Čínská kopie BMW X1 je zpátky, jako Brilliance V5

Už se zdálo, že čínská automobilka Briiliance si kopírování vozů vlastního obchodního partnera rozmyslelo. Opak se ale nakonec stal pravdou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Čínská kopie BMW X1 je zpátky, jako Brilliance V5

23.11.2011 | Petr Miler | 2 příspěvky

Čínská kopie BMW X1 je zpátky, jako Brilliance V5

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Už se zdálo, že čínská automobilka Briiliance si kopírování vozů vlastního obchodního partnera rozmyslelo. Opak se ale nakonec stal pravdou.

Již letos v březnu jsme vám přinesli první informace a snímky vozu, který si toho času říkal Brilliance A3. I přes spíše ingolstadtské jméno byl jeho vzhled více než inspirován mnichovským BMW X1. Na tom by nebylo nic až tak mimořádného - jak jste mohli seznat i v našem nedávném článku, vykrádat cizí duševní vlastnictví je čínský národní sport. V tomto případě ale šlo o víc.

Brilliance totiž není jen další z řady neznámých čínských firem, je to vcelku významná automobilka, která v Číně provozuje společný podnik s... ano, hádáte správně, s BMW. A nemusíte ani na chvíli pochybovat o tom, že jeden z modelů, který tam pro bavorský koncern vyrábí, je X1. Již zjara jsme tak byli značně zaraženi tím, že si Brilliance vůbec dovolí pod vlastní značkou stvořit zjevnou kopii auta, které o kousek vedle vyrábí podle „not” vlastního obchodního partnera. A zaskočilo nás to tím spíše, že BMW k celé věci neřeklo ani popel.

Přesto se zdálo, že k nějakému ne úplně přátelskému jednání mezi oběma společnostmi došlo. Představení vozu totiž bylo původně avizováno již pro jarní autosalon v Šanghaji, kde se ale neukázal. A slyšet o něm nebylo ani po několik následujících měsíců. I proto jsme si mysleli, a v již zmiňovaném článku jsme to tak prezentovali, že mnichovští nakonec byli s to svého čínského partnera přesvědčit, aby od výroby kopie jejich auta ustoupil. Jenže to se nakonec nestalo a příběh má své další pokračování, jenž by bylo možné uvést matrixovským podtitulem „Čorka Reloaded”.

Na právě probíhajícím autosalonu v čínském Guangzhou se totiž objevil vůz jménem Brilliance China V5, který je jen přejmenovanou A3. Na stánku značky se drze skví hlavně v hnědé barvě typické pro X1 s koly, která jako by vypadla z katalogu BMW. Ačkoli rozhodně nejde o stoprocentní kopii, je více než zřejmé, že V5 hodlá parazitovat na image X1. A bavorská automobilka s tím zjevně nehodlá nic dělat.

Samozřejmě, pod podobným a rozměrově prakticky totožným kabátkem se bude nacházet poněkud méně sofistikovaná technika. Vůz nabídne v základu pouze pohon předních kol, za příplatek se stane čtyřkolkou. V tom i onom případě si jejich pohyb vezme na starosti buď základní motor 1,6i se 118 koňmi nebo výkonnější 1,5 turbo se 136 koňmi, převodovka může být pětistupňová manuální nebo stejně disponovaná automatická skříň.

Nejzajímavější vlastností V5 ale bude cena, která v základu činí v přepočtu necelých 330 tisíc Kč. A to je o hodně méně než kolik na tamním trhu stojí skutečná X1 (v základu cca 1,1 milionu Kč). Co dodat? Snad jen srdečné pozdravy do Číny...


Čínská kopie BMW X1 je zpátky, jako Brilliance V5 - 1 - Brilliance A3 China V5 oficialni rendery 01Čínská kopie BMW X1 je zpátky, jako Brilliance V5 - 2 - Brilliance A3 China V5 oficialni rendery 02Čínská kopie BMW X1 je zpátky, jako Brilliance V5 - 3 - Brilliance A3 China V5 oficialni rendery 03Čínská kopie BMW X1 je zpátky, jako Brilliance V5 - 4 - Brilliance A3 China V5 oficialni rendery 04Čínská kopie BMW X1 je zpátky, jako Brilliance V5 - 5 - Brilliance A3 China V5 oficialni rendery 05Čínská kopie BMW X1 je zpátky, jako Brilliance V5 - 6 - Brilliance A3 China V5 oficialni rendery 06
Původní oficiální ilustrace pseudoX1 od Brilliance, tehdy ještě se jménem A3

Čínská kopie BMW X1 je zpátky, jako Brilliance V5 - 7 - Brilliance China V5 BMW X1 srovnani 01Čínská kopie BMW X1 je zpátky, jako Brilliance V5 - 8 - Brilliance China V5 BMW X1 srovnani 02
Zajímavé přímé srovnání s X1

Čínská kopie BMW X1 je zpátky, jako Brilliance V5 - 9 - Brilliance China V5 zive 01Čínská kopie BMW X1 je zpátky, jako Brilliance V5 - 10 - Brilliance China V5 zive 02Čínská kopie BMW X1 je zpátky, jako Brilliance V5 - 11 - Brilliance China V5 zive 03Čínská kopie BMW X1 je zpátky, jako Brilliance V5 - 12 - Brilliance China V5 zive 04Čínská kopie BMW X1 je zpátky, jako Brilliance V5 - 13 - Brilliance China V5 zive 05Čínská kopie BMW X1 je zpátky, jako Brilliance V5 - 14 - Brilliance China V5 zive 06Čínská kopie BMW X1 je zpátky, jako Brilliance V5 - 15 - Brilliance China V5 zive 07Čínská kopie BMW X1 je zpátky, jako Brilliance V5 - 16 - Brilliance China V5 zive 08
Živé fotky tmavě modrého Brilliance China V5 z probíhajícího autosalonu v Guangzhou

Foto: Autohome China, Show Auto

Petr Miler

Diskuze 2 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.