Apple odpískal projekt vlastního auta, najatí technici se rozprchli

Zdroje z firmy hovoří o neuvěřitelném selhání vedení, které se nebylo s to domluvit prakticky na ničem. Vlastní auto Applu tak definitivně nebude.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Apple odpískal projekt vlastního auta, najatí technici se rozprchli

19.10.2016 | Petr Prokopec | 9 příspěvků

Apple odpískal projekt vlastního auta, najatí technici se rozprchli

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zdroje z firmy hovoří o neuvěřitelném selhání vedení, které se nebylo s to domluvit prakticky na ničem. Vlastní auto Applu tak definitivně nebude.

O prvním automobilu s logem nakouslého jablka se mluví již hezky dlouho. Zpočátku jsme jej s nadsázkou titulovali jako iCar, posléze však vyšlo najevo, že oficiálně jde o Project Titan. Nejhodnotnější firma světa přitom s jeho pomocí hodlala nadělat nemalé vrásky zavedeným automobilkám. Nicméně i přes veškeré své zkušenosti a finance si zřejmě ukousla o trochu větší sousto, než by dokázala pozřít. Podle aktuálních informací je totiž celý projekt v troskách a spekulace o možném převzetí McLarenu se tak zdají být opravdu jen spekulacemi.

Že věci nejdou kýženým směrem, jsme uvedli již v září, kdy se měl Apple propustit stovky lidí souvisejících právě s Projectem Titan. Nyní jsou tyto informace zmiňovány nanovo, navíc s bližšími podrobnostmi. V týmu, kdysi čítajícím zhruba tisíc lidí, totiž aktuálně zůstává již jen několik inženýrů, zbytek byl propuštěn, odešel na vlastní žádost či se začal věnovat jiným záležitostem. Namísto celého automobilu se totiž Apple chce nově zaměřit pouze na vývoj některých technologií, zejména pak autonomního řízení.

Tato varianta společnosti dává jistou flexibilitu rozhodnout se, kam se vydá v příštích letech. Hotový autopilot totiž Apple může nabídnout buď ostatním výrobcům, nebo jej jednoduše zasadí do své prvotiny, pokud se nakonec opravdu rozhodne jí vyrobit. Zmiňované zbytky kdysi početného týmu přitom mají čas do konce příštího roku přijít s technologií, jenž ohromí svět. A až poté prý nakouslé jablko oznámí, co bude dál.

Jelikož jde o informace interního charakteru, není překvapivé, že je mluvčí společnosti Tom Neumayr odmítl komentovat. Nicméně jistou logiku daný zvrat dává, zvláště kvůli rozdílům v ziskových maržích - společnosti jako Apple se pohybují v řádech desítek procent, zatímco automobilky v jednotkách. Apple by tak musel investovat obrovské peníze s nejasnými vyhlídkami, a tak zřejmě jen sám zjistil to, co už kdysi zmiňovali Bob Lutz.

Podobnou lekci absolvoval již Google, jehož projekt taktéž provází odchod klíčových lidí a průtahy. I proto ostatně firma spadající pod Alphabet Inc. uvedla, že hledá partnery, s nimiž prorazí. Snahy této společnosti, stejně jako Applu, jsou přitom pochopitelné, neboť dle analytiků bude mít automobilový sektor do roku 2030 hodnotu 6,7 trilionu dolarů (cca 164,64 trilionů korun). I malý relativní zisk tak může absolutně hodit velký balík.

Apple měl přitom do hry zasáhnout na počátku nové dekády, přičemž svět aut hodlal změnit stejným způsobem, jako se to mezi mobily povedlo iPhonu v roce 2007. Nicméně firma evidentně neměla pevně stanovenou koncepci, načež kupříkladu některé plány počítaly s vozem, který sice dostane autopilot, ale také volant či pedály. Vzápětí se však začalo mluvit o odstranění obou klasických prvků.

„Bylo to neuvěřitelné selhání vedení,“ uvedl jeden z lidí obeznámených s celou záležitostí. Nešlo totiž pouze o autonomní řízení, manažeři se prý měli hádat o každou maličkost. Stávající krach celého projektu byl tedy vlastně neodvratný. Uvidíme tedy na konci příštího roku, jakým směrem se Apple nakonec vydá a zda vůbec vyrukuje alespoň s oním autopilotem.


Apple odpískal projekt vlastního auta, najatí technici se rozprchli - 1 - iMove concept 02Apple odpískal projekt vlastního auta, najatí technici se rozprchli - 2 - iMove concept 01Apple odpískal projekt vlastního auta, najatí technici se rozprchli - 3 - iMove concept 03Apple odpískal projekt vlastního auta, najatí technici se rozprchli - 4 - iMove concept 04Apple odpískal projekt vlastního auta, najatí technici se rozprchli - 5 - iMove concept 05Apple odpískal projekt vlastního auta, najatí technici se rozprchli - 6 - iMove concept 06Apple odpískal projekt vlastního auta, najatí technici se rozprchli - 7 - iMove concept 07Apple odpískal projekt vlastního auta, najatí technici se rozprchli - 8 - iMove concept 08Apple odpískal projekt vlastního auta, najatí technici se rozprchli - 9 - iMove concept 09Apple odpískal projekt vlastního auta, najatí technici se rozprchli - 10 - iMove concept 10Apple odpískal projekt vlastního auta, najatí technici se rozprchli - 11 - iMove concept 11Apple odpískal projekt vlastního auta, najatí technici se rozprchli - 12 - iMove concept 12Apple odpískal projekt vlastního auta, najatí technici se rozprchli - 13 - iMove concept 13Apple odpískal projekt vlastního auta, najatí technici se rozprchli - 14 - iMove concept 14Apple odpískal projekt vlastního auta, najatí technici se rozprchli - 15 - iMove concept 15
Projekt vůbec prvního automobilu Applu, který jsme si zatím mohli prohlédnout jen na neoficiálních ilustracích, je aktuálně v troskách

Zdroj: Bloomberg

Petr Prokopec

Diskuze 9 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše