Bernie Ecclestone přestál úplatkářskou aféru, příznačně se z ní vykoupil

Zatímco příjemce úplatku stráví ve vězení osm a půl roku, šéf Formule 1 odešel s takřka čistým štítem. Bude ho to ale stát dvě miliardy korun.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Bernie Ecclestone přestál úplatkářskou aféru, příznačně se z ní vykoupil

9.8.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Bernie Ecclestone přestál úplatkářskou aféru, příznačně se z ní vykoupil

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zatímco příjemce úplatku stráví ve vězení osm a půl roku, šéf Formule 1 odešel s takřka čistým štítem. Bude ho to ale stát dvě miliardy korun.

O Berniem Ecclestoneovi jsme naposledy hovořili v souvislosti s jeho možným převzetím okruhu Nürburgringu. K tomu nakonec nedošlo, v Německu se ovšem „kápo” Formule 1 v posledních měsících „zabydlel“. U mnichovského soudu totiž musel vysvětlit úplatkářskou aféru, která se váže k roku 2006. Tehdy „malý velký muž“ údajně uplatil Gerharda Gribkowskyho, někdejšího vrchního manažera německé banky BayernLB, aby upravil finanční zprávy takovým způsobem, že značný podíl akcií F1 připadne investičnímu fondu CVC. S tím byl Bernie jedna ruka, přičemž dle dohody měl zůstat v čele královské motoristické disciplíny.

Je samozřejmě otázkou, zda realita byla přesně taková, neboť Ecclestone sice před soudem tvrdil, že Gribkowskymu 27 milionů liber (cca 891 mil. Kč) zaplatil, o úplatek však v žádném případě nešlo. Místo toho se mělo jednat o „všimné“, které bývalý bankéř dostal za to, že již nadále nebude o šéfovi Formule 1 roznášet křivá obvinění o daňových nedoplatcích. Jelikož Gribkowsky peníze skutečně přijal, byl mu německým soudem vyměřen osmi a půl letý pobyt za mřížemi za přijetí úplatku, daňový únik a narušení důvěry klientů.

Pokud ovšem čekáte, že Bernie si oblékne proužkovaný oblek společně s ním, pak se nedočkáte. Místo toho Ecclestone využil možnosti uzavřít případ smírem s žalující stranou (v tomto případě státem), pochopitelně s posvěcením soudu. Ačkoliv se tedy nedočkal rozsudku „nevinen“ (stejně tak ovšem nelze počítat s potvrzením viny), od soudu mohl odejít bez klepet na rukou a čistým štítem. Stačilo zaplatit 100 milionů dolarů (dvě miliardy korun), což všemu dává pikantní korunu - Ecclestone v podstatě zaplatil za to, aby nebyl stíhán pro to, že někomu něco zaplatil...

Jakkoliv se jedná o nemalou sumičku, Bernie ji bude postrádat jen sotva. Jeho majetek je totiž odhadován na čtyři miliardy dolarů (80 mld. Kč), navíc jen díky takovému verdiktu může F1 dále řídit a dále vydělávat velké peníze. Lze se pochopitelně pozastavovat nad tím, že někdo má možnost se takto vykoupit, a to přesto, že daný zákon nelze aplikovat na vskutku závažné zločiny. Je ale třeba také vzít v potaz fakt, že Bernie nikde nic neukradl, ani nezneužil peněz daňových poplatníků. Místo toho jen sáhl do své kapsy a „šel štěstíčku naproti“ - pokud to někomu uškodilo, německý stát to byl jen stěží. A je třeba pořád dodávat, že to vše se stalo jen údajně, neboť jak jsme zmínili výše, vina prokázána nebyla.

Je ale třeba dodat, že daný výsledek lze přičíst jen na konto německých zákonů - ty ostatně již kritizovala tamní bývalá ministryně spravedlnosti Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, podle které jde o vrchol nestoudnosti a drzosti. Na druhou stranu je otázkou, jak moc by byl Německu platný Bernie za mřížemi a jak moc mu budou platné dvě miliardy, které půjdou z části na dobročinnost...


Bernie Ecclestone přestál úplatkářskou aféru, příznačně se z ní vykoupil - 1 - Bernie Ecclestone soud 01Bernie Ecclestone přestál úplatkářskou aféru, příznačně se z ní vykoupil - 2 - Bernie Ecclestone soud 02Bernie Ecclestone přestál úplatkářskou aféru, příznačně se z ní vykoupil - 3 - Bernie Ecclestone soud 03
Bernie Ecclestone opustil mnichovský soudní dvůr s úsměvem na rtech. Aby ne, když do vězení nemusí

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.