Dvě nejrychlejší SUV světa si to rozdala ve sprintu, všechny pokusy měly jednoho vítěze

Posílené monstrum Lamborghini je nyní tak rychlé, že se po startu staví na zadní kola. Proti němu se postavila též upravená Tesla Model X v nejsilnější verzi, ani tak ale neměla šanci.
 1. Autoforum.cz
 2. Rubriky a sekce
 3. Zajímavosti

Dvě nejrychlejší SUV světa si to rozdala ve sprintu, všechny pokusy měly jednoho vítěze

30.12.2019 | Mirek Mazal

Dvě nejrychlejší SUV světa si to rozdala ve sprintu, všechny pokusy měly jednoho vítěze

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Posílené monstrum Lamborghini je nyní tak rychlé, že se po startu staví na zadní kola. Proti němu se postavila též upravená Tesla Model X v nejsilnější verzi, ani tak ale neměla šanci.

Auta třídy SUV prošla dlouhou cestou vývoje od všestranně užitečných vozidel po dálniční výkonné stroje s vysokým posedem. Evoluce ještě neskončila, naopak se automobilky předhánějí ve vytvoření ucelenějšího balíčku leckdy protichůdných vlastností, a tak nepolevuje ani boj o nejrychlejší sportovně užitkové vozidlo světa.

Za rekordmany by se chtěly považovat modely jako Porsche Cayenne Coupe Turbo S E-Hybrid, Bentley Bentayga Speed, Tesla Model X P100D nebo Lamborghini Urus. Poslední dva jmenovaní si to rozdali v přímém klání amerického závodu, a to v upravených verzích, ve kterých excelovala hrubá síla.

Urus má sériově pod kapotou dvakrát přeplňovaný osmiválcový čtyřlitr s výkonem 478 kW (650 koní) a 850 Nm, ovšem do čtvrtmílového sprintu se postavil vyladěný firmou 1016 Industries s výkonem na odhadovaných 541 kW (736 koní). Vedlejší dráhu obsadil Model X poháněný minimálně výkonem 451 kW (613 koní) a 1 074 Nm - přesnou hodnotu v závodu neznáme, ale vůz si před startem odložil cca 90 kilogramů zátěže. V každém případě se proti sobě opakovaně rozjeli dvě z nejrychlejších produkčních SUV, aby rozsekli konečné pořadí stupně vítězů.

Tiché SUV s okamžitým nástupem točivého momentu rozhodně nebylo bez šance, tentokrát ale neuspělo proti řvoucí bestii s vírem v benzínové nádrži. Tesla se snaživě držela, ale Urus hned v prvním sprintu dojel do cíle rychlostí 121,86 mph (196,11 km/h). Druhý pokus znamenal opět výhru Lamborghini a třetí jízda zcela suverénně potvrdila dominanci možná zastaralé, ale funkční techniky.

Burácející monstrum s V8 bylo k neporažení a v třetím klání konečně odstartovalo bez zaškobrtnutí. V takovém případě dosáhlo času 11,174 sekundy s cílovou rychlostí přes 200 km/h, to jsou na SUV fantastické hodnoty. A ani Model X s časem 11,305 sekundy a cílovou rychlostí skoro 190 km/h si ostudu rozhodně neutrhl.


Dvě nejrychlejší SUV světa si to rozdala ve sprintu, všechny pokusy měly jednoho vítěze - 1 - Lamborghini Urus vs Tesla Model X sprint video 01Dvě nejrychlejší SUV světa si to rozdala ve sprintu, všechny pokusy měly jednoho vítěze - 2 - Lamborghini Urus vs Tesla Model X sprint video 02Dvě nejrychlejší SUV světa si to rozdala ve sprintu, všechny pokusy měly jednoho vítěze - 3 - Lamborghini Urus vs Tesla Model X sprint video 03Dvě nejrychlejší SUV světa si to rozdala ve sprintu, všechny pokusy měly jednoho vítěze - 4 - Lamborghini Urus vs Tesla Model X sprint video 04Dvě nejrychlejší SUV světa si to rozdala ve sprintu, všechny pokusy měly jednoho vítěze - 5 - Lamborghini Urus vs Tesla Model X sprint video 05Dvě nejrychlejší SUV světa si to rozdala ve sprintu, všechny pokusy měly jednoho vítěze - 6 - Lamborghini Urus vs Tesla Model X sprint video 06Dvě nejrychlejší SUV světa si to rozdala ve sprintu, všechny pokusy měly jednoho vítěze - 7 - Lamborghini Urus vs Tesla Model X sprint video 07Dvě nejrychlejší SUV světa si to rozdala ve sprintu, všechny pokusy měly jednoho vítěze - 8 - Lamborghini Urus vs Tesla Model X sprint video 08Dvě nejrychlejší SUV světa si to rozdala ve sprintu, všechny pokusy měly jednoho vítěze - 9 - Lamborghini Urus vs Tesla Model X sprint video 09Dvě nejrychlejší SUV světa si to rozdala ve sprintu, všechny pokusy měly jednoho vítěze - 10 - Lamborghini Urus vs Tesla Model X sprint video 10Dvě nejrychlejší SUV světa si to rozdala ve sprintu, všechny pokusy měly jednoho vítěze - 11 - Lamborghini Urus vs Tesla Model X sprint video 11Dvě nejrychlejší SUV světa si to rozdala ve sprintu, všechny pokusy měly jednoho vítěze - 12 - Lamborghini Urus vs Tesla Model X sprint video 12Dvě nejrychlejší SUV světa si to rozdala ve sprintu, všechny pokusy měly jednoho vítěze - 13 - Lamborghini Urus vs Tesla Model X sprint video 13Dvě nejrychlejší SUV světa si to rozdala ve sprintu, všechny pokusy měly jednoho vítěze - 14 - Lamborghini Urus vs Tesla Model X sprint video 14Dvě nejrychlejší SUV světa si to rozdala ve sprintu, všechny pokusy měly jednoho vítěze - 15 - Lamborghini Urus vs Tesla Model X sprint video 15
Lamborghini Urus překonalo v závodě Teslu Model X. Všechny tři pokusy měly stejného vítěze, pokud tedy budeme brát reakční čas jako součást klání - jinak byl Model X v prvním souboji o fous rychlejší

Zdroj: DragTimes@Youtube

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše