Američané vybrali nejlepší motory poslední dekády, je to perla za perlou

Stejně jako od auta i od motoru čeká každý něco trochu jiného. Pokud ale mají být zvoleny nejlepší agregáty bez ohledu na subjektivní preference, může jejich přehled vypadat takto.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Američané vybrali nejlepší motory poslední dekády, je to perla za perlou

18.1.2020 | Mirek Mazal

Američané vybrali nejlepší motory poslední dekády, je to perla za perlou

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Stejně jako od auta i od motoru čeká každý něco trochu jiného. Pokud ale mají být zvoleny nejlepší agregáty bez ohledu na subjektivní preference, může jejich přehled vypadat takto.

Čas je jen společenský konstrukt lidského bytí a jednu dobovou etapu jsme uzavřeli před pár týdny. Na Nový rok lidstvo vstoupilo do roku 2020 a byť třetí desetiletí začne techniky až za rok, mnozí rekapitulují, co zajímavého odehrálo v letech začínajících dvojkou, nulou a jedničkou.

Mezi takovými přehledy neurazí rekapitulace nejlepších motorů uplynulého desetiletí, kterou dali dohromady američtí kolegové z Jalopniku. Velikost pohonných jednotek během této éry sice postupně ustupovala ekologickým pravidlům a celému odvětví vládla unifikace, i tak se tato éra zapsala do historie množstvím výjimečných agregátů.

Desítková léta 21. století přinesla odstup od dominantních čtyřválců k malým tříválcům, někde dokonce i k dvouválcům, z dvanáctiválců se stal ohrožený druh. Atmosférické plnění hojně nahradilo zástupné přeplňování až čtyřmi turbodmychadly, aby laboratorní emise nepřekročily leckdy na vodě postavené limity. Některé ikonické strojovny nahradily modernější alternativy, které budou ovlivňovat vývoj motorismu v budoucnosti.

Nikdo neví, co řidičům přinesou zítřky, zato můžeme s jistotou probrat 17 nezapomenutelných jednotek opředených nejen mýty, ale i vzpomínkami. Pořadí soupisu není určující, důležité je neopomenout žádný artefakt nedávno zapitého období.

17. Infiniti 2,0 VC-T

V roce 2016 přišlo Infiniti s prvním motorem s variabilním kompresním poměrem. Dvoulitrový dieselový čtyřválec s přeplňováním byl nazván Variable Compression-Turbocharged (VC-T). Uvnitř válců se operativně mění poměr od 8:1 k hodnotě 14: . Méně známá vychytávka sloužila pod kapotou SUV QX50 a měla změnit vnímání efektivity výkonných motorů, už dnes se na ni ale trochu zapomíná.


Američané vybrali nejlepší motory poslední dekády, je to perla za perlou - 1 - Nejlepsi motory uplynule dekady foto 01

16. Ford 1,0 EcoBoost

Jedenáctinásobný motor roku se montuje do portfolia modelů od Fiesty až po užitkový Transit Connect. Problematické litrové ústrojí nadšence neoslovuje, jinak ale boduje. Mimo jiné tím, že nezabírá téměř žádné místo v motorovém prostoru a dokáže deaktivovat jeden ze tří válců.

Američané vybrali nejlepší motory poslední dekády, je to perla za perlou - 2 - Nejlepsi motory uplynule dekady foto 02

15. Mazda 2,0 SkyActiv-X

Revoluční „diesel na benzin“ od Mazdy je často označovaný jako „Svatý grál“ benzínových motorů, protože kombinuje způsoby fungování zážehových i vznětových jednotek. Křížení procesů slibuje úsporu paliva s mnohem nižšími emisemi a zatím se i na trhu setkává s velmi vřelým přijetím.

Američané vybrali nejlepší motory poslední dekády, je to perla za perlou - 3 - Nejlepsi motory uplynule dekady foto 03

14. Honda 2,0 i-VTEC

Zajímavým vozem minulých let je určitě i Honda Civic Type R kvůli přeplňovanému čtyřválci DOHC o objemu dvou litrů. Návykový i-VTEC s přímým vstřikem je sladěn s manuální převodovkou a vytváří tak jednu z nejlepších předokolek poslední doby.

Američané vybrali nejlepší motory poslední dekády, je to perla za perlou - 4 - Nejlepsi motory uplynule dekady foto 04

13. Bugatti 8,0 W16

Šestnáct válců uspořádaných do W s osmilitrovým objemem si samo říká o umístění mezi ikonickými motory. Těžko něco dodávat, snad jen, že nenasytný obr je doplněn navíc čtyřmi turbodmychadly nasávající snad i malé děti.

Američané vybrali nejlepší motory poslední dekády, je to perla za perlou - 5 - Nejlepsi motory uplynule dekady foto 05

12. Dodge 6,2 Hellcat

Monstrózní poměry pokračují vidlicovým osmiválcem o objemu 6,2 litru. Technika amerického Dodge je připravena sériově pálit stooktanový benzín výměnou za garantovaný výkon 626 kW (851 koní), což stačí Challengeru SRT Demon na titul nejrychleji akcelerujícího sériového auta planety.

