Co se ve skutečnosti skrývá uvnitř klíče Tesly Model X? Podívejte se

Automobily značky Tesla jsou složité stroje plné elektroniky. Klíč na první pohled vypadá jako z hračkářství, ale ovládá více funkcí, než je obvyklé.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Co se ve skutečnosti skrývá uvnitř klíče Tesly Model X? Podívejte se

11.7.2018 | Mirek Mazal

Co se ve skutečnosti skrývá uvnitř klíče Tesly Model X? Podívejte se

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Automobily značky Tesla jsou složité stroje plné elektroniky. Klíč na první pohled vypadá jako z hračkářství, ale ovládá více funkcí, než je obvyklé.

Černý klíč elektrického SUV vypadá na pohled jako auto samotné. Už tím je zajímavý, více ale dokáže zaujmout tím, co dovede. Stačí ho mít v kapse a Tesla Model X otevře dveře; nikoliv odemkne, ale přímo otevře k nástupu způsobem nepodobným Rolls-Roycům. Po stlačení brzdy se dveře za řidičem samovolně zavřou, takže pokud jste opravdu líní, není mnoho aut, která by vám posloužila lépe.

Aby vše fungovalo, je na klíči k nalezení pět tlačítek - každé pro otevírání a zavírání jednotlivých dveří a víka zavazadlového prostoru. Leckdo by se spokojil s tímto zjištěním, Američan Dan a jeho desetiletý syn Lincoln ale mají zálibu v pitvání všeho, co jim přijde pod ruku, a tak se pustili i do ovladače elektromobilu.

Po stručné prezentaci funkcí se pustili do práce s nožem v ruce. Odcvaknutí zadního panelu s nápisem Model X se odhalí knoflíkovou baterii s napětím 3V, u které si Dan stěžuje, že v obchodech není běžně k dostání. Vedle zdroje energie, který se rád úplně vybíjí, se nachází identifikační údaje klíče, které jsou individuální pro každé vozidlo.

Další mířené zářezy čepelí odklopí dílky podobné křídlovým dveřím skutečného modelu. Pod plastovým krytem jsou viditelná tlačítka. Odstraněním zbylého plastového krytí se objeví elektrické jádro se všemi kontakty. Zelená základní deska je srdce klíče, na které jsou napojeny všechny spínače.

Rozborka přinesla celkem 13 dílů z jednoho klíče Tesly Model X. Součástky připomínají stavebnici od Lega, přitom jsou zásadní pro řízení elektromobilu. Je to zajímavý pohled do nitra takové věc, do budoucna ale nelze příliš počítat, že by Tesla znovu použila podobný klíč, nebo jeho možnosti posouvala ještě dále. Nejnovější Model 3 už funguje jen na kartu a další ovládání nejsnáze umožní mobilní telefon, který výhledově veškeré fyzické klíče nejspíše zcela nahradí.

Pokud vás tedy z jakéhokoli důvodu těší, že od svého vozu nosíte po kapsách jakýsi šém, užívejte si současnosti, kdy můžete třímat v rukou třeba tento neobvyklý klíč Modelu X. V budoucnosti zůstanou podobné libůstky vyhrazeny zřejmě jen těm nejluxusnějším vozům - více než kvůli čemukoli jinému proto, aby jejich majitelé měli co odkládat na stůl v restauraci...


Co se ve skutečnosti skrývá uvnitř klíče Tesly Model X? Podívejte se - 1 - Tesla Model X rozborka klice 02Co se ve skutečnosti skrývá uvnitř klíče Tesly Model X? Podívejte se - 2 - Tesla Model X rozborka klice 04Co se ve skutečnosti skrývá uvnitř klíče Tesly Model X? Podívejte se - 3 - Tesla Model X rozborka klice 05Co se ve skutečnosti skrývá uvnitř klíče Tesly Model X? Podívejte se - 4 - Tesla Model X rozborka klice 06Co se ve skutečnosti skrývá uvnitř klíče Tesly Model X? Podívejte se - 5 - Tesla Model X rozborka klice 07Co se ve skutečnosti skrývá uvnitř klíče Tesly Model X? Podívejte se - 6 - Tesla Model X rozborka klice 08Co se ve skutečnosti skrývá uvnitř klíče Tesly Model X? Podívejte se - 7 - Tesla Model X rozborka klice 09Co se ve skutečnosti skrývá uvnitř klíče Tesly Model X? Podívejte se - 8 - Tesla Model X rozborka klice 10Co se ve skutečnosti skrývá uvnitř klíče Tesly Model X? Podívejte se - 9 - Tesla Model X rozborka klice 11Co se ve skutečnosti skrývá uvnitř klíče Tesly Model X? Podívejte se - 10 - Tesla Model X rozborka klice 12Co se ve skutečnosti skrývá uvnitř klíče Tesly Model X? Podívejte se - 11 - Tesla Model X rozborka klice 13Co se ve skutečnosti skrývá uvnitř klíče Tesly Model X? Podívejte se - 12 - Tesla Model X rozborka klice 14
Klíč Tesly Model X vypadá jako hračka pro děti, ve svém nitru ale skrývá 13 sofistikovaných součástí

Zdroj: What's Inside?@Youtube

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.