BMW neodolalo tlaku zákazníků, start/stop umožní trvale vypnout

S dnes už takřka nevyhnutelným systémem start/stop mají problém řidiči na celém světě. BMW dovolí jeho úplné vypnutí, ale jen v USA.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

BMW neodolalo tlaku zákazníků, start/stop umožní trvale vypnout

13.8.2012 | Petr Prokopec | 10 příspěvků

BMW neodolalo tlaku zákazníků, start/stop umožní trvale vypnout

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

S dnes už takřka nevyhnutelným systémem start/stop mají problém řidiči na celém světě. BMW dovolí jeho úplné vypnutí, ale jen v USA.

Náš vztah k systému start/stop je snad už dobře známý. Samotný systém vám vadit může a nemusí, bez ohledu na váš postoj k němu jste ale nuceni jej v autě strpět. V novém voze jej už pomalu nelze nemít, třebaže předem víte, že o něj nestojíte a když už jej dostanete, nedá se snad v žádném autě úplně vypnout. Můžete jej pouze při každém startu deaktivovat, po vypnutí zapalování si totéž můžete při dalším startu zopakovat.

V odporu proti tomuto řešení přitom nejsme zdaleka osamoceni. Start/stop nezřídka obsazuje vrcholné příčky v žebříčcích nepopulárních automobilových řešení, zřejmě nejjasnější zpráva o jeho neoblibě ale nyní přišla zpoza oceánu. Tam se povinnému samočinnému vypínání a zapínání motoru vzepřeli majitelé BMW řady 3 F30.

Američanům vadí právě fakt, že při každém nastartování musí neustále systém deaktivovat. A v servise nebo v prodejním oddělení jim dosud stejně jako u nás dosud nebylo pomoci. Také u nás si v dealerské síti můžete na tento nebo jiný povinný prvek (třeba agresivní upozornění na nezapnuté pásy) můžete stěžovat, dočkáte se ale leda prostého „ne”.

Ve Spojených státech se ale zákazníkům ne neříká, takové slovo dobrý obchodník nemá ve slovníku, a tak se opakované stížnosti klientů donesly až samotnému BMW. A to tlaku neodolalo a dovolilo dealerům přeprogramovat palubní systém nových trojek do stavu, kdy start/stop nebude dále zákazníky obtěžovat, pokud si to sami nebudou přát.

BMW to řeší aktivací takzvaného Last User Mode, která po opětovném nastartování motoru ponechá vůz ve stejném režimu, v jakém jej řidič zanechal při vypnutí. Tedy aktivovaném či deaktivovaném.

Co to znamená? Jedno jediné. Přísloví „zákazník má vždycky pravdu“ zůstává u BMW nadále posvátné, jen ne u nás. Náročný trh USA zkrátka Mnichovu nedovolí hrát zelenou kartu navzdory přání zákazníků, u nás vítězí jiné preference. Značka tím navazuje na předchozí podobná rozhodnutí, kdy třeba model BMW M5 vybavila manuální převodovkou pouze za velkou louží. A to znovu na základě četných přání zákazníků a navzdory statistikám, které dokazují větší oblibu automatů.

„Start/Stop-izace“ tímto krokem ovšem rozhodně nebude na ústupu. Samočinné vypínání motoru zůstává u BMW nadále prioritou, jak značka uvádí ve svém tiskovém prohlášení. Pokud však při představení každého, byť jen částečně nesmyslného systému dá na vůli lidu, pak bychom v lepší zítřky nemuseli jen doufat. Vykřičí si podobné ústupky i zákazníci v Evropě?


BMW neodolalo tlaku zákazníků, start/stop umožní trvale vypnout - 1 - BMW 3 F30 cervena 01BMW neodolalo tlaku zákazníků, start/stop umožní trvale vypnout - 2 - BMW 3 F30 cervena 02BMW neodolalo tlaku zákazníků, start/stop umožní trvale vypnout - 3 - BMW 3 F30 cervena 04BMW neodolalo tlaku zákazníků, start/stop umožní trvale vypnout - 4 - BMW 3 F30 cervena 05BMW neodolalo tlaku zákazníků, start/stop umožní trvale vypnout - 5 - BMW 3 F30 cervena 19BMW neodolalo tlaku zákazníků, start/stop umožní trvale vypnout - 6 - BMW 3 F30 cervena 24BMW neodolalo tlaku zákazníků, start/stop umožní trvale vypnout - 7 - BMW 3 F30 interier 02BMW neodolalo tlaku zákazníků, start/stop umožní trvale vypnout - 8 - BMW 3 F30 interier 12BMW neodolalo tlaku zákazníků, start/stop umožní trvale vypnout - 9 - BMW 3 F30 interier 20BMW neodolalo tlaku zákazníků, start/stop umožní trvale vypnout - 10 - BMW 3 F30 interier 06BMW neodolalo tlaku zákazníků, start/stop umožní trvale vypnout - 11 - BMW 3 F30 interier 32BMW neodolalo tlaku zákazníků, start/stop umožní trvale vypnout - 12 - BMW 3 F30 interier 24
BMW řady 3 F30 je prvním modelem automobilky, který je ve Spojených státech standardně vybaven systémem Start/Stop. A okamžitě se stal předmětem kritiky, přičemž boj zákazníci vyhráli. Evropa má ale nadále smůlu.

Zdroj: BMW USA

Petr Prokopec

Diskuze 10 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše