Teď je vážně k mání Ford GT, který si kdysi koupil Jeremy Clarkson. Dvakrát

Když se v prodeji objeví modré GT, hned se každý ptá, jestli je to to Clarksonovo. Tohle je vážně ono a má skutečně pozoruhodnou historii.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Teď je vážně k mání Ford GT, který si kdysi koupil Jeremy Clarkson. Dvakrát

18.8.2017 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Teď je vážně k mání Ford GT, který si kdysi koupil Jeremy Clarkson. Dvakrát

/

Když se v prodeji objeví modré GT, hned se každý ptá, jestli je to to Clarksonovo. Tohle je vážně ono a má skutečně pozoruhodnou historii.

Současná generace Fordu GT je nejrychlejším silničním vozem, jaký kdy modrý ovál vyrobil. Supersportovní kupé se umí rozjet až na 348 km/h, a to navzdory pouze šestiválcovému motoru pod kapotou. Je ovšem nutné dodat, že tuto rychlost bude moci okusit jen pár tisíc vyvolených, neboť Ford dělá s produkcí obdobné cavyky jako Ferrari. Při výběru zákazníků upřednostňuje spíše celebrity než samotné fanoušky značky.

I z toho důvodu patří dnes mezi nadmíru vyhledávané vozy předchozí generace Fordu GT, jež se vyráběla v letech 2005 a 2006. Během této doby automobilka smontovala 4 038 exemplářů, což je daleko větší množství, než jaké bude puštěno do oběhu nyní. Navíc pohon vozu dostal na starosti osmiválec. Konkrétně pak 5,4litrová jednotka Ford Modular dopovaná kompresorem. Agregát posílal na zadní kola 558 koní a 678 Nm a auto s ním sprintovalo na stovku za 3,9 sekundy. Maximálně jelo 330 km/h také stále ke špičkovým hodnotám.

Majitelem prvního z pouhých 27 exemplářů, jež evropská divize Fordu oficiálně dodala zákazníkům ve Velké Británii, se stal Jeremy Clarkson. Nebyla to ale žádná láska na první pohled, třebaže se tak z jeho výletu napříč jižní Francií v třetím dílu sedmé série Top Gearu mohlo zdát, Clarksonovo vlastnictví tohoto vozu bylo dost svérázné.

Slavný moderátor vůz nejprve koupil, krátce na to jej ale Fordu za plnou částku znovu vrátil. Důvodem byla kvalita či spíše nekvalita vozu, na kterou si Clarkson nejednou stěžoval i před kamerami. S Fordem GT zvládl zprvu dojet pouze do studia BBC, než mu vypověděl službu imobilizér, pročež vůz nebyl možné nastartovat. Modrý ovál sice zvládl opravdu během pár hodin, nicméně za dva dny Jezza kontaktoval značku znovu - tentokrát kvůli tomu, že se zničehonic začal v noci zapínat alarm. To A te nesetkalo s pochopením u Clarksonovy ženy.

Jelikož kromě toho začali Jezzu nahánět pracovníci hlídací agentury s tím, že jeho vůz někdo ukradl, ačkoliv moderátor právě seděl v něm, došlo nakonec na jediný logický krok - tedy vrácením Fordu. Protože GT ale byl Clarksonovým vysněným vozem, tentýž vůz si později od automobilky po odstranění všech problémů koupil znovu. Až později jej prodal druhému majiteli, který jej pak do letoška - i on jej ale nyní prodává. A je to na rozdíl od nedávných zkazek o americkém GT se 100 km na tachometru skutečně jeho vůz.

Pokud přitom máte zájem, musíte si připravit 265 000 GBP (cca 7,57 milionu korun). To je méně než u nového GT, nicméně stále je to hodně peněz. Vůz má najeto 24 090 mil (38 761 km), přičemž poprvé byl zaregistrován v roce 2005. Clarkson jej ponechal ve zcela standardním stavu, nový majitel nechal namontovat stavitelný podvozek KW Variant 3 a sportovní výfuk Accufab.

Jinak vůz vypadá tak, jak jsme jej viděli na obrazovkách. Stále má modrý lak Midnight Blue doplněný bílými pruhy, standardní litá kola BBS a černě zbarvené třmeny kotoučových brzd. Uvnitř je možné počítat s černým koženým čalouněním nebo multimediálním systémem Alpine, jehož součástí je i navigace.

Tím nám informace o voze končí, pročež jen dodáme, že na rozdíl od současného Fordu GT, který je osazen pouze automatickou převodovkou, předchozí generace disponovala šestistupňovým manuálem. Pokud tedy veškéré výše popsané nesnáze jsou minulostí, měla by vás čekat jen a pouze zábava za volantem...


Teď je vážně k mání Ford GT, který si kdysi koupil Jeremy Clarkson. Dvakrát - 1 - Ford GT 2005 ex Jeremy Clarkson 01Teď je vážně k mání Ford GT, který si kdysi koupil Jeremy Clarkson. Dvakrát - 2 - Ford GT 2005 ex Jeremy Clarkson 02Teď je vážně k mání Ford GT, který si kdysi koupil Jeremy Clarkson. Dvakrát - 3 - Ford GT 2005 ex Jeremy Clarkson 03Teď je vážně k mání Ford GT, který si kdysi koupil Jeremy Clarkson. Dvakrát - 4 - Ford GT 2005 ex Jeremy Clarkson 04Teď je vážně k mání Ford GT, který si kdysi koupil Jeremy Clarkson. Dvakrát - 5 - Ford GT 2005 ex Jeremy Clarkson 05Teď je vážně k mání Ford GT, který si kdysi koupil Jeremy Clarkson. Dvakrát - 6 - Ford GT 2005 ex Jeremy Clarkson 06Teď je vážně k mání Ford GT, který si kdysi koupil Jeremy Clarkson. Dvakrát - 7 - Ford GT 2005 ex Jeremy Clarkson 07Teď je vážně k mání Ford GT, který si kdysi koupil Jeremy Clarkson. Dvakrát - 8 - Ford GT 2005 ex Jeremy Clarkson 08Teď je vážně k mání Ford GT, který si kdysi koupil Jeremy Clarkson. Dvakrát - 9 - Ford GT 2005 ex Jeremy Clarkson 09Teď je vážně k mání Ford GT, který si kdysi koupil Jeremy Clarkson. Dvakrát - 10 - Ford GT 2005 ex Jeremy Clarkson 10Teď je vážně k mání Ford GT, který si kdysi koupil Jeremy Clarkson. Dvakrát - 11 - Ford GT 2005 ex Jeremy Clarkson 11
Tento Ford GT kdysi skutečně vlastnil Jeremy Clarkson. Nyní může být osmiválcový supersport váš, a to za 7,57 milionu korun

Teď je vážně k mání Ford GT, který si kdysi koupil Jeremy Clarkson. Dvakrát - 12 - Ford GT 2005 Jeremy Clarkson prodej PerexTeď je vážně k mání Ford GT, který si kdysi koupil Jeremy Clarkson. Dvakrát - 13 - Ford GT 2005 ex Jeremy Clarkson 14Teď je vážně k mání Ford GT, který si kdysi koupil Jeremy Clarkson. Dvakrát - 14 - Ford GT 2005 ex Jeremy Clarkson 12
Problémy, jimiž vůz trpěl a jenž vám Jezza sám popíše v níže přiloženém videu, jsou snad nyní již definitivně minulostí

Zdroj: GT101

Petr Prokopec

Diskuze 3 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše