Christian von Koenigsegg prodává své soukromé auto, kupodivu nejde o Koenigsegg

Šéfové automobilek obvykle jezdí ve vozech značek, které sami řídí, tuplem jsou-li jejich strůjci. Christian von Koenigsegg je ale poněkud neobvyklý případ, navíc jeho auta nejsou úplně vhodná pro každodenní ježdění. A tak v jeho garáži skončila i Toyota.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Christian von Koenigsegg prodává své soukromé auto, kupodivu nejde o Koenigsegg

23.6.2022 | Petr Prokopec

Christian von Koenigsegg prodává své soukromé auto, kupodivu nejde o Koenigsegg

/

Foto: Collecting Cars, tiskové materiály

Šéfové automobilek obvykle jezdí ve vozech značek, které sami řídí, tuplem jsou-li jejich strůjci. Christian von Koenigsegg je ale poněkud neobvyklý případ, navíc jeho auta nejsou úplně vhodná pro každodenní ježdění. A tak v jeho garáži skončila i Toyota.

Christian von Koenigsegg je bezesporu velkým automobilovým nadšencem. Čtyřem kolům dle svých vzpomínek propadl již v pěti letech, jako šestiletý pak poprvé usedl za volant motokáry. Onen den pro něj představuje jeden z vůbec nejlepších v životě, mezi ty další se pak jistě počítá i ten, kdy potkal svou nynější manželku Halldoru. V té době byl majitelem Mazdy MX-5, která byla jeho vůbec prvním automobilem. Vůz pak sice o několik měsíců později prodal, v roce 2019 však dostal možnost jej koupit zpět. Přesně to udělal s tím, tentokrát se už japonského roadsteru nezbaví.

Se stejnou loajalitou - tedy alespoň prozatím - nemůže počítat další japonský stroj, tentokrát poněkud novějšího rázu. Von Koenigsegg totiž nabídl k prodeji svou Toyotu Yaris GR. Tu si pořídil v prosinci roku 2020 a nejezdil s ní úplně málo, uvážíme-li charakter vozu a fakt, že v garáži musí mít spoustu au. S hatchbackem osazeným 1,6litrovým tříválcem o výkonu 265 koní urazil za rok a půl 10 730 kilometrů.

Šéf Koenigseggu na vůz nesáhl, japonský hot hatch tak nadále zůstává v sériovém stavu. V rámci relativně omezené produkce se pak liší hlavně černým lakem Precious Black, po kterém až tak moc lidí zase nesáhlo. Von Koenigsegg si navíc připlatil i za tzv. Circuit Pack, který zahrnuje upravený podvozek, samosvorné diferenciály či 18palcová kovaná kola, vše optimalizované pro okruhové využití.

Ona černá barva je nicméně v tomto případě pověstnou oboustrannou mincí, neboť dává ihned najevo poškozený lak od kamínků. Jinak je jeho Yaris GR ve skvělém stavu, což je s ohledem na nízký nájezd nepřekvapí. Cena se zatím vyšplhala na 30 750 Eur (cca 761 tisíc Kč) z prvního příhozu ve výši 5 100 Eur (asi 126 tisíc Kč). Jelikož ale do konce aukce zbývají čtyři dny, nemusí jít o konečnou.

Lze už jen dodat, že Yaris GR dle tvrzení Toyoty zvládá zrychlit z klidu na stovku za 6,5 sekundy a jeho maximum činí 230 km/h. To jsou na malý hatchback pěkná čísla, tříválec po kapotou ale zůstává pihou na kráse. Ve srovnání s produkcí Koenigseggu jde pochopitelně o čajíček - třeba chystané Jesko Absolut by se za optimálních podmínek mělo rozjet na ohromujících 563 km/h...


Christian von Koenigsegg prodává své soukromé auto, kupodivu nejde o Koenigsegg - 1 - Toyota GR Yaris 2021 CP Christian von Koenigsegg prodej 01Christian von Koenigsegg prodává své soukromé auto, kupodivu nejde o Koenigsegg - 2 - Toyota GR Yaris 2021 CP Christian von Koenigsegg prodej 02Christian von Koenigsegg prodává své soukromé auto, kupodivu nejde o Koenigsegg - 3 - Toyota GR Yaris 2021 CP Christian von Koenigsegg prodej 03Christian von Koenigsegg prodává své soukromé auto, kupodivu nejde o Koenigsegg - 4 - Toyota GR Yaris 2021 CP Christian von Koenigsegg prodej 04Christian von Koenigsegg prodává své soukromé auto, kupodivu nejde o Koenigsegg - 5 - Toyota GR Yaris 2021 CP Christian von Koenigsegg prodej 05Christian von Koenigsegg prodává své soukromé auto, kupodivu nejde o Koenigsegg - 6 - Toyota GR Yaris 2021 CP Christian von Koenigsegg prodej 06Christian von Koenigsegg prodává své soukromé auto, kupodivu nejde o Koenigsegg - 7 - Toyota GR Yaris 2021 CP Christian von Koenigsegg prodej 07Christian von Koenigsegg prodává své soukromé auto, kupodivu nejde o Koenigsegg - 8 - Toyota GR Yaris 2021 CP Christian von Koenigsegg prodej 08Christian von Koenigsegg prodává své soukromé auto, kupodivu nejde o Koenigsegg - 9 - Toyota GR Yaris 2021 CP Christian von Koenigsegg prodej 09Christian von Koenigsegg prodává své soukromé auto, kupodivu nejde o Koenigsegg - 10 - Toyota GR Yaris 2021 CP Christian von Koenigsegg prodej 10Christian von Koenigsegg prodává své soukromé auto, kupodivu nejde o Koenigsegg - 11 - Toyota GR Yaris 2021 CP Christian von Koenigsegg prodej 11Christian von Koenigsegg prodává své soukromé auto, kupodivu nejde o Koenigsegg - 12 - Toyota GR Yaris 2021 CP Christian von Koenigsegg prodej 12Christian von Koenigsegg prodává své soukromé auto, kupodivu nejde o Koenigsegg - 13 - Toyota GR Yaris 2021 CP Christian von Koenigsegg prodej 13Christian von Koenigsegg prodává své soukromé auto, kupodivu nejde o Koenigsegg - 14 - Toyota GR Yaris 2021 CP Christian von Koenigsegg prodej 14Christian von Koenigsegg prodává své soukromé auto, kupodivu nejde o Koenigsegg - 15 - Toyota GR Yaris 2021 CP Christian von Koenigsegg prodej 15
Toyota Yaris GR je zajímavým vozem, který podle nás ruinuje jen použití tříválcového motoru. Jednu z nich si pořídil Christian von Koenigsegg, nyní je na prodej. Foto: Collecting Cars, tiskové materiály

Zdroj: Collecting Cars

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.