotka 1,0 TGI, jíž Volkswagen zatím ukázal na jediné fotce...

Volkswagen představil dva nové motory. Jeden je jeho jasná budoucnost - 2 - VW 1,0 TGI 2017 prvni foto 02Volkswagen představil dva nové motory. Jeden je jeho jasná budoucnost - 3 - VW 1,0 TGI 2017 prvni foto 03Volkswagen představil dva nové motory. Jeden je jeho jasná budoucnost - 4 - VW 1,0 TGI 2017 prvni foto 04
...doplní dosavadní jedna-čtyřku, která je taktéž schopna spalovat jak benzin, tak CNG

Volkswagen představil dva nové motory. Jeden je jeho jasná budoucnost - 5 - VW novy motor 1,5 TSI evo 07Volkswagen představil dva nové motory. Jeden je jeho jasná budoucnost - 6 - VW novy motor 1,5 TSI evo 08Volkswagen představil dva nové motory. Jeden je jeho jasná budoucnost - 7 - VW novy motor 1,5 TSI evo 09Volkswagen představil dva nové motory. Jeden je jeho jasná budoucnost - 8 - VW novy motor 1,5 TSI Evo dalsi 01Volkswagen představil dva nové motory. Jeden je jeho jasná budoucnost - 9 - VW novy motor 1,5 TSI Evo dalsi 02Volkswagen představil dva nové motory. Jeden je jeho jasná budoucnost - 10 - VW novy motor 1,5 TSI Evo dalsi 03Volkswagen představil dva nové motory. Jeden je jeho jasná budoucnost - 11 - VW novy motor 1,5 TSI Evo dalsi 04Volkswagen představil dva nové motory. Jeden je jeho jasná budoucnost - 12 - VW novy motor 1,5 TSI Evo dalsi 05Volkswagen představil dva nové motory. Jeden je jeho jasná budoucnost - 13 - VW novy motor 1,5 TSI Evo dalsi 06
Motor 1,5 TSI Evo1 dostal mikrohybridní systém, takový pohon má být jednou vlastní všem koncernovým kompaktům

Volkswagen představil dva nové motory. Jeden je jeho jasná budoucnost - 14 - VW 10 TGI 15 TSI Evo1 micro hybrid 2017 02
VW také připomněl svou novou architekturu pro elektromobily, která má jednou změnit svět aut

Petr Prokopec

Diskuze 20 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.