Audi, BMW a Mercedes koupily digitální mapy Here od Nokie, za 76 miliard Kč

Německý trojlístek slibuje nezávislost firmy a digitální mapy pro každého. Cenu původně požadovanou Nokií přitom „stáhl“ o 32 miliard korun.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Audi, BMW a Mercedes koupily digitální mapy Here od Nokie, za 76 miliard Kč

3.8.2015 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Audi, BMW a Mercedes koupily digitální mapy Here od Nokie, za 76 miliard Kč

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Německý trojlístek slibuje nezávislost firmy a digitální mapy pro každého. Cenu původně požadovanou Nokií přitom „stáhl“ o 32 miliard korun.

Navigace mnohých aut spadajících do originálního příslušenství byly ještě donedávna doslova k smíchu. Příkladem za všechny byl v tomto případě Aston Martin, tedy značka, která své vozy neprodává zrovna za hubičku. Nicméně přesto jste se dočkali palubního systému, jenž se mohl jít zahrabat již v porovnání s nejlevnějšími mobilními telefony, o těch dražších ani nemluvě. Je přitom dlužno dodat, že stejný systém používalo i kdysi sesterské Volvo, obě automobilky jsou však již naštěstí někde jinde.

Do navigačních systémů ale samozřejmě investují nemalou měrou snad všechny značky světa, přičemž aktuálně opravdu velmi razantní krok udělalo Audi, BMW a Mercedes. Tato trojice německých značek poněkud překvapivě vytvořila konsorcium, které od finské společnosti Nokia odkoupilo odnož Here, která se zabývá digitálními mapami. Každé značce přitom připadl zcela stejný podíl, Here však má i nadále zůstat nezávislou firmou, která se bude soustředit jen na svůj mapový byznys.

Ačkoliv Nokia původně požadovala za svou odnož zhruba 4 miliardy Eur (cca 108,2 mld. Kč), divize Here byla nakonec prodána za 2,5 miliardy Eur (67,6 miliardy korun). Mimo to pak konsorcium přebírá ještě závazky společnosti ve výši 300 milionů Eur (8,1 mld. Kč). Veškeré transakce a dohody by přitom měly být uzavřeny v prvním čtvrtletí příštího roku, momentálně se totiž ještě čeká na posvěcení antimonopolního úřadu.

Vydání příslušného povolení je ale nejspíše jen formalitou, neboť konsorcium prohlašuje, že nebude jakkoliv zasahovat do rozhodnutí managementu firmy Here. Z toho důvodu mají být digitální mapy dostupné jakýmkoliv zákazníkům, tedy i konkurenčním značkám. To ostatně potvrzuje šéf koncernu Daimler Dr. Dieter Zetsche, podle kterého má být koupí „zaručena nezávislost této centrální služby pro všechny značky, dodavatele i zákazníky“.

Nakolik se tyto řeči vyplní, to je otázkou. Přičemž by nebylo až tak nelogické a překvapivé, kdyby konsorcium ostatním nabízelo o trochu horší platformu, než jakou by užívalo ve svých vozech samo. To jsme ale již na poli spekulací, které urychleně opustíme a jen dodáme, že Here dosáhla za první pololetí letošního roku provozního zisku 46 mil. Eur (1,2 mld. Kč) při tržbách 552 milionů Eur (14,9 miliardy korun).


Audi, BMW a Mercedes koupily digitální mapy Here od Nokie, za 76 miliard Kč - 1 - Nokia HERE 01Audi, BMW a Mercedes koupily digitální mapy Here od Nokie, za 76 miliard Kč - 2 - Nokia HERE 02Audi, BMW a Mercedes koupily digitální mapy Here od Nokie, za 76 miliard Kč - 3 - Nokia HERE 03Audi, BMW a Mercedes koupily digitální mapy Here od Nokie, za 76 miliard Kč - 4 - Nokia HERE 04Audi, BMW a Mercedes koupily digitální mapy Here od Nokie, za 76 miliard Kč - 5 - Nokia HERE 05
S koupí digitálních map HERE se ve vozech Audi, BMW a Mercedesu konečně dočkáme odpovídající prémiové navigace

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.