Ani zákazníci Ferrari o downsizing nestáli a dávají to jasně najevo. Ukážou záda i elektřině?

Ano, Ferrari jako taková se prodávají stále lépe, to ale není měřítko, kterým lze hodnotit míru uspokojivosti jeho aut. Tu odhalí až čas a ten ukazuje jen to, že ignorovat přání movité klientely a vycházet více vstříc tržním regulacím není ta pravá cesta.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ani zákazníci Ferrari o downsizing nestáli a dávají to jasně najevo. Ukážou záda i elektřině?

12.2.2022 | Petr Miler

Ani zákazníci Ferrari o downsizing nestáli a dávají to jasně najevo. Ukážou záda i elektřině?

/

Foto: Ferrari

Ano, Ferrari jako taková se prodávají stále lépe, to ale není měřítko, kterým lze hodnotit míru uspokojivosti jeho aut. Tu odhalí až čas a ten ukazuje jen to, že ignorovat přání movité klientely a vycházet více vstříc tržním regulacím není ta pravá cesta.

Není těžké akceptovat tvrzení, že trh neřeší vše a je třeba nastavit určitá pravidla mající za cíl zejména to, aby ti mocní a vychytralí neparazitovali na těch obyčejných a důvěřivých. Pokaždé je ale třeba hledat rozumnou míru, jinak se snadno může stát, že se z dobře zamýšleného řešení stane zdroj problémů. Podobná omezení se snadno mohou stát nástrojem legálního parazitování několika vyvolených na úkor všech okolo, kterým už nemá kdo pomoci - však všechno funguje podle nastavených pravidel.

Jak moc daleko tomuto stavu jsme v momentě, kdy se někdo tisíc kilometrů odsud snaží rozhodnout o tom, jakým konkrétním způsobem budeme moci topit ve svých domech nebo jaká auta bude možné prodávat za 10 let, posuďte sami. Výše zmíněné má ale přinejmenším ještě jeden obecný negativní dopad - že se ona pravidla stanou vymáhanými tak živelně a do takové absurdity, že začnou popírat svůj vlastní smysl.

Regulace automobilového průmyslu nás během dvou dekád postupně dovedly k tomu, že auta už nikdy nebudou taková, jaká byste je chtěli mít. Přání zákazníků byla zastřena milionem regulací, do kterých se výrobci aut musí vejít a stále více nabízí lidem něco, o co je nikdo nežádal. Nyní jsme na pomyslném vrcholu této éry, kdy se „ti nahoře” snaží dostat všechny do elektrických aut, o která kvůli jejich omezené ekonomické i ekologické efektivitě a problematické praktické využitelnosti stojí málokdo. Začalo to ale mnohem dřív a jedním z prvních masivních a též trhem nevyžádaných trendů byl tzv. downsizing.

Zmenšování objemu motorů i počtu jejich válců a nahrazování přirozeného plnění přeplňováním není něco, po čem by trh toužil, dobře to ale zapadlo do tlaku na snižování emisí CO2. Pointa je zde jediná - menší motor s menším počtem válců má méně pohyblivých částí, a tak se méně zaměstnává sebou samým. To má pozitivní efekt vždy, skutečně patrný je ale jen v jednom režimu - kdy využíváte minimum celkového potenciálu motoru, což je režim, ve kterém je testována jeho spotřeba (a ta je přímo úměrná emisím CO2). Ve skutečném světě downsizing často nefunguje, a tak z něj ani lidé nebývají nadšení. Přesto dnes prakticky žádný jiný motor než malé turbo do auta nekoupíte, třebaže toto spojení nabírá u různých modelů různých konkrétních podob.

Zvykli jsme si na to a je třeba ocenit techniky automobilek, že ať už jim kdokoli naházel pod nohy jakékoli klacky, vždy si s tím nějak poradili. Trvalo to, první generace motorů plnících normu Euro 5 byla příšerná a první novodobá turba často též, dnes je situace mnohem lepší. Ale bylo to celé k něčemu? To je jiná otázka a minimálně v jednom případě máme zcela jasnou, zamítavou odpověď.

Že se kdokoli pokouší regulovat segment aut prodávaných po milionech se ještě dá pochopit, protože pokud byste skutečně zefektivnili (jakkoli nevěříme, že toho jde od zeleného stolu dosáhnout) auta jako VW Golf byť o pár procent, bude to mít obrovský celkový dopad. Ale zejména EU s gustem reguluje vše. Nějaké pardony existují, každý ale musí ukazovat, že jde správným směrem, a tak ony regulace začal ovládat i vývoj aut, jako je Ferrari. A to je podle nás absurdita non plus ultra.

Ferrari za posledních 10 let prodalo v Evropě 32 tisíc aut a dnes už bývalý šéf značky nedávno právě při kritice kroků EU uvedl, že průměrný zákazník Ferrari najede ročně 3 tisíce km. Všechna nově prodaná Ferrari v Evropě za posledních 10 let tak loni ujela něco kolem 96 milionů km, což může znít jako obrovské číslo, je to ale plivnutí do Atlantiku. Volkswagen jako značka (tedy bez Škody, Audi, Seatu, Porsche...) za stejnou dobu prodal v Evropě skoro 15 milionů aut. Pokud by tedy každé z těchto aut loni ujelo 6,5 kilometru, překonají nájezd všech Ferrari. Tyhle vozy ale jezdí 6 km v průměru každých pár hodin, ne každý rok.

