Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé

Stejně jako volbou samotného auta, i jeho barvou toho na sebe říkáme spoustu. Třeba že jsme optimističtí, autoritativní nebo nudní.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé

1.7.2015 | Marek Bednář | 14 příspěvků

Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé

/

Stejně jako volbou samotného auta, i jeho barvou toho na sebe říkáme spoustu. Třeba že jsme optimističtí, autoritativní nebo nudní.

Když si člověk kupuje auto, zvažuje spoustu věcí od značky přes cenu až třeba po fakt, jestli se mu líbí vzor na čalounění sedaček či nikoliv. Barva samozřejmě hraje také roli a stejně jako to, jestli máte obří chromovaná kola s velkými límci, o vás něco vypovídá. Tedy, zejména pokud jste si své auto koupili jako nové; na trhu ojetin nemusí být barva zas tak podstatným kritériem při výběru, i když nějakou váhu samozřejmě také má.

Barvy totiž mají svůj význam, který nemusí být ve všech kulturách stejný. Když si ale koupíte auto dané barvy, dáváte tím najevo dominantní stránky své osobnosti. A ty jsou všude zhruba stejné, alespoň v euroatlantickém prostoru. Některá barva hovoří o autoritativnosti majitele daného auta, jiná zase o kreativitě, další třeba o tom, že je člověk trochu nudný.

Přehled vychází z průzkumu leasingové společnost společnosti Arval mezi jejími zákazníky. Studie se zabývala snad veškerými myslitelnými charakteristikami lidí v závislosti na zvolené barvě aut od osobnostních rysů až po demografické aspekty jako věk či povolání.

Podle tabulek oblíbenosti barev je nicméně většina majitelů aut pořádných a má rádo čistotu a čest. Spousta dalších je stylových, elegantních, soutěživých nebo žádají, aby je ostatní brali vážně. Všechno proto, že největší oblibě se dlouhodobě těší bílá, stříbrná, šedá a černá auta. Už ale dost zobecňování, tady jsou jednotlivé barvy a jimi vysílané signály.

Přehled aktuálně nejoblíbenějších barev


Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 1 - Barvy aut kontinenty 01Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 2 - Barvy aut kontinenty 02Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 3 - Barvy aut kontinenty 03Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 4 - Barvy aut kontinenty 04Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 5 - Barvy aut kontinenty 05

Co o vás prozradí jednotlivé barvy auta?

Černá

Majitelé černých aut mají tendenci být sebevědomí, agresivní, soutěživí anebo tajnůstkářští. Také zahalují osobu majitele tajemstvím a může signalizovat komplexní osobnost. Černá jako ultimátní barva také vyjadřuje dominanci, což je možná důvod, proč jsou dražší a luxusnější auta velmi často oděna do černé či velmi tmavé barvy.

Typické profese: Osoba samostatně výdělečně činná, ředitel, právník, lékař, politik, ozbrojené síly

Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 6 - Mini Paceman Frozen Black edition 03Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 7 - Mini Paceman Frozen Black edition 01Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 8 - Mini Paceman Frozen Black edition 05

Bílá

Jak stojí i výše, ti, co zvolí bílou barvu, jsou posedlí čistotou. Mají o sobě často vysoké mínění, vyžadují řád a přesnou organizaci a jsou důvěryhodní. Nezřídka pracují ve vyšším managementu a jsou energičtí, ale po designové stránce vyznávají minimalismus. Bílá také údajně může ukazovat, že k posedlostem daného člověka patří produkty firmy Apple.

Typické profese: Architekt, plánovač, projektant

Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 9 - test peugeot 308 gt 038Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 10 - test peugeot 308 gt 040aCo o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 11 - test peugeot 308 gt 045

Stříbrná

Řidič stříbrného auta je vyspělý a elegantní člověk, který má rád moderní věci a také trochu luxusu - právě ten stříbrná barva vyjadřuje, avšak nikoliv vulgární cestou. Také ukazuje, že jste klidní a sebevědomí, že máte k životu pozitivní přístup a že možná budete lepší řidiči než někdo jiný. Z vtípků, že kdy si konečně necháte své auto nalakovat, si nic nedělejte.

