Emigrant ukázal, jaká auta nechávají lidé ladem stát v Dubaji, je to jiný svět

Spousta peněz a specifické zákony mají za následek, že se v Dubaji na ulicích povalují i auta, za která by u nás leckdo obětoval ledvinu. Španělský emigrant sdílel tíživý pohled na ně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Emigrant ukázal, jaká auta nechávají lidé ladem stát v Dubaji, je to jiný svět

26.5.2019 | Mirek Mazal

Emigrant ukázal, jaká auta nechávají lidé ladem stát v Dubaji, je to jiný svět

/

Spousta peněz a specifické zákony mají za následek, že se v Dubaji na ulicích povalují i auta, za která by u nás leckdo obětoval ledvinu. Španělský emigrant sdílel tíživý pohled na ně.

Podle dubajských úřadů zůstává ročně na ulici stát dva až tři tisíce odstavených automobilů, o které jejich majitelé přestanou jevit zájem. To se stává i v jiných zemích, obvykle se pro jejich odstranění dá použít nějaká legální cesta. Ne tak v Dubaji, neexistuje tam zákon umožňující autoritám jakkoliv manipulovat s opuštěnými auty. Je povoleno hýbat s vozy, které překáží dopravě nebo představují bezpečnostní riziko, ostatní musí být ponechány na svém místě.

Vládnoucí rod v Dubaji rozhoduje v souladu s právem šaría, podle kterého je například uplatňován trest odnětí svobody za nesplácení půjček. Jestliže si člověk zařídí úvěr a nedokáže ho později splácet, míří rovnou za katr bez možností se vězení vyhnout. Lidé mají ve zvyku chtít velké obnosy, poté mají šanci kupovat drahá auta, ale pozdější problémy je brzy vrátí do reality.

V emirátech takto funguje mnoho cizinců s vidinou luxusního živobytí. Následná neschopnost splácet je nutí všeho nechat a před bankovními závazky zmizet zpět do domovského státu. V Dubaji po nich zůstávají drahé vozy, na které smí někdo sáhnout jen ve výjimečných případech.

Množství zchátralých supersportů ohromilo youtubera jménem Dominguero, který emigroval do Spojených arabských emirátů ze Španělska. V novém domově ho čekala přehlídka opuštěných automobilů stojících v ulicích. Jako fanoušek motorismu se nemohl smířit drahými modely stojícími ladem - některé jsou jen zaváté pískem, jiné jsou poškozené. I mnohé z těch by ale stačilo jednoduše opravit a dále provozovat.

Tíživý pohled Dominguero zprostředkoval divákům prostřednictvím dvou videí mapujících nadměrné množství ignorovaných supersportů, luxusních SUV, limuzín i exotických modelů na zakázku. Mimo zájem se v Dubaji povaluje například replika Batmobilu, o kus dále trčí ikonický Volkswagen Transporter T1 ve žluté barvě. Na dohled od symbolu Hippies parkuje řada dalších opuštěných pokladů. Na Range Rover Sport zabořený v písku je smutný pohled stejně jako na špinavé BMW či rozložený Hummer H3.

Temnější čtvrtě Dubaje jsou už navždy posledním cílem i starších modelů světových značek. Veterány nikoho nezajímají, proto si s nimi příroda zahrává podle vlastního uvážení. Jediným světlem na konci tunelu je přítel Dominguera, ten má autodílnu a stará se o americké vraky, které jde ještě zachránit.

Samostatnou kapitolou jsou nejnovější trosky z posledních let. Písek dubajská pouště už se zakousl do Lamborghini Urus, Porsche Cayenne, Ferrari 812 Superfast, Mercedesu třídy G s úpravou AMG, Rolls-Roycu Phantom či Maserati Levante. A výčet výjimečných aut by mohl pokračovat dál napříč všemi současnými značkami a jejich vlajkovými loděmi.