Je zkrátka úplně jedno, jaké emise CO2 budou generovat Ferrari, pro celkový výsledek neznamenají téměř nic, i kdyby neemitovala žádné. Ferrari přesto pod tlakem okolností šlo a své slavné, obdivované, vytoužené a logicky žádané atmosféricky plněné agregáty nahradilo turbomotory, které z 300 gramů CO2 na km udělaly něco jako 274, a to ke všemu na papíře. To je skutečně absurdní výsledek.

Samozřejmě, ani Ferrari by si nedovolilo nabídnout „objektivně méně”, a tak jeho nová turboauta byla silnější a rychlejší, „jen” pozbyla svého zvuku, části charakteru a podobných „podružností”. Automobilka jistě doufala, že se to přejde a zdánlivě to tak dopadá - však byznys jede dál, auta se prodávají dobře. Teď už je ale jasné, že ani její zákazníci o downsizing navzdory některým výhodám nestáli a nestojí.

Ukazuje to vývoj cen Ferrari 458 coby posledního atmosféricky plněného osmiválcového modelu dnes ve srovnání s obdobně starým a ojetým nástupcem 488 (byl to spíše velký facelift) s turbem. Starší a vizuálně ne až tak atraktivní Italia dnes stojí podstatně větší peníze, budeme-li se bavit o autech s podobnými nájezdy a podobným stářím.

Není to vtip, podívejte se sami na Mobile.de na vozy z posledních dvou let výroby 458 a prvních dvou let výroby 488. Podržíme-li se vozů s nájezdem okolo 30 tisíc km z posledních dvou resp. prvních dvou let výroby každého stroje, jsou nejlevnější kusy 458 Italia k mání od 199 999 Eur, tedy asi 4,88 milionu Kč. To 488 GTB začínají na 182 899 Eur, tedy asi 4,46 milionu Kč, skoro o 10 % levněji. A není to jedním autem, celá první stránka nabídek 488 s nájezdem do 30 tisíc km se drží pod cenou nejlevnější 458. Navíc nejdostupnější 458 je spíše tou levnou raritou (prý je nabízena v rámci „nekonečné zlaté hodiny”) - druhý nejlevnější vůz v nabídce přijde na 209 tisíc Eur, třetí na 219 tisíc Eur. Za méně než to dnes koupíte 25 novějších a méně jetých 488, to je obrovský rozdíl.

Je to krajně neobvyklé, běžně novější generace téhož modelu pošlou ten starší podstatně níže. A to se píše rok 2022, kdy je 488 GTB pořád aktuální jako dynamicky konkurenceschopný stroj. Jak to asi bude za 5, 10 či 15 let, kdy už o rychlost nepůjde, protože nejnovější Ferrari bude mít 2 000 koní?

I to ukazuje, že Ferrari mělo proti těmto regulacím bojovat a snažit se vyjít více vstříc svým zákazníkům, neargumentovat bezvýznamností „škrcení” jeho aut až poté, co je „uškrtilo” a nyní má kráčet směrem k elektrifikaci. A nejen Ferrari - to samé se týká naprosté většiny aut pro nadšence, jen hrstka šílenců si kupuje supersporty a jim podobné stroje na ježdění statisíců kilometrů.

Italové ale dělají pravý opak, vyházeli celý management odmítající vsadit vše na elektrifikaci a s novým vedením složeným z bývalých manažerů výrobce polovodičů kráčí zelené budoucnosti vstříc, zpátky ni krok. Pochybujeme, že následky budou za pár let hodnoceny jinak než následky downsizingu. Vždycky se najde dost bohatých lidí, kteří si koupí nové Ferrari, aby ukázali svou úroveň, čas ale ukáže skutečnou hodnotu. A velmi pochybujeme o tom, že by elektřině nastavil jiné zrcadlo než menším motorům s přeplňováním. Však čemu jsme pomohli tím, že jsme zbavili Ferrari mimo jiné líbivých zvuků? Přírodě jistě ně a lidským pocitům stěží, alespoň ne těm našim. I podle vývoje cen na trhu ojetin je to čistá ztráta a úplná hloupost.


Ani zákazníci Ferrari o downsizing nestáli a dávají to jasně najevo. Ukážou záda i elektřině? - 1 - Ferrari 458 vs 488 ceny 2021 srovnani 01Ani zákazníci Ferrari o downsizing nestáli a dávají to jasně najevo. Ukážou záda i elektřině? - 2 - Ferrari 458 vs 488 ceny 2021 srovnani 02Ani zákazníci Ferrari o downsizing nestáli a dávají to jasně najevo. Ukážou záda i elektřině? - 3 - Ferrari 458 vs 488 ceny 2021 srovnani 03
Starší Ferrari 458 s motorem 4,5 V8 je dnes na trhu ojetin podstatně vyhledávanějším a dražším vozem... Foto: Ferrari

Ani zákazníci Ferrari o downsizing nestáli a dávají to jasně najevo. Ukážou záda i elektřině? - 4 - Ferrari 458 vs 488 ceny 2021 srovnani 04Ani zákazníci Ferrari o downsizing nestáli a dávají to jasně najevo. Ukážou záda i elektřině? - 5 - Ferrari 458 vs 488 ceny 2021 srovnani 05Ani zákazníci Ferrari o downsizing nestáli a dávají to jasně najevo. Ukážou záda i elektřině? - 6 - Ferrari 458 vs 488 ceny 2021 srovnani 06
...než novější 488 s motorem 3,9 V8. Protože to první nemá turbo a to druhé ano. Foto: Ferrari

Zdroj dat: Mobile.de

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.