Alpha-N BMW 1M RS: 1 M v posilovně i na dietě, firma chystá také „skutečnou” M1

O firmě Alpha-N asi ještě uslyšíme. Kromě novinky 1M RS připravuje supersport s motorem uprostřed, nízkou hmotností a parádními výkony.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Tuning

Alpha-N BMW 1M RS: 1 M v posilovně i na dietě, firma chystá také „skutečnou” M1

10.6.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

Alpha-N BMW 1M RS: 1 M v posilovně i na dietě, firma chystá také „skutečnou” M1

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

O firmě Alpha-N asi ještě uslyšíme. Kromě novinky 1M RS připravuje supersport s motorem uprostřed, nízkou hmotností a parádními výkony.

S prací bývalých zaměstnanců společnosti Brabham Racing, kteří si založili vlastní firmu Alpha-N, jsme se poprvé seznámili jen nedávno a už tehdy jsme konstatovali, že výsledek jejich přestavby BMW 335i na BT92 je mnohem více než běžný tuning. Dnes tady máme poněkud mírnější transformaci, na obyčejné auto s pouze přeprogramovanou řídicí jednotkou to ale opět nevypadá.

Alexander Zilliger a Markus Gutjahr (ten by mohl v Německu vyrábět pneumatiky...) se v tomto případě podívali na zoubek BMW 1 M Coupe, v základu disponujícím výkonem 340 koňských sil a točivým momentem 450 newtonmetrů (500 v režimu overboost). Alpha-N vyměnila výfukový systém, nasávání a společně s úpravou mapy ECU přidala dalších 70 koní. Výsledných 410 hřebců zní jako docela slušná porce výkonu, která by spolu s dále zmíněnými přednostmi mohla snadno zastínit i stále prodávanou M3 E92 s jen nepatrně vyšším výkonem.

Novým možnostem auta navíc byly přizpůsobeny brzdy. Ty původní byly nahrazeny šestipístkovými třmeny MAC nyní zpomalující kotouče o průměru 380 milimetrů. Podvozku navíc pomáhají lehká devatenáctipalcová kola OZ Superforgiata o šířce osm a půl palce vpředu a rovných deset palců vzadu. K nim Alpha-N dodává pneumatiky Michelin Cup o šířce 245 a 265 milimetrů.

V zájmu snížení hmotnosti byla původní přední kapota vyměněna za celokarbonový díl s odvětráváním, která doplňuje střechu rovněž vyrobenou z uhlíkového kompozitu. Z identického materiálu jsou také další komponenty - třeba spoiler pod předním nárazníkem, odtrhová hrana na víku kufru nebo panely kolem dvou zdvojených koncovek výfuku. Výslednou hmotnost vozu Alpha-N neuvádí, oproti sériovému provedení by mu ale mělo pár desítek kilogramů ubýt.

Firma ovšem zveřejnila něco jiného, co s výsledným BMW 1M RS tak úplně nesouvisí. Na zatím neznámých základech Alpha-N připravuje na léto nový supersport Alpha One s motorem uprostřed, s celokarbonovu karoserií, výkonem „300 až 800 koní“ a hmotností odhadovanou na 1 080 až 1 270 kg. To nevypadá na marnou kombinaci, tak uvidíme...


Alpha-N BMW 1M RS: 1 M v posilovně i na dietě, firma chystá také „skutečnou” M1 - 1 - BMW 1M RS Alpha-N 01Alpha-N BMW 1M RS: 1 M v posilovně i na dietě, firma chystá také „skutečnou” M1 - 2 - BMW 1M RS Alpha-N 02Alpha-N BMW 1M RS: 1 M v posilovně i na dietě, firma chystá také „skutečnou” M1 - 3 - BMW 1M RS Alpha-N 03Alpha-N BMW 1M RS: 1 M v posilovně i na dietě, firma chystá také „skutečnou” M1 - 4 - BMW 1M RS Alpha-N 04Alpha-N BMW 1M RS: 1 M v posilovně i na dietě, firma chystá také „skutečnou” M1 - 5 - BMW 1M RS Alpha-N 05Alpha-N BMW 1M RS: 1 M v posilovně i na dietě, firma chystá také „skutečnou” M1 - 6 - BMW 1M RS Alpha-N 06Alpha-N BMW 1M RS: 1 M v posilovně i na dietě, firma chystá také „skutečnou” M1 - 7 - BMW 1M RS Alpha-N 07Alpha-N BMW 1M RS: 1 M v posilovně i na dietě, firma chystá také „skutečnou” M1 - 8 - BMW 1M RS Alpha-N 08Alpha-N BMW 1M RS: 1 M v posilovně i na dietě, firma chystá také „skutečnou” M1 - 9 - BMW 1M RS Alpha-N 09Alpha-N BMW 1M RS: 1 M v posilovně i na dietě, firma chystá také „skutečnou” M1 - 10 - BMW 1M RS Alpha-N 10Alpha-N BMW 1M RS: 1 M v posilovně i na dietě, firma chystá také „skutečnou” M1 - 11 - BMW 1M RS Alpha-N 11Alpha-N BMW 1M RS: 1 M v posilovně i na dietě, firma chystá také „skutečnou” M1 - 12 - BMW 1M RS Alpha-N 12
Z kabiny 1M RS máme pouze jeden záběr - zachytávající displej, který zobrazuje teplotu a plnící tlaky turbodmychadel

Alpha-N BMW 1M RS: 1 M v posilovně i na dietě, firma chystá také „skutečnou” M1 - 13 - Alpha One supersport
Na léto Alpha-N chystá supersport s motorem uprostřed o výkonu až 800 koní. Základ je neznámý

Zdroj: Alpha-N

Miro Mihálik

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.