Odstavná parkoviště jsou plná obdivuhodných aut také se známými majiteli, nicméně ti je už vozy nechtějí kvůli účasti na autonehodě. Mnohdy jen lehce poškozená auta za miliony korun tak po drobné kolizi končí stejně jako ty odstavené třeba kvůli oněm dluhům. Společně pak u normálního člověka vzbuzují nepochopení, proč někdo nechá zasypat pískem přepychové SUV pouze bez předního nárazníku nebo nejvyspělejší limuzínu jen s vylomeným kolem. Tohle je opravdu jiný svět.


Emigrant ukázal, jaká auta nechávají lidé ladem stát v Dubaji, je to jiný svět - 1 - Dubaj ukazka odstavenych aut 01Emigrant ukázal, jaká auta nechávají lidé ladem stát v Dubaji, je to jiný svět - 2 - Dubaj ukazka odstavenych aut 02Emigrant ukázal, jaká auta nechávají lidé ladem stát v Dubaji, je to jiný svět - 3 - Dubaj ukazka odstavenych aut 03Emigrant ukázal, jaká auta nechávají lidé ladem stát v Dubaji, je to jiný svět - 4 - Dubaj ukazka odstavenych aut 04Emigrant ukázal, jaká auta nechávají lidé ladem stát v Dubaji, je to jiný svět - 5 - Dubaj ukazka odstavenych aut 05Emigrant ukázal, jaká auta nechávají lidé ladem stát v Dubaji, je to jiný svět - 6 - Dubaj ukazka odstavenych aut 06Emigrant ukázal, jaká auta nechávají lidé ladem stát v Dubaji, je to jiný svět - 7 - Dubaj ukazka odstavenych aut 07Emigrant ukázal, jaká auta nechávají lidé ladem stát v Dubaji, je to jiný svět - 8 - Dubaj ukazka odstavenych aut 08Emigrant ukázal, jaká auta nechávají lidé ladem stát v Dubaji, je to jiný svět - 9 - Dubaj ukazka odstavenych aut 09Emigrant ukázal, jaká auta nechávají lidé ladem stát v Dubaji, je to jiný svět - 10 - Dubaj ukazka odstavenych aut 10Emigrant ukázal, jaká auta nechávají lidé ladem stát v Dubaji, je to jiný svět - 11 - Dubaj ukazka odstavenych aut 11Emigrant ukázal, jaká auta nechávají lidé ladem stát v Dubaji, je to jiný svět - 12 - Dubaj ukazka odstavenych aut 12Emigrant ukázal, jaká auta nechávají lidé ladem stát v Dubaji, je to jiný svět - 13 - Dubaj ukazka odstavenych aut 13Emigrant ukázal, jaká auta nechávají lidé ladem stát v Dubaji, je to jiný svět - 14 - Dubaj ukazka odstavenych aut 14Emigrant ukázal, jaká auta nechávají lidé ladem stát v Dubaji, je to jiný svět - 15 - Dubaj ukazka odstavenych aut 15Emigrant ukázal, jaká auta nechávají lidé ladem stát v Dubaji, je to jiný svět - 16 - Dubaj ukazka odstavenych aut 16Emigrant ukázal, jaká auta nechávají lidé ladem stát v Dubaji, je to jiný svět - 17 - Dubaj ukazka odstavenych aut 17Emigrant ukázal, jaká auta nechávají lidé ladem stát v Dubaji, je to jiný svět - 18 - Dubaj ukazka odstavenych aut 18Emigrant ukázal, jaká auta nechávají lidé ladem stát v Dubaji, je to jiný svět - 19 - Dubaj ukazka odstavenych aut 19Emigrant ukázal, jaká auta nechávají lidé ladem stát v Dubaji, je to jiný svět - 20 - Dubaj ukazka odstavenych aut 20
Emirát Dubaj je plný automobilových vzácností, které postupně chátrají

Zdroj: Dominguero@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše