Roman Abramovič se svými obřími soukromými tryskáči dolétal, podobné má jen pár lidí na světě

Jsou to fascinující, až absurdně velké a rozmařilé letouny, uvážíme-li způsob jejich využití. Ruský multimiliardář si je ale dosud mohl dovolit provozovat. Zda tomu tak bude i nadále, je otázkou, létat s nimi ovšem rozumně nemůže už dnes.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Roman Abramovič se svými obřími soukromými tryskáči dolétal, podobné má jen pár lidí na světě

30.5.2022 | Petr Prokopec

Roman Abramovič se svými obřími soukromými tryskáči dolétal, podobné má jen pár lidí na světě

/

Foto: Global Jet Media & News Site

Jsou to fascinující, až absurdně velké a rozmařilé letouny, uvážíme-li způsob jejich využití. Ruský multimiliardář si je ale dosud mohl dovolit provozovat. Zda tomu tak bude i nadále, je otázkou, létat s nimi ovšem rozumně nemůže už dnes.

Roman Abramovič je kontroverzní postavou stejně jako každý podnikatel, který své impérium začal stavět s pomocí divoce privatizovaných státních firem zemí východního bloku v 90. letech minulého století. Mezi takzvanými ruskými oligarchy si ale dlouho udržovat postavení seriózního byznysmena, který si drží Kreml dál od těla a dokáže úspěšně podnikat i v západním světě. Nakonec i po vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu nestál na straně své domoviny a i na počátku března se pokoušel vyjednat příměří. Také proto měl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žádat úřady, aby Abramoviče vypustily ze sankčních listů.

Americká zpravodajská služba se nicméně domnívá, že Abramovič slouží jako prostředník při finančních operací ruského prezidenta Vladimíra Putina. Britské úřady pak pro změnu zastávají názor, že oligarchovy firmy patří mezi hlavní dodavatele oceli, ze které jsou vyráběny tanky útočící na Ukrajině. Jaká je realita, neví zřejmě nikdo, Abramovič nicméně na sankčním seznamu zůstává.

Ve Velké Británii mu byl zmrazen veškerý jeho majetek, zároveň měl i zakázáno vycestovat. Z ostrovního království se ale dostal a dle posledních zpráv byl na sklonku března spatřen v Dubaji, kde vlastní nemovitosti. Spolu s ním se pak v této zemi má nacházet i jeho extrémní nový soukromý tryskáč zvaný New Bandit. Za tímto názvem se skrývá Boeing 787 Dreamliner, který Abramovič koupil loni v prosinci za přibližně 300 milionů dolarů (cca 6,9 mld. Kč).

Abramovič pochopitelně nezůstal u standardní konfigurace, místo toho utratil dalších 105 milionů dolarů (2,4 mld. Kč) za nejrůznější úpravy. Boeing tak nově zvládá usadit pouze 30 cestujících, o které se stará desetičlenná posádka a jejichž bezpečnost hlídá desetičlenné komando. Ovšem v daleko větším luxusu, než jaký je spojen s běžnými prvními třídami komerčních letadel. Je to neobvyklá konverze, z pouze 250 celkem vyrobených letadel jsou v soukromých rukou pouhé tři.

Dle letových záznamů přitom Abramovičův Dreamliner přistál v Dubaji 4. března, od té doby se však z letiště neodlepil. Nikoli proto, že by země přistoupila ke stejným sankcím jako Spojené státy či Evropa. Problémem však je, že americká vláda zakázala všem spřáteleným zemím, aby poskytovaly jakoukoliv podporu letadlům z Ruska či Běloruska. Tyto stroje tedy na mnoha místech nesmí ani natankovat, nelze na nich ani provádět nutnou údržbu. Letadlo tedy dolétalo, což se má týkat i předchozího superstroje Romana A., který sice prodával, ale podle všeho neprodal.

Letadlu jako takovému v Dubaji nic nehrozí, k čemu je majiteli dobré, když nemůže plnit svůj účel? A pokud se něco rychle nezmění, bude „Nový bandita“ jen podléhat zkáze. Pokud jej nelze legálně ani dotankovat, nevydá se s ním Abramovič ani do Ruska.


