Belgie zavedla tak přísná omezení vjezdu do měst, že do nich nemůže ani část aut policie

Belgičané jsou snahami o snižování emisí ve městech posedlí do takové míry, že ani nepřemýšlí, na koho také ve výsledku dopadnou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Belgie zavedla tak přísná omezení vjezdu do měst, že do nich nemůže ani část aut policie

12.1.2020 | Petr Miler

Belgie zavedla tak přísná omezení vjezdu do měst, že do nich nemůže ani část aut policie

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Belgičané jsou snahami o snižování emisí ve městech posedlí do takové míry, že ani nepřemýšlí, na koho také ve výsledku dopadnou.

Belgie a její metropole Brusel se za poslední roky staly skoro synonymy Evropské unie. V tomto kontextu tak snad ani nepřekvapí, že se právě tato místa snaží být evropštější než celá EU a proti emisím všeho druhu bojuje i prostředky, které na celoevropské úrovni neplatí. Proč ne, je to to volba Belgičanů a nám by do ni nemuselo nic být, kdyby ovšem zavádění nových omezení neprobíhalo tak nepromyšleným způsobem, že zasahuje i samotný státní aparát.

Přesně k této tragikomické situaci došlo letos, neboť od 1. ledna 2020 začal v Bruselu, Antverpách a Gentu platit zákaz vjezdu aut, která neplní emisní normu alespoň Euro 4. To může v tak vyspělé zemi znít jako nicotné omezení, však dnes už jsme na pokraji příchodu Euro 7, jenže Euro 4 platí až od roku 2006 a všechny starší vozy mají utrum.

Auta z roku 2005, to není žádný automobilový dávnověk. Představte si vozy jako BMW 3 E46, Škodu Octavia II nebo Volkswagen Passat B6, to jsou mezi obyčejnými lidmi stále žádané bazarové automobily. Do zmíněných belgických měst už se nepodívají a státní aparát to jistě neoplakává, bizarní ale je, že z tamního provozu omezení vyřadilo i část policejních vozů.

Ani u policie není o auta zmíněného stáří nouze, a tak omezení tuto instituci zasáhlo poměrně značně. Policejní mluvčí odmítla říci, o jaký počet vozů se přesně jedná, hovoří však o tisících aut z celé flotily. To není málo a pokud si říkáte, že zrovna u služebních aut policie snad o emise jít nemusí, mýlíte se. Výjimky nepřipadají v úvahu a policie nyní pracuje na tom, aby starší vozy převelela do venkovských oblastí a do měst stáhla ty novější. Na tak rozsáhlou modernizaci nemá peníze.

Trochu váháme, zda se smát a nebo brečet, ale svým způsobem je to dobře. Aspoň stát jednou vidí, jak podobná omezení zasahují do životů běžných lidí a do jak obtížné řešitelných situací je někdy staví. Auta plnící normu Euro 3 nejsou žádné kouřící vehikly z dávnověku a omezovat je v roce 2020 nám přijde být poněkud unáhlené.


Belgie zavedla tak přísná omezení vjezdu do měst, že do nich nemůže ani část aut policie - 1 - Skoda Octavia RS KITT policie Belgie nove dalsi 01Belgie zavedla tak přísná omezení vjezdu do měst, že do nich nemůže ani část aut policie - 2 - Skoda Octavia RS KITT policie Belgie nove 00Belgie zavedla tak přísná omezení vjezdu do měst, že do nich nemůže ani část aut policie - 3 - Skoda Octavia RS KITT policie Belgie nove 01Belgie zavedla tak přísná omezení vjezdu do měst, že do nich nemůže ani část aut policie - 4 - Skoda Octavia RS KITT policie Belgie nove 02Belgie zavedla tak přísná omezení vjezdu do měst, že do nich nemůže ani část aut policie - 5 - Skoda Octavia RS KITT policie Belgie nove dalsi 02Belgie zavedla tak přísná omezení vjezdu do měst, že do nich nemůže ani část aut policie - 6 - Skoda Octavia RS KITT policie Belgie nove 03Belgie zavedla tak přísná omezení vjezdu do měst, že do nich nemůže ani část aut policie - 7 - Skoda Octavia RS KITT policie Belgie nove 04Belgie zavedla tak přísná omezení vjezdu do měst, že do nich nemůže ani část aut policie - 8 - Skoda Octavia RS KITT policie Belgie nove 05Belgie zavedla tak přísná omezení vjezdu do měst, že do nich nemůže ani část aut policie - 9 - Skoda Octavia RS KITT policie Belgie nove 06Belgie zavedla tak přísná omezení vjezdu do měst, že do nich nemůže ani část aut policie - 10 - Skoda Octavia RS KITT policie Belgie nove 07Belgie zavedla tak přísná omezení vjezdu do měst, že do nich nemůže ani část aut policie - 11 - Skoda Octavia RS KITT policie Belgie nove 08Belgie zavedla tak přísná omezení vjezdu do měst, že do nich nemůže ani část aut policie - 12 - Skoda Octavia RS KITT policie Belgie nove 09Belgie zavedla tak přísná omezení vjezdu do měst, že do nich nemůže ani část aut policie - 13 - Skoda Octavia RS KITT policie Belgie nove 10Belgie zavedla tak přísná omezení vjezdu do měst, že do nich nemůže ani část aut policie - 14 - Skoda Octavia RS KITT policie Belgie nove 11Belgie zavedla tak přísná omezení vjezdu do měst, že do nich nemůže ani část aut policie - 15 - Skoda Octavia RS KITT policie Belgie nove 12
Nejslavnějším belgickým policejním autem se u nás stala Octavia III v provedení „KITT”, ta novým omezením jistě unikla, řada jiných policejních vozů nikoli

Zdroje: Reuters, Archiv Autoforum

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.