Američané vybrali nejlepší motory poslední dekády, je to perla za perlou - 6 - Nejlepsi motory uplynule dekady foto 06

11. BMW 4,0 V8

Čtyřlitrový osmiválec S65 bije v posledním nepřeplňovaném BMW M3. Generace E90/E92/E93 byla odklonem od klasického šestiválcového uspořádání, nicméně zažitá tradice R6 vzala za své po prvním vytočení atmosférické techniky do rudého pole analogového otáčkoměru. Na svého času zatracovanou generaci M3 budeme jednoho dne vzpomínat se slzou v oku, pokud už se to tedy neděje dnes.

Američané vybrali nejlepší motory poslední dekády, je to perla za perlou - 7 - Nejlepsi motory uplynule dekady foto 07

10. Mercedes-Benz 6,0 V12

Předem nutno pochválit Mercedes za odolání downsizingu, jelikož M279 statečně přežívá v nabídce několika konfiguracích výjimečných modelů. Dvakrát přeplňovaný šestilitr poprvé rozbouřil ulice v roce 2012, skladbou od počátku připomíná starou školu. Nezvyklé je například použití tří ventilů na válec.

Američané vybrali nejlepší motory poslední dekády, je to perla za perlou - 8 - Nejlepsi motory uplynule dekady foto 08

9. Audi/Lamborghini 5,2 V10

Koncern VW umožňuje koupit přirozeně nasávaný desetiválec i 20 let od nového tisíciletí. Zázrak pod kapotou Audi R8 a Lamborghini Huracán si zaslouží zvláštní připomenutí. Lineární křivka výkonu se dnes už nenosí, i když je to hlavní přednost staromilského přístupu.

Američané vybrali nejlepší motory poslední dekády, je to perla za perlou - 9 - Nejlepsi motory uplynule dekady foto 09

8. Lamborghini 6,5 V12

Díky bohu za Lamborghini Aventador běsnící díky 6,5litrovému dvanáctiválci. Poslední mohykán starých časů v nejlepším režimu točí přes osm tisíc otáček a nepotřebuje žádná turba, kompresory, vypínání válců, rekuperaci brzdné energie a podobné moderní vymoženost.

Američané vybrali nejlepší motory poslední dekády, je to perla za perlou - 10 - Nejlepsi motory uplynule dekady foto 10

7. Ferrari 4,5 V8

Poslední atmosféra Ferrari byla namontována do modelu 458 Italia a jeho derivátů. Točivý osmiválec F136 F produkoval 419 kW (562 koní) při 9 000 ot./min., čímž se hlasitě loučil s dlouhou érou před nástupem turbodmychadel.

Američané vybrali nejlepší motory poslední dekády, je to perla za perlou - 11 - Nejlepsi motory uplynule dekady foto 11

6. Porsche 4,0 H6

V nedávné minulosti značky Porsche nejvíce rezonovalo sladění komponentů plochého šestiválce pod zadním víkem 911 GT3 RS 4,0 verze 997.2. Stará škola poctivého výkonu byla výsadou jen 600 vyrobených automobilů.

Američané vybrali nejlepší motory poslední dekády, je to perla za perlou - 12 - Nejlepsi motory uplynule dekady foto 12

5. Dodge/SRT 8,4 V10

Američané jsou vážně nezmaři, kterým ani v roce 2017 nikdo nebránil dodávat Vipery s přeplněným motorovým prostorem. Mezi přední kola se sotva vešel 8,4litrový zuřící desetiválec ukřižovaný karbonovou vzpěrou.

Američané vybrali nejlepší motory poslední dekády, je to perla za perlou - 13 - Nejlepsi motory uplynule dekady foto 13

4. McLaren 3,8 V8

Znovuzrozený McLaren vsadil na twin-turbo M838T v supersportovní verzi MP4-12C. Osvědčený agregát o suché hmotnosti 199 kilogramů dále funguje v modelových řadách 650S, 675LT, 570S, 600LT a P1.

Američané vybrali nejlepší motory poslední dekády, je to perla za perlou - 14 - Nejlepsi motory uplynule dekady foto 14

3. Mercedes-AMG 6,2 V8

Poslední nový motor ostrých Mercedesů bez turba byl zařazen do nabídky už v roce 2006. Od té doby ruční stavbu M156 prováděl vždy jeden pracovník, který měl na starosti srdce S63, E63, SL63, CLS63, C63, CL63, C63 Black Series nebo SLS AMG.

Američané vybrali nejlepší motory poslední dekády, je to perla za perlou - 15 - Nejlepsi motory uplynule dekady foto 15

2. Ford 5,2 V8 Voodoo

Atmosférický dar od samotných bohů motorů z hlavní fotky můžeme najít před kabinou Fordu Mustang Shelby GT350 a GT350R. Ručně skládaný osmiválec je bonusově spojován s šestistupňovou manuální převodovkou.

Američané vybrali nejlepší motory poslední dekády, je to perla za perlou - 16 - Nejlepsi motory uplynule dekady foto 16

1. Lexus 4,8 V10

Pohon 1LR-GUE futuristického Lexusu LFA dokáže při vytočení rozbíjet sklenice. Technici se soustředili na vypilovaní okamžitých reakci všech 560 koní (412 kW) a z japonského vidlicového desetiválce se skutečně stal jeden z nejlepších počinů minulé dekády.

Američané vybrali nejlepší motory poslední dekády, je to perla za perlou - 17 - Nejlepsi motory uplynule dekady foto 17

Zdroj: Jalopnik

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.