Roman Abramovič se svými obřími soukromými tryskáči dolétal, podobné má jen pár lidí na světě - 1 - Boeing 767-300ER Roman Abramovich 01Roman Abramovič se svými obřími soukromými tryskáči dolétal, podobné má jen pár lidí na světě - 2 - Boeing 767-300ER Roman Abramovich 02Roman Abramovič se svými obřími soukromými tryskáči dolétal, podobné má jen pár lidí na světě - 3 - Boeing 767-300ER Roman Abramovich 03Roman Abramovič se svými obřími soukromými tryskáči dolétal, podobné má jen pár lidí na světě - 4 - Boeing 767-300ER Roman Abramovich 04Roman Abramovič se svými obřími soukromými tryskáči dolétal, podobné má jen pár lidí na světě - 5 - Boeing 767-300ER Roman Abramovich 05Roman Abramovič se svými obřími soukromými tryskáči dolétal, podobné má jen pár lidí na světě - 6 - Boeing 767-300ER Roman Abramovich 06Roman Abramovič se svými obřími soukromými tryskáči dolétal, podobné má jen pár lidí na světě - 7 - Boeing 767-300ER Roman Abramovich 07Roman Abramovič se svými obřími soukromými tryskáči dolétal, podobné má jen pár lidí na světě - 8 - Boeing 767-300ER Roman Abramovich 08Roman Abramovič se svými obřími soukromými tryskáči dolétal, podobné má jen pár lidí na světě - 9 - Boeing 767-300ER Roman Abramovich 09Roman Abramovič se svými obřími soukromými tryskáči dolétal, podobné má jen pár lidí na světě - 10 - Boeing 767-300ER Roman Abramovich 10Roman Abramovič se svými obřími soukromými tryskáči dolétal, podobné má jen pár lidí na světě - 11 - Boeing 767-300ER Roman Abramovich 11Roman Abramovič se svými obřími soukromými tryskáči dolétal, podobné má jen pár lidí na světě - 12 - Boeing 767-300ER Roman Abramovich 12Roman Abramovič se svými obřími soukromými tryskáči dolétal, podobné má jen pár lidí na světě - 13 - Boeing 767-300ER Roman Abramovich 13Roman Abramovič se svými obřími soukromými tryskáči dolétal, podobné má jen pár lidí na světě - 14 - Boeing 767-300ER Roman Abramovich 14Roman Abramovič se svými obřími soukromými tryskáči dolétal, podobné má jen pár lidí na světě - 15 - Boeing 767-300ER Roman Abramovich 15Roman Abramovič se svými obřími soukromými tryskáči dolétal, podobné má jen pár lidí na světě - 16 - Boeing 767-300ER Roman Abramovich 16Roman Abramovič se svými obřími soukromými tryskáči dolétal, podobné má jen pár lidí na světě - 17 - Boeing 767-300ER Roman Abramovich 17Roman Abramovič se svými obřími soukromými tryskáči dolétal, podobné má jen pár lidí na světě - 18 - Boeing 767-300ER Roman Abramovich 18Roman Abramovič se svými obřími soukromými tryskáči dolétal, podobné má jen pár lidí na světě - 19 - Boeing 767-300ER Roman Abramovich 19Roman Abramovič se svými obřími soukromými tryskáči dolétal, podobné má jen pár lidí na světě - 20 - Boeing 767-300ER Roman Abramovich 20Roman Abramovič se svými obřími soukromými tryskáči dolétal, podobné má jen pár lidí na světě - 21 - Boeing 767-300ER Roman Abramovich 21
Boeing 787 Dreamliner vznikl dosud jen v 250 exemplářích, přičemž pouze tři byly překonvertovány na privátní využití. Ten Abramovičům ale dostal nucenou stopku, od začátku března tak zůstává uzemněn na dubajském letišti. Jak vypadá uvnitř, nevíme, toto je jeho předchozí Boeing 767 podobného ražení, který nabízela k prodeji společnost Global Jet. Foto: Global Jet Media & News Site

Zdroj: Reuters

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.