Typické profese: Lékař, právník, soudce, architekt, veterinář

Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 12 - BMW 5 2014 facelift oficialni 025 sedanCo o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 13 - BMW 5 2014 facelift oficialni 029 sedanCo o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 14 - BMW 5 2014 facelift oficialni 032 sedan

Šedá

Šedá je barva zamračené oblohy či silnice, což podle některých výzkumů znamená, že je takové auto hůře vidět a tak je častějším účastníkem dopravních nehod. Také je to ale barva moudrosti a naznačuje eleganci a jistou záhadnost majitelů šedých aut, nebo naopak jejich tendenci držet se zaběhnutých kolejí. S čímž souvisí jiný názor, že šedé auto znamená nedostatek odvahy pořídit si cokoliv křiklavějšího.

Typické profese: Účetní, bankéř, IT, technik

Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 15 - Audi RS3 Sportback 2015 nove dalsi 08Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 16 - Audi RS3 Sportback 2015 nove dalsi 09Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 17 - Audi RS3 Sportback 2015 nove dalsi 11

Červená

Jezdíte-li červeným autem, vyjadřujete, že je s vámi legrace a že se rádi pustíte do ne zrovna bezpečných dobrodružství. A také, že možná rádi riskujete a že máte rádi slušný výkon pod kapotou, nebo alespoň dojem, že tam je - všichni totiž víme, že červená auta jsou nejrychlejší. Řidič červeného auta je také pravděpodobně energický a vitální.

Typické profese: Designér, obchodník, realitní agent, obchodník s auty

Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 18 - Alfa Romeo 4C dalsi nova sada 03Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 19 - Alfa Romeo 4C dalsi nova sada 09Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 20 - Alfa Romeo 4C dalsi nova sada 29

Žlutá

Majitel žlutého auta je ještě optimističtější a ještě odvázanější než jeho kolega v červeném stroji. Také rád riskuje a je kreativní. A neunudil v sobě ještě toho osmiletého kluka, který vždycky chtěl žluté Lamborghini. Co na tom, že ve skutečnosti mu na Lamborghini chybí třeba čtyři stovky koní.

Typické profese: návrhář, kuchař, spisovatel, výtvarník, grafik, pracovník v reklamě

Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 21 - Renault Megane RS 265 2014 test 007Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 22 - Renault Megane RS 265 2014 test 008Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 23 - Renault Megane RS 265 2014 test 014

Zelená

Zelených aut člověk moc nevídá, nepočítáme-li tu divnou tmavě zelenou pastelovou barvu na škodovkách, ale ani těch není zas tak moc. Možná proto, že zelené auto je vnímáno jako auto rebela, který nechce jít s davem a není materialistický. Zelené auto řídí prý také člověk, který smýšlí ekologicky, jenže kdy jste naposledy viděli Prius se zeleným lakem?

Typické profese: Sociální pracovník, environmentální vědy, pečovatel, komunální politik

Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 24 - SRT Viper Stryker green 2014 01Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 25 - SRT Viper Stryker green 2014 02

Modrá

Modrá barva, zejména tmavá, znamená stabilitu a jistotu, takže majitel takového auta bude nejspíš spolehlivým člověkem. Také tento člověk údajně radši splyne z davem, než aby ostentativně stál stranou a byl středem pozornosti. Je to dříč, je organizovaný a umí naslouchat. A pokud jezdí autem světle modré barvy, je pozorný a loajální.

Typické profese: Chirurg, zdravotní sestra, porodní asistentka, terapeut

Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 26 - WRXSTi4D WRXSti4D18Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 27 - WRXSTi4D WRXSti4D16Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 28 - WRXSTi4D WRXSti4D20

Zlatá

Tato barva, nezřídka na autech vyvedená chromovanými či jinak blyštivými fóliemi, je asociovaná s bohatstvím, luxusem, okázalostí a sebevědomím. Majitel zlatého auta je také cílevědomý a nic ho s jeho cesty jen tak nesvede. Je-li ale zlaté auto příliš ostentativně, může to prostě ukazovat jen na nedostatek vkusu.

Typické profese: Osoba samostatně výdělečně činná, ředitel, bankéř, právník

Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 29 - Brabus 850 S 63 AMG gold 2014 sada 02Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 30 - Brabus 850 S 63 AMG gold 2014 sada 03Co o vás říká barva vašeho auta? Odstín prozradí mnohé - 31 - Brabus 850 S 63 AMG gold 2014 sada 06

Zdroj: Arval

Marek Bednář

Diskuze 14 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše