Automobilky neví, co s novými auty, statisíce jich skladují, kde se dá

I když se v dubnu prodalo o něco více aut, než se očekávalo, pořád jde o ohromný propad oproti normálu. Zejména v USA tak zůstává spousta nových vozů bez majitele a automobilky je skladují na parkovištích u stadionů či obchodních center.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Automobilky neví, co s novými auty, statisíce jich skladují, kde se dá

23.5.2020 | Petr Prokopec

Automobilky neví, co s novými auty, statisíce jich skladují, kde se dá

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

I když se v dubnu prodalo o něco více aut, než se očekávalo, pořád jde o ohromný propad oproti normálu. Zejména v USA tak zůstává spousta nových vozů bez majitele a automobilky je skladují na parkovištích u stadionů či obchodních center.

Před několika málo dny jsme si mohli posvítit na evropské prodeje nových aut. Ty poslal koronavirus opravdu nízko, i proto, že v mnoha zemích byly zavřené a showroomy a lidé prakticky nemohli opouštět své domovy. Experti nyní naznačují, že na někdejší úroveň se starý kontinent již nedostane, a to samé věští také Spojeným státům, jakkoliv zámořská situace je odlišná. Ač totiž země eviduje největší počet obětí a o práci zde přišly miliony lidí, ekonomická nejistota není až tak velká. A proto se aut v dubnu nakupovalo více, než se předpokládalo.

Původně experti naznačovali, že čtvrtý letošní měsíc se prodá jen něco okolo 620 tisíc aut, registrace však nakonec narostly na 707 800 vozů. Prozatím jde pouze o odhad, který bude upřesněn až na počátku července, neboť řada automobilek v zámoří začala své prodejní výsledky reportovat pouze čtvrtletně. Pokud se oněch 700 tisíc aut stane realitou, znamená to, že meziročně došlo k poklesu o 46,6 procenta.

To je pořád obrovský propad, který představuje nemalý logistický problém, neboť aut bylo ještě před uzavřením továren vyrobilo tolik, jako by žádná pandemie nastat neměla. Zejména pro americký trh, kde se nakupují hlavně auta na skladě, nikoli na objednávku, tak automobilky vyrobily stovky tisíc vozů, které nikdo nekoupil. A rázem je nemají kde skladovat, na takové kvantum běžně dostupné plochy nestačí.

Protože se ale aktuálně nekonají žádné sportovní akce, došlo na jiné než původně plánované využití velkých parkovišť stadionů. Díky listu Los Angeles Times se přitom můžeme podívat, jak nyní taková dočasná skladiště vypadají. Jedno se přitom nachází u Dodger Stadium, druhé v Santa Anita Park a třetí v Angel Stadium v Anaheimu. Toyota pak využívá ještě přístav v Long Beach, ovšem jeho kapacita již přestala být dostačující. Proto si japonská automobilka pronajala i některá kalifornská sportovní hřiště, která taktéž proměňuje v obrovská skladiště.

Lze se pak jen ptát, kdy se věci obrátí k lepšímu, na to ale dnes nicméně nikdo nedokáže dát jasnou odpověď. Stačí si totiž uvědomit, že takový Ford musel po několika dnech opět dočasně uzavřít dvě ze svých amerických továren, neboť se do nich vrátila nákaza. Oba podniky pak sice již znovu jedou, ovšem stálá přítomnost koronaviru začíná lidi stále více znervózňovat. Se skladováním statisíců nepotřebných aut se tak mohou automobilky potýkat ještě dlouho, ostatně některé evropské země na tom nejsou jinak.


Automobilky neví, co s novými auty, statisíce jich skladují, kde se dá - 1 - Prodeje USA 04-2020 01Automobilky neví, co s novými auty, statisíce jich skladují, kde se dá - 2 - Prodeje USA 04-2020 02Automobilky neví, co s novými auty, statisíce jich skladují, kde se dá - 3 - Prodeje USA 04-2020 03
Ve Státech jsou nové a neprodané vozy skladovány na Dodger Stadium...

Automobilky neví, co s novými auty, statisíce jich skladují, kde se dá - 4 - Prodeje USA 04-2020 04Automobilky neví, co s novými auty, statisíce jich skladují, kde se dá - 5 - Prodeje USA 04-2020 05
...v Santa Anita Park...

Automobilky neví, co s novými auty, statisíce jich skladují, kde se dá - 6 - Prodeje USA 04-2020 06Automobilky neví, co s novými auty, statisíce jich skladují, kde se dá - 7 - Prodeje USA 04-2020 07
...v Angel Stadium...

Automobilky neví, co s novými auty, statisíce jich skladují, kde se dá - 8 - Prodeje USA 04-2020 08Automobilky neví, co s novými auty, statisíce jich skladují, kde se dá - 9 - Prodeje USA 04-2020 09
...či na Long Beach. Statisíce již vyrobených aut v USA čeká na své majitele

Zdroj: Los Angeles Times

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše