BMW M5 F10 s manuální převodovkou poprvé naživo

(foto, video) Někdy máte pocit, že se svět zbláznil. Třeba když jeho půlka hledí v roce 2012 na výkonné auto s „manuálem” jako na zjevení.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

BMW M5 F10 s manuální převodovkou poprvé naživo

19.8.2012 | Petr Miler | 2 příspěvky

BMW M5 F10 s manuální převodovkou poprvé naživo

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(foto, video) Někdy máte pocit, že se svět zbláznil. Třeba když jeho půlka hledí v roce 2012 na výkonné auto s „manuálem” jako na zjevení.

Když byste někomu před 10 lety, v dobách vrcholné slávy BMW M5 E39, řekli, že v roce 2012 budeme v Evropě s ústy plnými slin hledět na každý čerstvý materiál zpoza oceánu, jenž bude zachycovat novější M5 s manuální převodovkou, asi by okamžitě volal Bohnice. Zdálo se být tou dobou nemožné, že by za pouhých deset let mohlo z nabídky téměř všech světových automobilek vymizet něco jako mnohasetkoňový sedan s manuální převodovkou. Ale stalo se, v České republice se dnes oficiálně žádné takové auto nenabízí a výjimkou je snad jen Cadillac CTS-V, který se zde ale tak nějak prodává i neprodává.

Rozhodně přitom není pravdou, že by za oněch 10 let udělaly automatické převodovky takový pokrok, aby učinily manuální skříně zbytnými. Ano, stalo se mnohé a zvlášť u některých výrobců (BMW budiž příkladem), u některých se ale nestalo v podstatě nic, nebo byla vyvinuta jedna novější převodovka a tím to haslo. Třeba Lamborghini tehdy nabízelo prakticky stejně mizerný robotizovaný E-Gear jako dnes. Také není pravdou, že by z trhu zmizeli zákazníci, kteří po manuální převodovkách touží. O tom ostatně svědčí už fakt, že články jako tento dokola s velkou odezvou píšeme - příznivců přímého řazení je stále spousta, automobilky je ale zejména v Evropě prostě ignorují.

Patrně se tím zbavují rizik spojených se zárukami, může je motivovat i nižší normovaná spotřeba a tedy i emise CO2, za které se dnes platí tučné pokuty. Kdo ví, na každý pád automaty zákazníkům ve třídě výkonných aut nutí, ať je chtějí, nebo ne.

Za oceánem je ale situace jiná. Pochybujeme, že by tam bylo zásadně větší zastánců procento ručního řazení, jakkoli se tam na tento artikl hledí v segmentu výkonných aut trochu jinak než zde. Důvodem je jen více fungující trh, na kterém skutečně vládne zákazník. O tom svědčí třeba i poslední krok BMW, které jen v Americe oficiálně dovolilo dealerům trvale vypnout systém start/stop, když o něj nestojí. V Evropě se nic takového neděje, i když najít člověka, který by byl ze start/stopu nadšený, chce pěknou chvíli práce.

Stejně to pak skončilo i s manuální převodovkou třeba pro nové BMW M5. To si u nás můžete pořídit výlučně se sedmistupňovým automatem se dvěma spojkami. V našem testu jsme sice konstatovali, že není špatný, ale manuál to prostě není. Ten je pro nás ale zakázaným ovocem, jakkoli auta s ním se vyrábějí v úplně té samé továrně jako modely s automaty. Ale jen pro Američany, ke kterým se musejí vozit tisíce kilometrů - k nám je to pár set.

O tom víme už nějaký čas a dokonce jsme vám ukázali první a jedinou oficiální fotku prvního sériového kusu, dnes už jsou první kusy v rukou zákazníků a dealerů, a tak si můžeme zase trochu zaslintat. Tentokrát je to díky Jasonovi z M5Post.com, který pořídil přiložené fotky a video. Na tom můžete vidět, jak „rozhraní” manuální skříně vypadá, jak svítí, jak se pohybuje...

Jason k tomu říká, že za jízdy manuál nabízí bezprostřednější kontakt s motorem, díky kterému jsou ovšem intenzivněji cítit i nám dobře známé prodlevy turbodmychadel. Konstatuje, že řazení je krátké, jemné, čisté, spojka pak jde zlehka a není s ní příliš těžká práce ani v městském provozu. Jason dále dodává, jak příjemné je cítit v ruce vibrace motoru jako na motocyklu...

Jo, to bychom si také přáli zažít. Co takhle nabídnout M5 s manuální převodovkou i v Evropě, pánové a dámy od BMW? Pokud si ji v USA vybírá 20-30 procent zákazníků bavorského M a u Porsche 911 je to dokonce 40-50, nepochybujeme, že by se nějaký ten nepodstatný kus tržního koláče pro přímé řazení našel i zde...


BMW M5 F10 s manuální převodovkou poprvé naživo - 1 - BMW M5 F10 manual zive 01BMW M5 F10 s manuální převodovkou poprvé naživo - 2 - BMW M5 F10 manual zive 02BMW M5 F10 s manuální převodovkou poprvé naživo - 3 - BMW M5 F10 manual zive 03BMW M5 F10 s manuální převodovkou poprvé naživo - 4 - BMW M5 F10 manual zive 04BMW M5 F10 s manuální převodovkou poprvé naživo - 5 - BMW M5 F10 manual zive 05BMW M5 F10 s manuální převodovkou poprvé naživo - 6 - BMW M5 F10 manual zive 06
Kdo by byl donedávna řekl, že o tomhle pohledu budeme moci v Evropě v roce 2012 leda snít...

Zdroj: M5 Post

Petr Miler

Diskuze 2 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše