Nadšenec postavil manuální 6stupňovou převodovku z Lega, je dokonale funkční

Tedy skoro dokonale, spolupráci s motorem musí zvládnout bez spojky. Jinak ale skvěle ukazuje, jak toto zařízení funguje ve skutečnosti.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nadšenec postavil manuální 6stupňovou převodovku z Lega, je dokonale funkční

25.6.2017 | Petr Miler | 7 příspěvků

Nadšenec postavil manuální 6stupňovou převodovku z Lega, je dokonale funkční

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Tedy skoro dokonale, spolupráci s motorem musí zvládnout bez spojky. Jinak ale skvěle ukazuje, jak toto zařízení funguje ve skutečnosti.

Z Lega se dá postavit kde co, víme z našich dětských let. A rádi si to připomínáme, neboť snaha něco zajímavého tvořit je člověku vlastní a realizovat se s pomocí kostek Lega je přece jen snazší než se pokusit postavit dům, zkonstruovat vlastní auto nebo cokoli podobného. Některým tak vášeň pro dánskou stavebnici vydržela i do vyššího věku a pravidelně nás seznamují s tím, co z ní lze postavit.

V minulosti jsme vám podobných děl přiblížili spoustu, od sofistikovaných zmenšených modelů přes funkční motokáru až po skutečné auto. Ona poslední věc je jistě zajímavá, ale trochu ztrácí kouzlo - skutečné auto bude jistě lepší služebník. Kouzlo lega je v možnosti miniaturizace skoro čehokoli a právě takové dílo vám ukážeme dnes.

Má 10 cm na délku, 5,5 cm na šířku, 6 cm na výšku a váží 68 gramů. To je velmi málo i na poměry menších ptáků, v tomto prostoru a této hmotnosti se ale může skrývat celá převodovka. A ne jen tak ledajaká - plně synchronizovaný manuální šestikvalt. To je skutečně obdivuhodné, a to jste tuhle věc ještě neviděli pracovat.

Stojí za ni člověk, který si na internetu říká DGustafsson a navzdory svému věku (17 let, za TFOL - Teen Fan of Lego, Náctiletého fandu Lega - se neoznačuje náhodou) tvoří opravdu sofistikovaná díla krytá návody, které by za vlastní mohla vydávat i sama firma Lego prodávající. Tentokrát stvořil manuální převodovku a výsledek je zajímavý hned ze dvou důvodů - jednak je to pěkná práce a jednak dovoluje spatřit, jak vlastně toto ústrojí funguje.

Není tu skutečně žádné „ale”, toto je miniaturní kopie opravdové převodové skříně. Nad její rámec jsou tu pouze dvě „tyče” vespod, které ji dovolují držet pohromadě a umožňují ji také stát a fungovat, i když nemá karter. Princip fungování manuální převodovky jsme vám přibližovali už kdysi a tady vše můžete spatřit na vlastní oči. Na jedné straně je elektrický motor, který roztáčí vstupní hřídel, na straně druhé je hřídel výstupní, která u auta běžně míří na k diferenciálu či diferenciálům a odtud na kola. A mezi tím je spousta koleček, která do sebe různým způsobem zapadají, aby dovolila motoru optimálně využít jeho potenciál - laicky a zjednodušeně řečeno.

Mrkněte se na to sami níže, stojí to za to. A kdybyste si totéž chtěli postavit sami, podívejte se i na web DGustafssona - najdete tam návod k sestrojení této i dalších věcí, které vám nemusí přinášet radost - a nebo osvětu - jen na videu.


Nadšenec postavil manuální 6stupňovou převodovku z Lega, je dokonale funkční - 1 - Manualni 6st prevodovka Lego funkcni 01Nadšenec postavil manuální 6stupňovou převodovku z Lega, je dokonale funkční - 2 - Manualni 6st prevodovka Lego funkcni 02Nadšenec postavil manuální 6stupňovou převodovku z Lega, je dokonale funkční - 3 - Manualni 6st prevodovka Lego funkcni 03Nadšenec postavil manuální 6stupňovou převodovku z Lega, je dokonale funkční - 4 - Manualni 6st prevodovka Lego funkcni 04Nadšenec postavil manuální 6stupňovou převodovku z Lega, je dokonale funkční - 5 - Manualni 6st prevodovka Lego funkcni 05Nadšenec postavil manuální 6stupňovou převodovku z Lega, je dokonale funkční - 6 - Manualni 6st prevodovka Lego funkcni 06Nadšenec postavil manuální 6stupňovou převodovku z Lega, je dokonale funkční - 7 - Manualni 6st prevodovka Lego funkcni 07Nadšenec postavil manuální 6stupňovou převodovku z Lega, je dokonale funkční - 8 - Manualni 6st prevodovka Lego funkcni 08Nadšenec postavil manuální 6stupňovou převodovku z Lega, je dokonale funkční - 9 - Manualni 6st prevodovka Lego funkcni 09Nadšenec postavil manuální 6stupňovou převodovku z Lega, je dokonale funkční - 10 - Manualni 6st prevodovka Lego funkcni 10Nadšenec postavil manuální 6stupňovou převodovku z Lega, je dokonale funkční - 11 - Manualni 6st prevodovka Lego funkcni 11Nadšenec postavil manuální 6stupňovou převodovku z Lega, je dokonale funkční - 12 - Manualni 6st prevodovka Lego funkcni 12Nadšenec postavil manuální 6stupňovou převodovku z Lega, je dokonale funkční - 13 - Manualni 6st prevodovka Lego funkcni 13Nadšenec postavil manuální 6stupňovou převodovku z Lega, je dokonale funkční - 14 - Manualni 6st prevodovka Lego funkcni 14Nadšenec postavil manuální 6stupňovou převodovku z Lega, je dokonale funkční - 15 - Manualni 6st prevodovka Lego funkcni 15Nadšenec postavil manuální 6stupňovou převodovku z Lega, je dokonale funkční - 16 - Manualni 6st prevodovka Lego funkcni 16
Tohle je skutečně plně funkční manuální šestikvalt i se synchronizací, o hmotnosti 68 gramů...

Zdroj: DGustafsson@Wordpress

Petr Miler

Diskuze 7 příspěvků