Donald Trump básnil o pozitivním efektu svých cel. Poté ale zjistil krutou pravdu

Prezident USA zkouší změnit svět a zaváděním nových cel dostat maximum výroby zpět do USA. Myslel si, že v případě nového Fordu Focus toho docílil, jenže realita je jiná.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Donald Trump básnil o pozitivním efektu svých cel. Poté ale zjistil krutou pravdu

11.9.2018 | Mirek Mazal

Donald Trump básnil o pozitivním efektu svých cel. Poté ale zjistil krutou pravdu

/

Prezident USA zkouší změnit svět a zaváděním nových cel dostat maximum výroby zpět do USA. Myslel si, že v případě nového Fordu Focus toho docílil, jenže realita je jiná.

Nejstarší a nejbohatší zvolený prezident historie USA je jistě zvláštní politik. Cíle Donalda Trumpa jsou jasné, jak se k nim ale zrovna rozhodne dobrat, to předem netuší snad ani jeho nejbližší okolí. V poslední době se rozhodl zatřást s mezinárodním obchodním prostředím a změnit pravidla pro pohyb zboží mezi USA a dalšími zeměmi tak, aby z toho Spojené státy vyšly co nejlépe.

Trumpova administrativa se tedy z velké části zabývá změnami dovozních cel USA či tlakem na změny cel jiných zemí. Prezident by mohl brzy uvalit nové poplatky na dovážené čínské zboží v hodnotě 200 miliard dolarů (4,4 bilionu Kč) za rok. V zásobě jsou i cla na další zboží z Číny, jehož roční dovoz do USA odpovídá 267 miliardám dolarů (5,9 bilionů korun). Od července se čeká, jakým směrem se vývoj bude ubírat, sloučením všech plánů by se dodatečné platby za dovážené zboží mohly týkat prakticky veškerého dováženého sortimentu z komunistické země.

Takový krok má mít podle Trumpa mimo jiné způsobit, že americké firmy začnou znovu více vyrábět ve Spojených státech, protože se jim to prostě vyplatí. Pokud bude dovážené zboží zatíženo takovou daní, že výroba v USA vyjde levněji, logicky k ní firmy přistoupí. A efekt to má mít i na automobily, třebaže jejic výroba v Číně pro zbytek světa je zatím výjimečnou věcí.

Na Trumpovy kroky tedy americké společnosti reagují a Ford nedávno ohlásil, že ruší plán na dovoz nového Focusu Active z Číny do USA. Na to Trump na Twitteru zareagoval níže zmíněným způsobem, kde tuto věc předkládá jako výsledek svých snah. „Toto auto nyní může být vyráběno v USA a Ford nebude platit žádná cla!” hřímá Trump na Twitteru.

Zní to jako vítězství, jenže... není tomu tak. Prezident USA si totiž asi zapomněl zjistit, že zrušení plánu na dovoz nepovede k americké produkci. Ford nehodlá místo Číny vyrábět auto v USA, Ford jej teď v Americe vůbec nehodlá prodávat. „Nebylo by výhodné vyrábět Ford Focus Active v USA vzhledem k očekávanému ročnímu objemu prodeje méně než 50 000 jednotek a s ohledem na konkurenci v segmentu,“ potvrdil Ford svá předchozí slova v tiskovém prohlášení.

Z takového výsledku pochopitelně nic dobrého neplyne - Ford prostě prodá o 50 tisíc aut méně a zákazníkům je prodají jeho konkurenti. Možná z USA, možná ne, to už nelze předjímat. Nechceme tím nijak hodnotit Trumpovu strategii, je opravdu těžké hádat, co stojí či má stát na konci jeho snah. V tomto případě se ale opravdu přepočítal a musel být jistě nemile překvapen, když zjistil, že efektem cel bude ve skutečnosti vyřazení Focusu z nabídky v USA, nikoli jeho tamní výroba.


Donald Trump básnil o pozitivním efektu svých cel. Poté ale zjistil krutou pravdu - 1 - Donald Trump lhal o vyrobe Focusu 01Donald Trump básnil o pozitivním efektu svých cel. Poté ale zjistil krutou pravdu - 2 - Donald Trump lhal o vyrobe Focusu 02Donald Trump básnil o pozitivním efektu svých cel. Poté ale zjistil krutou pravdu - 3 - Donald Trump lhal o vyrobe Focusu 03Donald Trump básnil o pozitivním efektu svých cel. Poté ale zjistil krutou pravdu - 4 - Donald Trump lhal o vyrobe Focusu 04
Donald Trump se na Twitteru pochlubil pozitivním efektem svých cel, ve skutečnosti ale zase tak pozitivní nebyl. Teď asi bude říkat, že psal, že Ford auto v USA vyrábět „může”. To může, ale nebude

Zdroj: Donald J. Trump@Twitter

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše