Číňané kopírují už i auta, která se nikomu nelíbí: ukradli design BMW i3

Nepochopitelnost některých čínských kopií tímto dosahuje vrcholu absurdity. Zkopírovat líbivý design, proč ne, ale nač si „půjčovat” ten nepovedený?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Číňané kopírují už i auta, která se nikomu nelíbí: ukradli design BMW i3

5.9.2014 | Adam Šrámek | Přidat příspěvek

Číňané kopírují už i auta, která se nikomu nelíbí: ukradli design BMW i3

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nepochopitelnost některých čínských kopií tímto dosahuje vrcholu absurdity. Zkopírovat líbivý design, proč ne, ale nač si „půjčovat” ten nepovedený?

V posledních letech je stále lépe vidět, čeho všeho jsou čínské automobilky schopny. Ukrást jsou schopné všechno a všem, a to klidně i svým obchodním partnerům bez jejich vědomí. Ve své drzosti jsou tak daleko, že vykrádají nejen samotné automobily či jejich techniku, ale dokonce i oficiální propagační materiály, které si k obrazu svého klonu upraví ve Photoshopu. Občas se tedy i objeví nějaká originální řešení předznamenávající snad trochu jiné mravy, procházky po čínských autosalonech ale potvrdí, že učit starého psa novým kouskům není snadné. V některých případech je to i úsměvné a do jisté míry to vlastně platí i o dnešním nálezu.

Čínské automobilky prostě stále místo vlastní kreativity používají raději prachprosté plagiátorství produktů evropských či amerických značek. V posledních měsících byl z této skupiny k vidění například Landwind X7 coby čínský Range Rover Evoque, nyní se k němu přidá i nám zcela neznámá automobilka Po Chun se svým městským mikrovozem, který také není z hlav tamních „kreativců“. Vlastně by nešlo o nic až tak divného, kdyby objektem kopírování nebylo to auto, které jím je.

Ano, zrak vás nešálí, tohle je poměrně nestydatá kopie, která velmi okatě připomíná BMW i3 včetně prapodivných tvarů, aerodynamických kol i dvoubarevné karoserie. Co je zajímavější, že nakonec nepůjde jen o design, ale také minimálně o inspiraci v jeho technice, protože se má podle dostupných zdrojů jednat o čistě elektrické vozítko do města.

Absurdní na celé věci je, že i3 prostě nepatří k autům, jejichž design by byl obdivován. Líbit se tohle auto může jen pár extravagantním jedincům, jinak je prostě podivné, pokud ne rovnou ošklivé. Kdyby Číňané vymysleli snad cokoli vlastního, dopadne to lépe, oni to ale prostě jinak neumí - zkopírují všechno, hlava nehlava.

Jinou otázko je, jak může výsledek fungovat, když uvážíme, jak velké úsilí musela jeho stvoření věnovat technicky nepochybně vyspělá automobilka, jako je BMW. Nebudeme jim však křivdit, třeba to bude fungovat dobře - nakonec stačí rozebrat jednu i3 a podívat se, jak se to dělá. Dle dalších zpráv se výrobce Po Chun chystá na souběžné vypuštění svých premiérových zástupců kategorií MPV, ale i SUV, takže je dost možné, že se ještě dočkáme čínského 2 Active Tourer, respektive i něčeho, co bude připomínat populární BMW X5. Nechme se překvapit, třeba si tentokrát vezmou na mušku vozidla ze Stuttgartu.


Číňané kopírují už i auta, která se nikomu nelíbí: ukradli design BMW i3 - 1 - Po Chun City car 2014 01Číňané kopírují už i auta, která se nikomu nelíbí: ukradli design BMW i3 - 2 - Po Chun City car 2014 02Číňané kopírují už i auta, která se nikomu nelíbí: ukradli design BMW i3 - 3 - Po Chun City car 2014 03
Číňané už kopírují i auta s futuristickým designem. Pro jejich mikrovozítko tentokrát jako inspirace posloužilo BMW i3

Zdroj: Auto Sohu

Adam Šrámek

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše